Blog

Drogi gruntowe zdjęcie nr 2
12.02.2021

Nadproża łukowe

W artykule znajdziesz:

Nadproża łukowe

Drogi gruntowe zdjęcie nr 3
Nadproża łukowe

Rozpór w filarze międzyokiennym jest po obu stronach jednakowy, więc wypadkowa jest siłą pionową oznaczoną przez W.
W murze poprzecznym rozpór może być zrównoważony w trojaki sposób: dużym ciężarem muru nad podporą łuku, przez przyporę lub ściąg (program uprawnienia budowlane na komputer).
W razie małej siły rozporu R i dużego ciężaru muru nad podporą G ich wypadkowa pozostanie w obrębie muru i konstrukcja będzie w równowadze.

Gdy siła rozporu R jest duża i mały ciężar muru G, ich wypadkowa znajdzie się poza krawędzią zewnętrzną i wtedy wypadkową przenosi specjalnie wykonany mur ukośny, tzw. przypora.
Najprostszym rozwiązaniem jest w takim wypadku zastosowanie ściągu, który przenosi rozpór łuku. Sposób ten w nadprożach drzwiowych i okiennych jest stosowany bardzo rzadko.
Zależnie od materiału użytego do wykonania nadproża dzielą się na: ceglane, kamienne, na belkach stalowych, betonowe i żelbetowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Nie wymieniono nadproży drewnianych, ponieważ nie stanowią one oddzielnej konstrukcji, lecz są częścią szkieletu ściany, a w budynkach typu barakowego częścią szkieletu płyty ściennej.
Podobnie są wykonywane nadproża w prefabrykatach ściennych wielkopłytowych, a częściowo i w wielkoblokowych, nie stanowią one również oddzielnego elementu, ale są wykonywane razem z prefabrykatem ściennym (uprawnienia budowlane).

Ze względu na kształt rozróżnia się nadproża łukowe i płaskie.
Nadproża stanowiące osobny element ściany różnią się między sobą przede wszystkim ze względu na materiał użyty do ich wykonania.
W murach ceglanych nadproża w kształcie łuku zwane łękami można wykonać z cegieł na deskowaniu ułożonym na krążynach.

Wykonanie łuku z cegieł o kształcie prostopadłościanu jest możliwe przez stosowanie spoin o zmiennej grubości od 0,5 cm do 2,0 cm (program egzamin ustny). Wiązania cegieł w łękach są takie same jak w murach prostych. Ponieważ grubość spoin w łękach wyniosłych nie może być większa od 2 cm, należy w wierzchołku łuku zwanym kluczem umieścić zwornik kamienny lub betonowy.

Właściwe położenie spoin

Właściwe położenie spoin w łękach zapewnia się za pomocą sznura lub drutu, umocowanego w środku koła, którego odcinkiem jest łuk, albo za pomocą specjalnie przygotowanego wykroju.

W budownictwie powszechnym stosuje się od dawna drzwi i okna prostokątne, prostsze do wykonania od łukowych. Nadproża tych okien są wykonywane sposobem tradycyjnym lub jako prefabrykowane belkowe i płytowe (opinie o programie).
Do niedawna były stosowane powszechnie, a obecnie w niewielkim zakresie, nadproża Kleina. Nadproże to wykonuje się w ten sposób, że na deskowaniu płaskim układa się cegłę „na rąb” lub „na stojąco”. W dolnej części spoin między cegłami umieszcza się zbrojenie z prętów płaskich, tzw. bednarkę lub pręty okrągłe, a spoiny wypełnia się zaprawą cementową. Po stwardnieniu zaprawy powstaje płyta ceramiczno-stalowa, w której naprężenia rozciągające przejmuje zbrojenie, a naprężenia ściskające przenosi część płyty ceglanej powyżej osi obojętnej przekroju (segregator aktów prawnych).

Nadproża z kamienia wykonuje się w’ murach z kamienia lub licowanych kamieniem. Można je wykonać z kamienia łamanego dokładnie obrobionego albo z ciosów kamiennych.
Wykonanie nadproży kamiennych odbywa się podobnie jak ceglanych na krążynach, a układanie kamieni tak samo jak kamieni w murze prostym.

Otwory o dużej rozpiętości w murach nowo wznoszonych, a w budynkach przebudowanych nawet otwory o małej rozpiętości przekrywa się nadprożami na belkach stalowych.

Mur wznosi się do poziomu spodu nadproża, następnie opiera się na nim belki stalowe, a przestrzeń między belkami wypełnia się cegłami układanymi na zaprawie cementowej. Obmurowanie belek cegłami, tzw. szpałdowanie, można wykonać po osadzeniu belek lub w terminie późniejszym (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Drogi gruntowe zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Drogi gruntowe zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Drogi gruntowe zdjęcie nr 8 Drogi gruntowe zdjęcie nr 9 Drogi gruntowe zdjęcie nr 10
Drogi gruntowe zdjęcie nr 11
Drogi gruntowe zdjęcie nr 12 Drogi gruntowe zdjęcie nr 13 Drogi gruntowe zdjęcie nr 14
Drogi gruntowe zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Drogi gruntowe zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Drogi gruntowe zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami