Blog

Liczba anod zdjęcie nr 2
20.05.2022

Nanoszenie zaprawy

W artykule znajdziesz:

Liczba anod zdjęcie nr 3
Nanoszenie zaprawy

Do zacierania stosuje się zaprawę wapienno-cementowo-piaskową o składzie 1:0,25:1 (wagowo), przygotowaną na drobnym piasku z dodatkiem 1-2% kleju kazeinowego. Konsystencja zaprawy powinna charakteryzować się zagłębieniem znormalizowanego stożka 8-10 cm. Przy wygładzaniu powierzchni przez zdzieranie zaprawa wypełnia tylko raki, a z pozostałej części powierzchni należy ją usunąć. Powierzchnię płyt gruntuje się przed malowaniem, a następnie szpachluje specjalnymi mieszankami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Do nanoszenia zaprawy, gruntu i szpachlówki na obrabianą powierzchnię wyrobu, jak również do wykończania powierzchni stosuje się sprzęt ręczny i zmechanizowany oraz maszyny (szpachlę automatyczną, elektryczne wygładzarki, uniwersalne wygładzarko-szlifierki i in.) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Wykończanie spodniej powierzchni płyt. Wykonuje się je w szeregu wytwórni w pozycji poziomej, na specjalnych urządzeniach lub przenośnikach. W wytwórni wyrobów żelbetowych nr 5 w Moskwie skonstruowano maszynę do zmechanizowanego szpachlowania licowej powierzchni płyt stropowych (uprawnienia budowlane).

Po obróbce cieplnej płytę stropową wielokanałową przenosi się suwnicą bramową na maszynę wykończeniową, gdzie zostaje odwrócona tak, aby jej powierzchnia licowa zajęła górną pozycję poziomą. Ze zbiornika zostaje wydana porcja syntetycznej wodoodpornej szpachlówki, którą podchwytuje się łopatką gumową i wciera do porów na całej powierzchni wyrobu. Po przejściu łopatki pozostaje na licowej powierzchni płyty stropowej cienka warstewka szpachlówki o grubości ok. 1 mm. Za łopatką porusza się nóż stalowy, który zdziera tę warstwę (program egzamin ustny). Przy ruchu wstecznym maszyny identyczny nóż oczyszcza ostatecznie powierzchnię, po czym zyskuje ona gładki błyszczący wygląd. Po wykończeniu płytę przewraca się ponownie i zdejmuje suwnicą bramową z maszyny.

Wykończanie powierzchni płyt ścian wewnętrznych

Sposób ten zapewnia otrzymanie gładkiej powierzchni, nie wymagającej dodatkowego wygładzania wyrobu po zamontowaniu na budowie i nadającej się do bielenia wapnem. Cykl wykończenia wyrobu o długości 6,3 m trwa 3 min. Na 1 m2 licowej powierzchni płyty stropowej zużywa się ok. 330 g szpachlówki (opinie o programie).

W Tuszyńskiej Wytwórni DSK nr 1 Gławmosstroja wykończanie płyt stropowych prowadzi się na przenośniku łańcuchowym, gdzie na jednym ze stanowisk znajduje się maszyna wykończeniowa. Za pomocą wywrotnicy płytę przeprowadza się z pozycji pionowej w poziomą i następnie powierzchnię jej poddaje się obróbce. Maszyna jest wyposażona w metalowy skrobak i gumową łopatkę, za pomocą których wykonuje się oczyszczanie i wyrównywanie powierzchni licowej, jak również nanoszenie na nią cienkiej warstwy syntetycznej wodoodpornej szpachlówki. Wykończenie powierzchni licowej następuje przy 4-6 przejściach maszyny nad płytą.

W większości wytwórni wewnętrzne płyty ścienne produkuje się w pionowych instalacjach form bateryjnych, a wykończenie powierzchni płyt przeprowadza się w pozycji zarówno pionowej, jak i poziomej na stendach lub liniach przenośnikowych różnej konstrukcji (segregator aktów prawnych).

Jako przykład wykończania płyt ścian wewnętrznych w pozycji pionowej można przytoczyć linie przenośnikowe Rostokińskiej Wytwórni DSK nr 1 Gławmosstroja. Linię stanowi przenośnik rolkowy z kilkoma stanowiskami wykończania płyt. Na pierwszym stanowisku ustawia się dwie płyty i oczyszcza ich powierzchnie szybkoobrotowymi szczotkami, napędzanymi pneumatycznie. Na drugim i trzecim stanowiskach usuwa się odpowiednio wady powierzchni płyt i odbywa się ich wygładzanie za pomocą wygładzarki półautomatycznej (promocja 3 w 1).

W procesie wygładzania płyt przez zdzieranie przewiduje się naniesienie na ich powierzchnię warstwy szpachlówki, która powinna wypełnić wszystkie znajdujące się tam pory, ale nie powinna pokrywać samej powierzchni warstwą grubszą niż 0,1 mm. Na następnych stanowiskach odbywa się suszenie płyt gorącym powietrzem, a następnie zdjęcie ich suwnicą bramową z taśmy. Taśma wykończeniowa pracuje z rytmem pulsującym i czasem trwania 15-20 min; prędkość przesuwania się płyt wynosi 1,5 m/min; wykończanie płyty trwa średnio 1,5 godz.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Liczba anod zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Liczba anod zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Liczba anod zdjęcie nr 8 Liczba anod zdjęcie nr 9 Liczba anod zdjęcie nr 10
Liczba anod zdjęcie nr 11
Liczba anod zdjęcie nr 12 Liczba anod zdjęcie nr 13 Liczba anod zdjęcie nr 14
Liczba anod zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Liczba anod zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Liczba anod zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami