Nadmiar wody

Nadmiar wody

Beton można polewać bardzo obficie bez obawy, że nadmiar wody zaszkodzi. Najważniejsze jest to, aby polewania nie rozpocząć, zanim beton na tyle stwardnieje, że nie będzie zachodziła obawa, iż cement znajdujący się w betonie zostanie przez tę wodę wypłukany. Najlepiej rozpoczynać polewanie po 8 godzinach od momentu uformowania elementu (program uprawnienia budowlane na komputer). Elementy betonowe należy polewać bardzo intensywnie przez pierwsze 7 dni od momentu uformowania, a następnie stopniowo nasilenie polewania zmniejszać.

Oprócz polewania wodą świeży beton należy zabezpieczać przed silnymi przewiewami, gwałtownymi deszczami i szkodliwym działaniem słońca. Świeże elementy betonowe nakrywamy matami słomianymi, trocinami, zużytymi workami papierowymi itp.
Szczególnie ważne jest zabezpieczenie elementów betonowych w zimie, gdy mróz oziębiając świeży beton pozbawia go ciepłoty i tym samym zwalnia, a nawet przerywa wiązanie i twardnienie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego też zimą, a szczególnie podczas wielkich mrozów, oprócz otulania betonu matami słomianymi stosujemy różnego rodzaju podgrzewanie miejsc składowania świeżo wyprodukowanych elementów, aby nie dopuścić do ich zamrożenia.
Mieszanie betonu ma na celu równomierne rozprowadzenie cementu i wody pomiędzy kruszywem, które uprzednio również podlega wymieszaniu.

Obecnie mieszanie wykonuje się prawie wyłącznie w sposób mechaniczny. Ręczne mieszanie dopuszczalne jest tylko na bardzo małych budowlach, gdzie nieopłacalne jest dostarczenie betoniarki, która nie będzie dostatecznie wykorzystana (uprawnienia budowlane). Należy jednak zawsze dążyć do tego, aby beton mieszać wyłącznie sposobem mechanicznym, gdyż sposób ten zapewnia dokładne przemieszanie składników oraz otrzymanie jednolitej masy. Mechaniczne mieszanie składników betonu trwa krócej (ręczne 15 do 20 minut, maszynowe 2 do 4 minut); a więc jest znacznie ekonomiczniejsze.
Ręczne mieszanie betonu należy wykonywać porcjami o objętości nie większej niż 0,5 m na podłożu twardym o wymiarach 4×6 m (program egzamin ustny).

Ilość piasku

Przy ręcznym mieszaniu musimy zachować następującą kolejność pracy: na środek przygotowanego utwardzonego podłoża (najlepiej pomostu wykonanego z desek ułożonych na legarach z krawędziaków lub okrąglaków) wysypuje się w poprzek desek odmierzoną ilość piasku i formuje się go w kształcie podłużnego nasypu; wzdłuż niego wykonuje się niewielki rowek do którego równomiernie na całej długości wsypuje się odmierzoną ilość cementu. Po wykonaniu tych czynności cement przysypuje się piaskiem pobieranym z boków nasypu, miesza się łopatą na sucho z obydwu stron pomostu jednocześnie (od jednego końca nasypu do drugiego) i wyrównuje grabiami (opinie o programie).

Po osiągnięciu jednolitej barwy mieszanki, co oznacza, że beton został dokładnie wymieszany, formuje się ponownie nasyp z jednoczesnym wykonaniem w nim podłużnego wgłębienia, do którego wsypuje się odmierzoną ilość żwiru lub tłucznia. Następnie dwóch pracowników przerzuca łopatami tę mieszankę, a trzeci pracownik stopniowo dolewa odpowiednio wymierzoną ilość wody. Mieszanie odbywa się kilkakrotnie (3 do 4 razy) i trwa tak długo, dopóki nie otrzymamy jednolitej masy o jednakowym stopniu zawilgocenia. Przygotowanie mieszanki powinno się odbywać szybko, zwłaszcza w porze letniej (segregator aktów prawnych).

Nie wolno na dłużej pozostawiać na pomoście piasku wymieszanego z cementem lub pozostałym kruszywem, a tym bardziej mieszanki zawierającej już wodę dlatego, że cement pod wpływem wilgoci zawartej w kruszywie lub powietrzu, zacznie wiązać i twardnieć. Do przygotowania mieszanki potrzeba 3 ludzi. Otrzymuje się wówczas z jednego stołu w ciągu jednej godziny roboczej 1 do 1,5 m3 mieszanki betonowej.

Aby przygotować masę betonową należy donieść lub dowieźć cement i kruszywo z odległości do 15 m i odmierzyć poszczególne
składniki zgodnie z podaną receptą roboczą. Następnie trzeba wymieszać kruszywo na sucho, przeciąć nożem worki z cementem, wysypać go i powtórnie wymieszać na sucho cement z kruszywem, a wreszcie dolać wody wg ilości podanej w recepcie i trzykrotnie wymieszać wszystkie składniki na mokro (promocja 3 w 1).

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Układ włókien drewna

Większość stwierdzonych szkód parkietów wynikała ze szkodliwego oddziaływania podłoża. Można tu wymienić zabarwienia, paczenie lub pęknięcia w miejscach narażonych na…

Odklejanie się płytek

Klej należy mocno naciągnąć na podłoże i rozprowadzić szpachlą grzebieniową aż do wytworzenia równomiernej warstwy o grubości co najmniej 3…

Przyczepność płytek

Przyczepność płytek i ich przyleganie do podłoża całą powierzchnią musi zapewnić warstwa zaprawy lub kleju. Osiągnięcie tego zależy od jakości…

Płytki z ceramiki szlachetnej

Niebezpieczeństwo odłamywania się krawędzi płytek jest niewielkie, gdy spoiny są wypełnione zaprawą o dużej wytrzymałości i dobrze zagęszczoną, związaną z…

45 565

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

97%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !