Blog
Najprostsze osadzenie ościeżnicy
W artykule znajdziesz:
Najprostsze osadzenie ościeżnicy
Najprostsze osadzenie ościeżnicy w gotowym otworze polega na przebiciu jej gwoździami lub przykręceniu wkrętami do klocków drewnianych, osadzonych w murze w liczbie nie mniejszej niż 3 na wysokości otworu. Klocki powinny być osadzone w środku przekroju muru, gdyż z krawędzi łatwo wypadają (program uprawnienia budowlane na komputer). Ościeżnice mocuje się również za pomocą kotwi ościeżnicowych.
W ściankach działowych ościeżnice mocuje się przez przybicie do nich płaskowników metalowych zatopionych w spoinach ścianki.
Ościeżnice metalowe mocuje się przez wmurowanie.
Ościeżnice okien i drzwi metalowych mają zazwyczaj „wąsy”, tj. przyspawane kawałki płaskownika (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Ościeżnice ustawia się w otworze, zaznacza miejsce wąsów, wykuwa odpowiednie bruzdy, ustawia ościeżnicą i bruzdy zapełnia zaprawą cementową. Podobnie osadza się kratki wentylacyjne, drzwiczki wycierowe lub zamykające wnęki zaworów instalacyjnych, kraty okienne itp.
Osadzanie balustrad
Balustrady osadza się w otworach wywierconych w stopniach schodowych i spocznikach lub płytach balkonów, tarasów itp. Balustrady najpierw się ustawia próbnie i wymierza miejsca otworów. Następnie wywierca się otwory przeważnie wiertarkami mechanicznymi, udarowo-obrotowymi, po czym ponownie ustawia się balustrady i zalewa otwory mocną zaprawą cementowo-wapienną 1:1, 1 : 1,5 lub cementową 1 : 2.
W elementach żelbetowych można też mocować balustrady przez przyspawanie ich do wypustek stalowych zakotwionych w betonie (uprawnienia budowlane).
Osadzanie podokienników
Podokienniki osadza się w poziomych bruzdach pozostawionych w bocznych ościeżach okien. Bruzdy po ustawieniu podokiennika zapełnia się zaprawą przeważnie cementową. Naprawy i rozbiórki murów
Naprawy murów polegają na wymianie skorodowanych kamieni naturalnych lub sztucznych (cegieł). Czasem trzeba też usunąć spękanie murów powstałe wskutek nierównomiernego osiadania, gwałtownych wstrząsów lub ruchów termicznych.
Skorodowane partie kamieni trzeba usunąć, skuwając mur aż do warstw całkowicie zdrowych (program egzamin ustny).
Następnie dobiera się kamienie możliwie takie same, jakich użyto do wykonania muru, i dopasowuje je do wykutej bruzdy, wnęki lub otworu w murze. Po przygotowaniu kamieni stary mur spłukuje się wodą, aby usunąć z niego kurz i drobne luźne cząstki, oraz aby nie odciągał wody z zaprawy, na którą osadza się kamienie. Wnękę, bruzdę lub otwór trzeba zamurować w ten sam sposób, jak wykonany jest mur naprawiany i z użyciem takiej samej zaprawy. Jedynie w murach wzniesionych na zaprawie wapiennej można do napraw użyć zaprawy cementowo-wapiennej.
Naprawę pęknięć można wykonać dopiero po usunięciu przyczyn, które je wywołały (opinie o programie). Ustabilizowanie się osiadającego muru sprawdza się w ten sposób, że na rysę nakłada się placki gipsowe w kilkumetrowych odstępach lub nakleja na gips pasek szkła. Placki lub paski obserwuje się przez kilka tygodni i jeżeli nie pokażą się na nich rysy, można uznać mur za ustabilizowany. Jeżeli jednak mur popękał wskutek wstrząsów, np. przenoszących się z sąsiedniej drogi, należy wykonać izolację przeciwdrganiową. Podobnie przy spękaniach wywołanych ruchami termicznymi należy najpierw poprzecinać mur szczelinami dylatacyjnymi, a dopiero potem naprawić pęknięcia.
Rysy o szerokości paru mm naprawia się w ten sposób, że najpierw za pomocą węża zlewa się je wodą, a następnie przykładając dyszę tynkownicy do muru wtłacza się zaczyn cementowy lub przy grubszych rysach drobnoziarnistą zaprawę. Zabieg należy wykonywać tak długo, aż cała rysa zostanie zapełniona (segregator aktów prawnych).
Rysy szerokości, ponad 5 mm oraz rysy na elewacjach nie tynkowanych trzeba przemurować.
W tym celu wzdłuż rysy wykuwa się bruzdę o szerokości równej odstępowi spoin pionowych i głębokości równej grubości kamienia, zaś przy cegle przynajmniej na głębokość 1/2 cegły (promocja 3 w 1). Bruzdę zmywa się strumieniem wody i zamurowuje tak, jak przy naprawach skorodowanych partii murów. Przy pęknięciach dłuższych od 1,5 m naprawę wykonuje się odcinkami długości 1 m.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32