Blog

27.07.2022

Najcięższe substancje

W artykule znajdziesz:

Najcięższe substancje

Również Ameryka Południowa będzie się przesuwała na północ, napierając na Amerykę środkową i Panamę. Dryfujące na północ Australia i Nowa Gwinea zderzą się wreszcie z południowo-wschodnią Azją. W efekcie przesuwania się Afryki na północ, ku Europie. Morze Śródziemne wyschnie i wypiętrzy się nowy łańcuch górski sięgający od północno- zachodniej Afryki do Turcji. Wielkie Rowy Afrykańskie rozszerzą się, aż wreszcie fragment wschodniej Afryki oddzieli się od głównego masywu kontynentu i zacznie przesuwać w kierunku Azji ciepło może ujść jedynie przez powierzchnię Ziemi. Gorące substancje unoszą się ze środkowych warstw globu w pobliże jego powierzchni i po ochłodzeniu opadają z powrotem w głębiny. To nieustanne kipienie wytwarza warstwową strukturę naszej planety, dającą kolejny klucz do rozwiązania zagadki ruchomych kontynentów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Najcięższe substancje tworzą jądro o średnicy 7000 kilometrów. Zawiera ono praktycznie jedną trzecią masy szóstą jej objętości. Otacza je lżejszy płaszcz, grubości około 2900 kilometrów, Najbardziej na zewnątrz leżąca warstwa, skorupa - którą można porównać do skórki brzoskwini - zbudowana jest z najlżejszych materiałów, pływających po powierzchni leżącego pod nią płaszcza. Pod dnami oceanów skorupa ma grubość zaledwie 5 kilometrów, ale pod kontynentami, gdzie głęboko w płaszcz sięgają „fundamenty" wielkich łańcuchów górskich, waha się (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ kontynenty są „grube , większość ciepła wytwarzanego we wnętrzu Ziemi uchodzi przez cieńsze fragmenty skorupy tworzące dna oceanów. Na ich olbrzymich przestrzeniach rozgrzana materia zbliża się tuż pod skorupę Ziemi i z głębin oceanów wyrastają łańcuchy wulkaniczne lub podwodne grzbiety, wzdłuż których następuje rozwarcie (spreding) dna morskiego. Rozgrzany materiał porusza się teraz poziomo, oddalając się od obu stron (uprawnienia budowlane).

Wnętrze płaszcza

Wzdłuż grzbietu, następuje spreding, leży szczelin. która nieustannie poszerzałaby się, gdyby nie była stale wypełniana nową, stopioną skałą. Podwodne fotografie dramatyczny proces krzepnięcia tych rozżarzonych i kipiących skał, gdy lodowate wody głębin oceanu gwałtownie je ochładzają (program egzamin ustny).

Nowo powstające dno oddala się od grzbietu, wzdłuż którego następuje spreding, i ulega stopniowemu ochłodzeniu. Pod koniec swego istnienia po wraca do głębszych warstw płaszcza, niosąc spoczywającą na nim skorupę oceaniczną. Zagłębianie się fragmentów skorupy do wnętrza płaszcza, zwane subdukcją, następuje wzdłuż wielkich rowów oceanicznych, na przykład Rowu Mariańskiego (opinie o programie).

Gdybyśmy odtworzyli na mapie dawne dno morskie, zaczynając od najmłodszego, a następnie przesunęli kontynenty do pozycji, które zajmowały zanim skały rozepchnęły je, wówczas wielkie masy lądu połączyłyby się tworząc jeden superkontynent. Istniał on jeszcze około 200 milionów lat temu, a współcześni uczeni nadali mu nazwę Pangea. Północna część tego superkontynentu, zwana Laurazją, była utworzona z Ameryki Północnej i Eurazji. Część południową, zwaną Gondwaną, tworzyły Australia, Ameryka Południowa, Afryka, Antarktyda oraz Indie, które później oddzieliły się i połączyły z Azją (segregator aktów prawnych).

Siły te powoli rozdzieliły poszczególne część super kontynentu, które rozsunęły się niczym eksplodująca zabawka- składanka. Podczas tych ruchów, gdy Ameryka Południowa przesuwała się na zachód, stare dno oceanu na zachód od kontynentu znikało w rowie w Oceanie Spokojnym. Jednakże w końcu do krawędzi tego rowu dotarł kontynent Południowej Ameryki. Był jednak zbyt potężny, by rów mógł go „połknąć". Dalszy ruch kontynentu mógł być kontynuowany jedynie wskutek zanikania dna morskiego należącego do leżącej na zachód od Ameryki Południowej Płyty Pacyficznej. W miarę jak materiał ten wślizgiwał się pod kontynent, jego ruch powodował niestabilność i wypiętrzał góry wzdłuż całej zachodniej krawędzi lądu. Tak narodziły się Andy. Częste w ich rejonie trzęsienia ziemi i liczne wulkany wyraźnie wskazują na ich pochodzenie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami