Blog

Orczyk kulisty zdjęcie nr 10
30.05.2018

Najdawniejsze konstrukcje mostów budowlanych

W artykule znajdziesz:

Najdawniejsze konstrukcje mostów budowlanych


Najdawniejsze konstrukcje mostów to mosty belkowe oraz mosty łukowe, dzięki którym możliwe było tworzenie dłuższych konstrukcji. Obecnie zdecydowanie najdłuższymi mostami są konstrukcje wiszące. Tego rodzaju most jest zawieszony na linach, które kotwiczone są w brzegu oraz wyniesione na odpowiednią wysokość za pomocą specjalnie zbudowanych wież. Pomost utrzymuje się za pomocą pomniejszych lin, które zwisają z lin głównych. Mosty wiszące są w stanie znosić duże siły skręcające, które wywoływane są przez nierównomierne obciążenie mostu oraz drgania spowodowane wiatrem. Przeciwdziałają temu specjalne kratownice usztywniające, które umieszczane są pod mostem.


W przypadku, gdy konstrukcja mosty mogłaby kolidować z ruchem statków, zamiast tradycyjnych konstrukcji wykonywane są mosty ruchome, nazywane również zwodzonymi. W dzisiejszych czasach wykonywane są różne typy tego rodzaju mostów. Mosty obrotowe to konstrukcje, które składają się z kilku sekcji. Każda sekcja może obracać się na filarach i ustawiać równolegle do nurtu rzeki. Innym rodzajem mostu zwodzonego jest tzw. most klapowy, który może składać się z jednej lub dwóch części. Części te w razie potrzeby mogą odchylać się na zawiasach do pozycji pionowej. W ten sposób powstaje wystarczająco dużo przestrzeni, aby statek mógł przepłynąć między dwoma częściami mostu.


Znacznie rzadziej budowanym mostem ruchomym jest most przenośnikowy. Najczęściej ma on postać szyny lub liny, która rozpięta jest między dwoma wieżami. Do wież podwieszone są platformy, które w chwili przepływania statu przeciągane są na drugą stronę rzeki. Oprócz typowych rodzajów mostów, czyli belkowych, łukowych i wiszących, istnieją również mosty przeznaczone do użytku tymczasowego. Przykładem mogą być mosty pontonowe, które umieszczane są na pływających podporach w formie zakotwiczonych do dna rzeki łodzi lub pontonów. Tego rodzaju most można bardzo łatwo przesunąć, aby otworzyć drogę przepływającym przez rzekę statkom – w tym celu wystarczy część pontonów lub łodzi odholować na bok.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Orczyk kulisty zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Orczyk kulisty zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Orczyk kulisty zdjęcie nr 15 Orczyk kulisty zdjęcie nr 16 Orczyk kulisty zdjęcie nr 17
Orczyk kulisty zdjęcie nr 18
Orczyk kulisty zdjęcie nr 19 Orczyk kulisty zdjęcie nr 20 Orczyk kulisty zdjęcie nr 21
Orczyk kulisty zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Orczyk kulisty zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Orczyk kulisty zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Orczyk kulisty zdjęcie nr 31 Orczyk kulisty zdjęcie nr 32 Orczyk kulisty zdjęcie nr 33
Orczyk kulisty zdjęcie nr 34
Orczyk kulisty zdjęcie nr 35 Orczyk kulisty zdjęcie nr 36 Orczyk kulisty zdjęcie nr 37
Orczyk kulisty zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Orczyk kulisty zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Orczyk kulisty zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami