Blog
Nadmierna ilość chlorku
W artykule znajdziesz:
Nadmierna ilość chlorku
Normy amerykańskie zalecają posypywanie nawierzchni chlorkiem wapniowym najwcześniej po 12 godzinach, w ilości 1,1 kg/m2, przy czym płatki lub proszek powinny być rozgarniane łopatą lub miotłą równomiernie na całej powierzchni (program uprawnienia budowlane na komputer). Nie należy stosować chlorku wapniowego podczas deszczu lub w przypadku, jeśli należy spodziewać się deszczu w ciągu najbliższych 2 godzin (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Działanie chlorku wapniowego polega głównie na zasklepianiu porów powierzchniowych i tym samym przeciwdziałaniu parowaniu wody z betonu. Chlorek wapniowy przenika powoli w beton i to tym głębiej, im wcześniej zostanie użyty. Nadmierna ilość chlorku ułożona na zbyt świeżym betonie powoduje jego pęcznienie. Oprócz chlorku w stanie suchym można stosować jego roztwory, które dają jednak gorsze efekty.
Powłoki ochronne z folii tworzyw sztucznych (uprawnienia budowlane). Powłoki ochronne z folii tworzyw sztucznych są bardzo dobrym i wygodnym, aczkolwiek dość drogim środkiem pielęgnacji betonu. Folie można układać na powierzchni betonu bezpośrednio po jego zagęszczeniu, co jest bardzo korzystne, gdyż zabezpiecza beton w okresie największych strat wilgoci.
Największe samoocieplenie betonu w wyniku ciepła hydratacji cementu następuje w okresie pierwszej doby tężenia, z wyjątkiem dużych masywów betonowych (program egzamin ustny). W wyniku wymiany ciepła przez powierzchnię betonu z otoczeniem powstaje wewnątrz elementu niejednorodne pole temperatur. Powstały gradient cieplny powoduje przenoszenie wody na zasadzie termodyfuzji z głębszych warstw betonu w kierunku powierzchni, intensyfikując zjawisko parowania.
Pomiędzy powierzchnią betonu a folią powstaje nasycona warstwa powietrza, przy czym zachodzi tam zjawisko skraplania się pary. Powstały w ten sposób ruch wody może wywołać zwiększoną porowatość cienkiej warstwy powierzchniowej betonu, o ile folia została ułożona za wcześnie (opinie o programie). Położenie folii na beton już częściowo związany zapobiega temu zjawisku.
Folia nie zabezpiecza w 100% przed utratą wody z betonu, ale daje wyniki lepsze niż inne powłoki nanoszone lub natryskiwane. Widać to wyraźnie z badań A. Piątkowskiego przeprowadzonych na beleczkach normowych z zaprawy cementowej, gdzie straty wody przez folię polietylenową o grubości 0,2 mm powierzchni zaprawy były po 28 dniach tężenia 8,3 raza mniejsze niż przy powierzchni nie zabezpieczonej i 5,5 raza mniejsze niż przy zabezpieczeniu błonką z lateksu (segregator aktów prawnych).
Straty wody
Straty wody mają ścisły wpływ na uzyskane wytrzymałości. Straty wody przez różnie zabezpieczone powierzchnie płyty betonowej o grubości 8 cm, wykonanej z betonu o C = 450 kg/m2 i W0/C - 0,37, uzyskane w badaniach K. Flagi. Wszystkie próbki przechowywano w warunkach powietrzno-suchych o wilgotności rp = 70-H80% i temperaturze t = 20-!-25’~C.
i LES 3012. Straty wody w przypadku pojedynczych błonek są jednak duże i wynoszą w tym przypadku po 48 godzinach tężenia ok. 0,10 g/cmi 2, co znacznie przekracza wymagania normowe stawiane środkom do pielęgnacji betonu. Według CRD-C 300-55 zaprawa cementowa 1 : 3 o W0/C = 0,5, wykonana z piasku o uziarnieniu 04-0,6 mm, powinna po 7 dniach tężenia z przykryciem warstwą pielęgnacyjną przy t = 38°C.
Podobnie ASTM-C 309-56 [46] podaje w tychże warunkach po 3 dniach maksymalną stratę wody w wysokości 0,055 g/cm2. Według badań II. Kleincrta zadość
W przypadku nasłonecznienia zachowanie się różnych powłok jest podobne do ich zachowania się w warunkach powietrzno-suchych (promocja 3 w 1).
Lepsze wyniki uzyskano w tych warunkach dla błonek z tworzyw sztucznych, zwłaszcza z Wina- cetu D-5; prawdopodobnie pod wpływem ciepła struktura ich staje się szczelniejsza. Straty wody przez folie powiększyły się dwukrotnie, podczas gdy przez błonki tylko 0-T-60″/O. Zaobserwowano w tym przypadku zjawisko trwałego spadku wytrzymałości betonu Rr na skutek jego przegrzania.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32