Blog

02.07.2020

Najmniejsze naprężenie pod fundamentem

W artykule znajdziesz:

Najmniejsze naprężenie pod fundamentem

Najmniejsze naprężenie pod fundamentem

Najmniejsze naprężenie pod fundamentem w stanie eksploatacyjnym o" w schemacie II powinno być większe, a co najmniej równe wartości ciśnienia wyporu w tymże punkcie fundamentu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warunek ten jest dość ważny, jako gwarantujący docisk między korpusem jazu i podłożem gruntowym, przeto zawsze należy dążyć do jego realizacji za pomocą opisanych wyżej sposobów redukowania wyporu pod jazem.

Gdyby jednak zdarzyły się okoliczności uniemożliwiające jego spełnienie, należy wykonać obliczenie kontrolne odpowiadające stanowi eksploatacyjnemu, jednak przy przyjęciu wyporu jako siły aktywnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Gdyby z kolei ten przypadek zachodził, należałoby raczej przejść na fundamentowanie na palach, ew. wiążąc odwodną partię fundamentu z palami pracującymi w stanie eksploatacyjnym na wyrwanie. Ze względu na koszty fundamentów palowych rozwiązań takich w praktyce unika się, szukając raczej takich form przekroju jazu, jakie byłyby w stanie zagwarantować spełnienie warunków omówionych w niniejszym rozdziale.
Dobór grubości i zbrojenia wypadu. Jako obciążenie płyty jazowej oddzielonej dylatacją od korpusu jazu i filarów działa od góry ciśnienie wody znajdującej się na płycie oraz ciężar własny płyty; od dołu działa na płytę wypór, który usiłuje płytę podnieść (uprawnienia budowlane).

Obliczone z powyższych formuł grubości płyty jazowej wypadają dość znaczne; ponadto w związku z charakterem wyporu (którego wykres należy robić wg zasad, grubość płyty musi być większa od strony korpusu jazu i może stopniowo maleć w stronę dolnego progu.
Zważywszy, że przy zmianach przepływu przez jaz ulega zmianie poziom wody zarówno w górnym, jak i dolnym stanowisku, w związku z czym i wykres wyporu ulega przesunięciom pionowym, należy w obliczeniu rozpatrzyć kilka wariantów przepływu, a w szczególności rozważyć oba przypadki skrajne (tzn. zarówno minimalnego, jak i maksymalnego położenia zwierciadła dolnej wody), gdyż nie można a priori przewidzieć, który z tych stanów okaże się bardziej niekorzystny dla stateczności płyty (program egzamin ustny).

Ścianki szczelne

Przedstawiony wyżej tok obliczeń okazuje jasno, że grubość płyty wypadnie tym większa, im wyżej przebiega wykres wyporu nad poziomem zwierciadła dolnej wody. Rozważając wykres wyporu nietrudno zauważyć, że grubość płyty mogłaby być poważnie zredukowana, gdyby w projekcie jazu zaniechało się dolnej ścianki szczelnej, kompensując ubytek długości filtracyjnej przez głębsze wbicie ścianki przedniej lub przez wydłużenie fartucha iłowego powyżej owej ścianki (opinie o programie).

Jednakże nie da się zaprzeczyć, że całkowite usunięcie dolnej ścianki nie byłoby zabiegiem właściwym, gdyż mogłoby ułatwić podmycie budowli na skutek erozyjnego działania wody na koryto cieku poniżej płyty. Dlatego też ściankę ową zazwyczaj się wykonywa, zaś dla ewentualnego zredukowania wyporu na płytę zaopatrują ją w pionowe drenaże w postaci studzienek wypełnionych grubym kamieniem i zabezpieczonych od strony gruntu 2 lub 3 warstwowym filtrem odwrotnym. Studzienki takie umieszcza się zazwyczaj w dolnym końcu płyty w sąsiedztwie dolnego progu; jednak zdarzają się przypadki, że przesuwa się je w górę aż do dylatacji między płytą i korpusem jazu, a nawet niekiedy wykonywa drenaż odciążający pod samym korpusem jazu (segregator aktów prawnych).

Gdy drenaż zabezpiecza usunięcie całego wyporu z płyty, jej grubość staje się z punktu widzenia czysto statycznego właściwie obojętna. Jednakże nie należy z redukcją grubości płyty iść zbyt daleko, gdyż w przypadku np. częściowego zatkania drenażu mogą lokalnie zdarzyć się pod płytą miejsca, gdzie wypór wystąpi jako siła aktywna. Szukając zabezpieczenia przed takim przypadkiem zaleca się sporządzić wykres wyporu działającego na płytę przy założeniu wyłączenia owych drenaży i dostosować grubość płyty do warunków, jakie by istniały, gdyby połowa wyporu istotnie na płytę działała. W analogii należy więc minimalną grubość płyty określić w takich przypadkach z formuły (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami