Blog
Przeguby z blach ołowianych
W artykule znajdziesz:
Przeguby z blach ołowianych
Blachy ołowiane były od dawna używane w budowie sklepień kamiennych przy ich zwieraniu w ustroje trój przegubowe. Później stosowano je w budowie sklepień betonowych oraz jako łożyska przegubowe nieprzesuwne przęseł betonowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Blachy ołowiane o grubościach kilku milimetrów były używane do wyrównywania nacisków łożysk stalowych na kamienne ciosy oporowe, zanim zaczęto wyrównywać powierzchnię tych ciosów zaczynem cementowym lub zaprawą cementową.
Płyty i blachy ołowiane były używane w latach 1945-1964 do wykonywania przegubów w słupach estakad na drogach samochodowych w Niemczech Zachodnich (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Zastosowanie blach ołowianych do budowy przegubów jest oparte na dwóch cechach ich odkształcalności przy ściskaniu:
- występowaniu dużych odkształceń plastycznych w kierunku ściskania,
- występowaniu na powierzchniach blach tarcia o beton zapobiegającego wypływaniu ołowiu ku krawędziom blach.
Średnie naprężenia od sił ściskających wywoływanych ciężarem własnym konstrukcyj w blachach przegubów ołowianych wynoszą od 60 do 80 kG/cm2.
Średnie naprężenia od największych sił ściskających wywołanych ciężarem własnym i obciążeniami ruchomymi wynoszą od 100 do 120 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).
Wielkość największego kąta u obrotu na przegubie pod wpływem odkształceń termicznych przęseł należy obierać odwrotnie proporcjonalną do szerokości blachy b i wprost proporcjonalną do grubości a według wzoru «•< 0.003.
Doświadczenie wskazuje, że między blachą ołowianą i powierzchnią betonu nie należy wprowadzać materiałów bitumicznych, gdyż zmniejszają one tarcie i powodują po pewnym czasie - wraz z obciążeniami ściskającymi i przegięciami - rozwalcowywanie blach ołowianych (program egzamin ustny).
Przykład zastosowania blach ołowianych w przegubach wahacza łożyska przesuwnego wykonanego wg projektu zarządu dróg publicznych jednego ze stanów AP.
Płyty ołowiane
Płyty ołowiane mają grubość a = 2 cm, szerokość b = 20 cm i długość c. = 110 cm. Są one ułożone na powierzchni stopy fundamentu betonowego. Przez płyty przechodzą pręty kierunkowe. Obok płyt ołowianych ułożone są płyty z korka nasyconego bitumem. Całość nakryta jest izolacją asfaltową (według E. Beyer: Hochstrassen, 1962).
Istnieje kilka rodzajów przegubów i łożysk, które chociaż całkowicie przestarzałe są jednak jeszcze stosowane. Wymieniamy tu przede wszystkim przeguby Considered oraz przeguby Mesnagera.
Przegub Considered jest żelazobetonowym słupkiem lub ścianką łączącą dwa elementy (opinie o programie).
Uzbrojenie przegubu stanowią pręty wzdłużne oraz uzwojenie spiralne. Przekrój poprzeczny wyznaczany jest z warunku nieprzekrocze- nia granicy sprężystości betonu. Dzięki temu rdzeń może się nieznacznie wyginać, a połączone przezeń elementy mogą doznawać niewielkich obrotów. Zależnie od przekroju rdzenie mogą przenosić odkształcenia w jednej tylko płaszczyźnie lub też w wielu płaszczyznach. Rdzeń przegubu jest obetonowany i uzbrojony strzemionami i prętami rozdzielczymi.
Przeguby Considered mają następujące wady:
- możliwość wyboczenia słupka środkowego,
- spękanie betonu wypełniającego przegub i obnażanie prętów uzbrojenia,
- skomplikowaną konstrukcję,
- wysoki koszt wykonania.
Z tych względów przeguby Considered nie powinny być stosowane (segregator aktów prawnych).
Przegub Mesnagera utworzony jest przez skrzyżowanie prętów uzbrojenia głównego w osi przegubu. W tym miejscu przekrój betonu jest znacznie mniejszy od przekroju łączonych elementów. Beton w przegubie nie przenosi sił, a jedynie ochrania pręty stalowe. Całkowitą siłę przenoszą pręty. Konstrukcja taka może stanowić zarówno przegub liniowy jak i kulisty (promocja 3 w 1).
Doświadczenia Mesnagera wykazały, że beton w przegubie pęka i rysuje się, dlatego też Mesnager zalecał nieprzekraczanie w stali naprężeń rzędu 800 kG/cm2. Skrzyżowane pręty uzbrojenia powinny mieć zapewnioną przyczepność betonu po obu stronach przegubu. Oba łączone elementy powinny być silnie uzbrojone strzemionami dla zabezpieczenia od rozsadzania betonu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32