Blog

02.09.2020

Nadmierna ilość chlorku

W artykule znajdziesz:

Nadmierna ilość chlorku

Nadmierna ilość chlorku

Normy amerykańskie zalecają posypywanie nawierzchni chlorkiem wapniowym najwcześniej po 12 godzinach, w ilości 1,1 kg/m2, przy czym płatki lub proszek powinny być rozgarniane łopatą lub miotłą równomiernie na całej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie należy stosować chlorku wapniowego podczas deszczu lub w przypadku, jeśli należy spodziewać się deszczu w ciągu najbliższych 2 godzin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Działanie chlorku wapniowego polega głównie na zasklepianiu porów powierzchniowych i tym samym przeciwdziałaniu parowaniu wody z betonu. Chlorek wapniowy przenika powoli w beton i to tym głębiej, im wcześniej zostanie użyty. Nadmierna ilość chlorku ułożona na zbyt świeżym betonie powoduje jego pęcznienie. Oprócz chlorku w stanie suchym można stosować jego roztwory, które dają jednak gorsze efekty.
Powłoki ochronne z folii tworzyw sztucznych (uprawnienia budowlane). Powłoki ochronne z folii tworzyw sztucznych są bardzo dobrym i wygodnym, aczkolwiek dość drogim środkiem pielęgnacji betonu. Folie można układać na powierzchni betonu bezpośrednio po jego zagęszczeniu, co jest bardzo korzystne, gdyż zabezpiecza beton w okresie największych strat wilgoci.

Największe samoocieplenie betonu w wyniku ciepła hydratacji cementu następuje w okresie pierwszej doby tężenia, z wyjątkiem dużych masywów betonowych (program egzamin ustny). W wyniku wymiany ciepła przez powierzchnię betonu z otoczeniem powstaje wewnątrz elementu niejednorodne pole temperatur. Powstały gradient cieplny powoduje przenoszenie wody na zasadzie termodyfuzji z głębszych warstw betonu w kierunku powierzchni, intensyfikując zjawisko parowania.

Pomiędzy powierzchnią betonu a folią powstaje nasycona warstwa powietrza, przy czym zachodzi tam zjawisko skraplania się pary. Powstały w ten sposób ruch wody może wywołać zwiększoną porowatość cienkiej warstwy powierzchniowej betonu, o ile folia została ułożona za wcześnie (opinie o programie). Położenie folii na beton już częściowo związany zapobiega temu zjawisku.

Folia nie zabezpiecza w 100% przed utratą wody z betonu, ale daje wyniki lepsze niż inne powłoki nanoszone lub natryskiwane. Widać to wyraźnie z badań A. Piątkowskiego przeprowadzonych na beleczkach normowych z zaprawy cementowej, gdzie straty wody przez folię polietylenową o grubości 0,2 mm powierzchni zaprawy były po 28 dniach tężenia 8,3 raza mniejsze niż przy powierzchni nie zabezpieczonej i 5,5 raza mniejsze niż przy zabezpieczeniu błonką z lateksu (segregator aktów prawnych).

Straty wody

Straty wody mają ścisły wpływ na uzyskane wytrzymałości. Straty wody przez różnie zabezpieczone powierzchnie płyty betonowej o grubości 8 cm, wykonanej z betonu o C = 450 kg/m2 i W0/C - 0,37, uzyskane w badaniach K. Flagi. Wszystkie próbki przechowywano w warunkach powietrzno-suchych o wilgotności rp = 70-H80% i temperaturze t = 20-!-25’~C.

i LES 3012. Straty wody w przypadku pojedynczych błonek są jednak duże i wynoszą w tym przypadku po 48 godzinach tężenia ok. 0,10 g/cmi 2, co znacznie przekracza wymagania normowe stawiane środkom do pielęgnacji betonu. Według CRD-C 300-55 zaprawa cementowa 1 : 3 o W0/C = 0,5, wykonana z piasku o uziarnieniu 04-0,6 mm, powinna po 7 dniach tężenia z przykryciem warstwą pielęgnacyjną przy t = 38°C.

Podobnie ASTM-C 309-56 [46] podaje w tychże warunkach po 3 dniach maksymalną stratę wody w wysokości 0,055 g/cm2. Według badań II. Kleincrta zadość
W przypadku nasłonecznienia zachowanie się różnych powłok jest podobne do ich zachowania się w warunkach powietrzno-suchych (promocja 3 w 1).

Lepsze wyniki uzyskano w tych warunkach dla błonek z tworzyw sztucznych, zwłaszcza z Wina- cetu D-5; prawdopodobnie pod wpływem ciepła struktura ich staje się szczelniejsza. Straty wody przez folie powiększyły się dwukrotnie, podczas gdy przez błonki tylko 0-T-60″/O. Zaobserwowano w tym przypadku zjawisko trwałego spadku wytrzymałości betonu Rr na skutek jego przegrzania.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami