Blog

Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 2
04.01.2022

Największy udźwig nominalny koparki

W artykule znajdziesz:

Największy udźwig nominalny koparki
Największy udźwig nominalny koparki

Wielkość udźwigu żurawia gąsienicowego przyjmujemy równą tzw. udźwigowi nominalnemu, to jest największemu udźwigowi przy najmniejszym zasięgu żurawia. Największy udźwig nominalny koparki o pojemności łyżki 0,25 m3 przy zastosowaniu wyposażenia dźwigowego wynosi 5 T, o pojemności łyżki 0,50 m3 - 10 T o pojemności łyżki 1,0 ms -154-20 T, a o pojemności 2,0 m3 - 40-50 T (program uprawnienia budowlane na komputer). Dlatego też wysięgniki wyposażenia dźwigowego koparek o pojemności łyżki do 0,5 m3 (i nominalnym udźwigu do 10 T) są stosunkowo krótkie; koparki te jako żurawie nadają się głównie do celów wyładunkowo-załadunkowych materiałów sztukowych i sypkich, w mniejszym zaś stopniu - do celów montażowych.

Natomiast koparki o pojemności łyżki większej od 0,5 m3 mogą być wyposażone w długie wysięgniki z dziobami i dlatego z powodzeniem są stosowane przy montażu hal przemysłowych oraz budynków mieszkalnych o wysokości 8 i więcej pięter w budownictwie uprzemysłowionym (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Instalując wyposażenie dźwigowe na podwoziu koparki należy pamiętać o konieczności zmniejszenia prędkości obrotu nadwozia przez odpowiednie przełączenie przekładni zębatej, tak aby liczba obrotów nadwozia przy wyposażeniu dźwigowym nie była większa od 2-3 obr/min. Zmiana ta jest konieczna, gdyż przy prędkości przewidzianej dla nadwozia z łyżką sztywno z nim związaną ładunki zawieszone na linie pod wpływem siły odśrodkowej odchylają się znacznie od pionu, co utrudnia dokładne ustawienie elementu przy montażu (uprawnienia budowlane).

Wysięgnik bywa prosty (najczęściej stosowany) lub zaopatrzony w „dziób” z dodatkowym hakiem na dziobie. Są one stosowane dla zwiększenia zasięgu, co umożliwia montaż lekkich elementów układanych np. pomiędzy dopiero co zmontowanym wiązarem i zmontowanymi poprzednio (płatwie, świetliki, płyty dachowe itp.) (program egzamin ustny).

Oryginalne żurawie gąsienicowe

Przy wyborze właściwego technicznie żurawia gąsienicowego należy brać pod uwagę mały nacisk jednostkowy gąsienic na grunt (przy gruntach piaszczystych i wilgotnych 0,5-0,6 kG/cm2), a przy gruntach spoistych nie więcej niż 1,9 kG/cm2. Podobnie jak przy żurawiach wieżowych i innych, w celu racjonalnego wyboru żurawi gąsienicowych najlepiej jest korzystać z wykresów ustalających zależność między udźwigiem żurawia i wysięgiem, wysokością użyteczną żurawia (odległość pionowa między hakiem a spodem gąsienicy) długością wysięgnika (opinie o programie). Wykres taki dla koparki uniwersalnej KM-602, z osprzętem do pracy jako żuraw. Wykresy te w przypadku podwozia kołowego, przy którym stosuje się często podpory odchylne (wysuwne), podają również udźwigi z podparciem i bez podparcia. Powyższe wykresy umieszczone na obrysie typu obsługiwanej budowli pozwalają stwierdzić przy- Fiorentini FB-200 z dodatkowym wydatność wybranych urządzeń transportu pionosięgnikiem dziobowym poziomego w danych warunkach budowy (segregator aktów prawnych).

Oryginalne żurawie gąsienicowe przeznaczone do budowy wysokich domów (18-piętrowych) produkowane są w USA. Żurawie tego typu mają wysięgnik o długości 58 m z nadstawką 12,2 m. Firma American Hoist (USA) wybudowała żuraw gąsienicowy o udźwigu 165 T z wysięgnikiem o długości 120 m. Należy również wspomnieć o zbudowanym w Rosji żurawiu gąsienicowym z dodatkowymi, wysuwnymi podporami, co znacznie zwiększyło jego udźwig.

Żurawie kołowe na podwoziach specjalnych. Żurawie kołowe na specjalnych podwoziach pod względem konstrukcyjnym stanowią odmianę żurawi, w których podwozie zamiast gąsienic wyposażone jest w koła na pneumatykach typu balonowego (promocja 3 w 1).

Rozwój żurawi tego typu idzie w kierunku coraz większych parametrów roboczych, tak iż w ostatnich latach znajdują one zastosowanie w krajach wysoko uprzemysłowionych na coraz wyższych budowlach, stanowiąc podobnie jak żurawie gąsienicowe coraz większą konkurencję dla niektórych typów żurawi wieżowych.

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 3
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 4
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 7 Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 8 Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 9
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 10
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 11 Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 12 Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 13
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ekspertyza geologiczno-górnicza zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami