Blog

16.09.2022

Pochylenia odlewnicze

W artykule znajdziesz:

Pochylenia odlewnicze

Brak na rysunkach prefabrykatów pochyleń odlewniczych nie oznacza, że określone powierzchnie należy oceniać najniżej (1°). W analizach rozpatruje się, czy istnieją możliwości wprowadzenia pochyleń i jeśli one istnieją, to ocena zależy jedynie od pozostałych warunków (program uprawnienia budowlane na komputer). Pochylenia odlewnicze mieszczą się w przedziale wartości od 1 :20 do 1 :10.

Przy dużych otworach (np. otwór drzwiowy połączony z okiennym w ścianach zewnętrznych) tworzących wieloboki wklęsłe można założyć, że wieloboki te są formowane przez kilka elementów formujących, z których każdy ma kształt wieloboku wypukłego. Ocenę w stopniach można zatem odnieść do poszczególnych wieloboków wypukłych tworzących razem określony w prefabrykacie wielobok wklęsły. Każdy z wieloboków traktuje się jako oddzielne ukształtowanie, a skutki podziału uwzględnia się w kryterium możliwości powtarzalności operacji roboczych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wpływ niejednorodności tworzywa na technologiczność produkcji przejawia się przede wszystkim we wzroście pracochłonności, w zróżnicowaniu i zwiększeniu liczby operacji oraz w angażowaniu różnorodnego sprzętu i stosowaniu niekiedy zróżnicowanych wymagań obróbki cieplnej. Wszystko to wpływa na znaczne wydłużenie czasu trwania operacji formowania elementu w porównaniu z elementami jednorodnymi (uprawnienia budowlane). Przyjmowane są następujące stopnie oceny:

4° - elementy wykonane w całości z tworzywa jednorodnego,

3° - elementy wykonane z dwóch rodzajów lub odmian tworzywa tworzących układ dwuwarstwowy,

2° - elementy wykonane z dwóch lub trzech rodzajów tworzywa tworzących układ trójwarstwowy,

1° - elementy wykonane z dwóch lub więcej rodzajów tworzywa tworzących układ wielowarstwowy (program egzamin ustny).

W podanej skali ocen uwzględnia się jedynie warstwy elementu powstające podczas procesu formowania (beton konstrukcyjny, fakturowy, izolacja, lastryko itp.). nie uwzględnia się natomiast warstw elementu powstających podczas obróbki wykończeniowej (np. faktury natryskiwane lub nakładane poza procesem formowania).

Stopnie oceny technologiczności

Liczba rodzajów robót doprowadzających element do pełnej gotowości montażowej ma decydujący wpływ na wielkość nakładów robocizny i długość cyklu wytwarzania oraz na wielkość późniejszych nakładów w fazie realizacji budynków (opinie o programie). Przy obróbce wykończeniowej mogą występować następujące rodzaje robót:

  1. szpachlowanie i zacieranie,
  2. zmywanie górnej faktury grysowej,
  3. szczotkowanie i czyszczenie dennej faktury grysowej,
  4. wykonywanie faktur natryskowych,
  5. osadzanie ościeżnic drzwiowych,
  6. osadzenie okien i parapetów oraz szklenie i malowanie okien,
  7. szlifowanie lastryko,
  8. inne procesy (dopasowanie określonych łączników, klejenie wykładzin itp.).

Przyjmowane stopnie oceny technologiczności:

4° - elementy wymagające stosowania nie więcej niż dwóch rodzajów robót wykończeniowych,

3° - elementy wymagające trzech rodzajów robót wykończeniowych, 2° - elementy wymagające czterech rodzajów robót wykończeniowych, 1° - elementy wymagające stosowania więcej niż czterech rodzajów robót wykończeniowych.

Roboty wykończeniowe wykonane bezpośrednio na stanowisku formowania nie są wliczane do liczby rodzajów robót wykończeniowych przy ocenie technologiczności według omawianego kryterium (segregator aktów prawnych).

Duże znaczenie tego kryterium wynika z jego powiązania z takimi czynnikami technologiczności, jak:

  1. łatwość wykonywania i uporządkowania czynności objętych procesem formowania,
  2. możliwość racjonalnego konstruowania sprzętu formującego i towarzyszącego.

Kryterium stosuje się do elementów o podobnej funkcji i podobieństwie geometrycznym. Przy określaniu stopni dla systemów uniwersalnych obejmujących zakresem różne rodzaje budownictwa, kwalifikacji dokonuje się odrębnie dla elementów każdego rodzaju budownictwa (mieszkaniowego, przemysłowego itd.). Stopnie oceny jakości technologicznej ustala się następująco:

4° - elementy przystosowane do zasad modularności w zakresie wymiarów gabarytowych oraz wszystkich innych ukształtowań odlewu w 90%,

3° - elementy przystosowane do zasad wymiarowania modularnego w 60%,

2° - elementy przystosowane do zasad wymiarowania modularnego w 30%,

1° - elementy przystosowane do zasad wymiarowania modularnego poniżej 30% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami