Blog

25.05.2021

Badania zgodności instalacji

W artykule znajdziesz:

Badania zgodności instalacji

Badania zgodności instalacji

Badania zgodności instalacji z dokumentacją techniczną wykonuje się we wszystkich fazach montażu przez porównanie wykonanej instalacji lub jej fragmentów z dokumentacją (program uprawnienia budowlane na komputer). W badaniach tych należy uwzględnić zmiany uzgodnione z projektantem oraz inspektorem nadzoru i zapisane w dzienniku budowy lub innym równorzędnym dokumencie. Badanie materiałów sprowadza się głównie do stwierdzenia zgodności rodzaju użytego materiału z odpowiednimi normami, warunkami technicznymi czy specyfikacją materiałową znajdującą się w dokumentacji technicznej.
Wszystkie elementy instalacji ciepłej wody użytkowej powinny być zabezpieczone przed korozją zgodnie z dokumentacją projektową (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Badanie urządzeń polega na wykonaniu ich oględzin zewnętrznych.
Badając urządzenia do podgrzewania wody należy:
- porównać dane techniczne umieszczone na tabliczkach znamionowych z dokumentacją,
- sprawdzić usytuowanie urządzeń, które powinno gwarantować możliwość wyciągnięcia rurek grzejnych lub wężownic bez konieczności demontażu urządzeń,
- sprawdzić wymagania odnośnie do wentylacji pomieszczenia i kanałów spalinowych.

Przy badaniu pomp konieczne jest wykonanie następujących czynności:
- porównać dane techniczne odczytane z tabliczki znamionowej z dokumentacją,
- sprawdzić sposób wykonania izolacji przeciw drganiowej na fundamencie oraz wkładek elastycznych w przewodach,
- sprawdzić sposób posadowienia fundamentu i pompy,
- sprawdzić, czy zespół pompowy ustawiony jest poziomo,
- sprawdzić zgodność kierunku obrotu wału pompy z kierunkiem strzałki znajdującej się na korpusie pompy (uprawnienia budowlane).

Badając prawidłowość wykonania przewodów instalacji wewnętrznej sprawdza się sposób prowadzenia rur oraz ich średnicę, jakość połączeń gwintowych poprzez wyrywkowe rozkręcenie kilku połączeń, oględziny materiałów uszczelniających oraz sprawdzenie wymiarów kilku połączeń kołnierzowych. Ponadto sprawdza się położenie przewodów w stosunku do przegród budowlanych oraz przejścia przewodów przez te przegrody, sposób rozmieszczenia wydłużek termicznych i podpór. Równocześnie należy sprawdzić sposób wykonania izolacji cieplnej, zwracając uwagę na: miejsce i grubość izolacji, rodzaj użytego materiału, zabezpieczenie izolacji oraz kolor powłoki malarskiej.

Zawory bezpieczeństwa

Szczególnie starannie należy wykonać badania urządzeń zabezpieczających instalację przed nadmiernym wzrostem ciśnienia. Podczas tych badań należy wykonać następujące czynności:
- sprawdzić, czy układ zabezpieczenia jest zgodny z postanowieniami zawartymi w normie PN-67/B-02440 (program egzamin ustny),
- sprawdzić średnice rur zabezpieczających i zaworów bezpieczeństwa oraz czy wykonano przewidziane w dokumentacji zabezpieczenie instalacji przed przekroczeniem określonej temperatury.
Zawory bezpieczeństwa sprawdzane są po ich uprzednim wyregulowaniu.

Czynność ta polega na:
- określeniu typu i pomiarze średnicy zaworu za pomocą suwmiarki,
- sprawdzeniu prawidłowości umieszczenia zaworu oraz rury odprowadzającej,
- sprawdzeniu, czy pomiędzy zaworem a zabezpieczanym urządzeniem nie ma jakichkolwiek urządzeń mogących zamknąć przepływ,
- sprawdzeniu zabezpieczenia przed przesunięciem obciążnika lub zwiększeniem nacisku sprężyny zaworu bezpieczeństwa (opinie o programie),
- co najmniej trzykrotnym wykonaniu próby działania zaworu bezpieczeństwa, przy czym zawór powinien otwierać się przy ciśnieniu nie większym od 1,1 wartości ciśnienia roboczego, a zamykać się przy ciśnieniu roboczym.

Badanie czystości instalacji polega , na pobieraniu wody z dowolnego punktu czerpalnego do naczynia szklanego i ocenie jej zanieczyszczenia (segregator aktów prawnych).
Szczelność instalacji bada się za pomocą próby ciśnieniowej. Próba ta polega na wytwarzaniu ciśnienia w napełnionej wodą instalacji równego 1,5-krotnemu ciśnieniu roboczemu i obserwacji zmian ciśnienia w okresie 20 min na manometrze podłączonym do instalacji. Instalację uznaje się za szczelną, gdy ciśnienie na manometrze w ciągu tego okresu nie obniży się więcej niż o 10 kPa [0,1 kG/ /cm2], a na przewodach i armaturze nie będą widoczne ślady kropel wody, nawet w postaci drobnej rosy. Badanie szczelności należy wykonać zarówno przy zimnej, jak i gorącej instalacji (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami