Blog
Nachylenie noża
W artykule znajdziesz:
Nachylenie noża
Nachylenie noża względem płaszczyzny drewna reguluje się przy pomocy klina regulującego. Dawniej strug ręczny był podstawowym narzędziem obróbki, który w miarę rozwoju mechanizacji został wyparty przez strugi mechaniczne. Strug ręczny będzie miał jednak zawsze zastosowanie w pracach amatorskich, domowych i podręcznych (program uprawnienia budowlane na komputer). Praca klina zależy od kuta ostrza, czyli kąta zawartego między przednią płaszczyzną noża, a płaszczyzną zaostrzenia ostrzenia, a obrabianą płaszczyzną drewna, a tym samym od kąta noża (a) kąta przyłożenia czyli kąta między płaszczyzną zacięcia, czyli kąta skrawania, jako sumy dwu poprzednich kątów.
Składowe części struga to:
a) kadłub,
b) nóż czyli dłuto,
c) odchylak,
d) klin regulujący kąt skrawania.
Kadłub wykonuje się z twardego, wytrzymałego na ścieranie drewna, jak np. bukowego, gruszkowego, grabowego, akacjowego. Kadłub posiada formę graniastosłupa, o przekroju kwadratowym lub prostokątnym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dolna część kadłuba nazywa się podeszwą, płazem, płozą lub stopą. Tu trzeba zaznaczyć, że przednia część płazu przed nożem wyciera się szybciej i trzeba wstawiać łaty, które winny być sporządzone z twardego drewna. Dla umieszczenia noża (żelazka) wycięty jest otwór w środku długości kadłuba. Zależnie od przeznaczenia nóż umieszcza się pod różnym kątem względem podeszwy, czyli kąt między płaszczyzną przednią noża, a płaszczyzną podeszwy można zmieniać przy pomocy klina nastawnego. W otworze jest zostawione miejsce-szpara - na przenizywanie się wiórów. Nóż wystaje poza podeszew o wielkość odpowiednią do grubości wióra.
Nóż musi być wykonany z dobrej stali. Dolna krawędź noża stanowi krawędź tnącą. Klin bywa wykonywany z twardego drewna (uprawnienia budowlane). Wyginanie się skrawanych wiórów zależne jest od szerokości szpary. Wiór w czasie przenizania się przez szparę jest przyciskany przez przednią krawędź szpary. Im silniejszy jest przycisk, czyli im węższa szpara,
tym gładszą otrzymuje się powierzchnię drewna. Strugi o dużej szparze dają, chropowatą i nierówną powierzchnię. Odpowiednie odginanie wióra uzyskuje się przez dołączenie drugiego żelazka zwanego odchylakiem, czyli nastawką, którą dołącza się przy pomocy śruby do przedniej płaszczyzny dłuta (noża). Odchylak posiada zagiętą płaszczyznę względem płaszczyzny noża. Na gładkość obróbki i opór stawiany przy obróbce ma wpływ nachylenia noża względem podeszwy płazu (program egzamin ustny).
Rodzaje strugów
Strugi możemy podzielić na:
- Strugi do obróbki powierzchni płaskich,
- Strugi do obróbki powierzchni wgłębionych ograniczonych z boku ścianami (kątniki),
- Strugi złączowe, brózdniki, rowkowniki,
- Strugi profilowe, czyli krajniki lub zdobniki,
- Krzywniki do obróbki powierzchni wklęsłych i wypukłych,
- Strugi amerykaliskie o kadłubach żelaznych,
- Gładzice czyli płytki stalowe, inaczej cykliny (opinie o programie).
Strugi do obróbki powierzchni płaskich.
Zdziemik-zdzieracz służy do obróbki powierzchni z grubsza, który dając gruby wiór zezwala na skracanie czasu przy zestrugiwaniu drewna. Szpara nie jest wycięta na całej szerokości podeszwy. Ostrze noża jest zaokrąglone. Długość płazu około 25 cm. Szerokość noża 25-35 mm, kąt ustawienia (skrawania) noża 45°. Zrównik, wyrównik, równiacz, wyrówniak posiada nóż o prostym i szerszym ostrzu od poprzedniego (segregator aktów prawnych).
Zgładnik, gładzik, inaczej dwójnik służy do wykończenia obrobionej powierzchni przy pomocy dwu poprzednich. Co do wielkości i kształtu kadłuba, oraz wymiarów ostrza podobny jest do zrównika, różni się zaś tym, że posiada odchylak, dzięki czemu daje gładszą powierzchnię.
Spustnik pojedynczy, wygładnik, spust.
Ponieważ strugi o krótkich kadłubach nie mogą wyrównać powierzchni na większej długości obrabianego materiału, gdyż płaz ich dostosowuje się do większych nierówności obrabianej powierzchni, dlatego zadanie wyrównania większych nierówności spełnia spust, czyli strug o dłuższym kadłubie. Długość spustu waha się w granicach 55-60 cm, przy szerokości noża (dłuta) 50-60 mm. Szerokość szczeliny 1 mm. Ostrze noża proste. Kąt skrawania 45° (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32