Blog
Naparzanie wyrobów
W artykule znajdziesz:
Naparzanie wyrobów
Naparzanie wyrobów w miarę możności powinno się odbywać pod ciśnieniem pary nasyconej ok. 8 at n, które zapewnia temperaturę około 175cC. Temperatura ta jest optymalna dla reakcji chemicznych, zachodzących między krzemionką SiOo i wapnem palonym CaO. W wyniku tych reakcji powstaje krystaliczny hydrokrzemian wapniowy, decydujący o wytrzymałości wyrobów w olbrzymiej większości przypadków (program uprawnienia budowlane na komputer).
Czas obniżania ciśnienia i chłodzenia elementów w zamkniętych autoklawach wynosi 1 do 2 godzin. Zmniejszanie ciśnienia należy prowadzić stopniowo celem uniknięcia gwałtownego odprowadzenia wilgoci i powstawania rys w wyrobach.
Hartowanie elementów przeprowadza się w autoklawach leżących o kształcie walcowym.
Dojrzewanie w warunkach atmosferycznych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powinno odbywać się w temperaturze powietrza nie mniejszej niż -10°. Świeżo uformowane elementy przechowuje się na podkładkach, początkowo na regałach pod dachem. Po upływie 2 do 3 dni, po osiągnięciu wytrzymałości 10-15 kG/cm2, układa się wyroby na wyrównanej powierzchni w stosy o wysokości 4 lub5 elementów. Po 7 do 10 dniach wysokość stosów można powiększyć do 7 lub 8 sztuk elementów.
Wyrobom należy zapewnić aż do czasu osiągnięcia przez nie 70% wytrzymałości należytą wilgotność dla pomyślnego przebiegu hydratacji spoiwa. W tym celu należy je chronić od wysychania przez przykrywanie (maty, brezenty itp.) i podtrzymywać w stanie wilgotnym przez systematyczne polewanie (uprawnienia budowlane).
Szczegóły dojrzewania i konserwacji wyrobów powinny być ustalone przez laboratorium, w zależności od rodzaju użytych spoiw i warunków atmosferycznych.
Dla zobrazowania całości przebiegu produkcyjnego schemat technologiczny produkcji wyrobów z żużlobetonu aktywizowanego (bez grubego kruszywa).
Beton jamisty
Beton jamisty wykonuje się stosując kruszywo bez ziarn drobnych i niewielką ilość cementu na jednostkę objętości. Dzięki usunięciu drobnego kruszywa powstają pustki powietrzne, a równocześnie z betonu znika najbardziej wodożądny składnik zwiększający zużycie cementu przy utrzymaniu właściwego stosunku wodno-cementowego. Ponieważ powierzchnia rozwinięcia ziarn drobnych na jednostkę objętości jest wielokrotnie większa niż powierzchnia ziarn grubych, przeto dla kruszywa wyłącznie grubego wystarczy do otulenia ziarn znacznie mniej zaczynu cementowego (program egzamin ustny).
Pory można uzyskać bądź przez odrzucenie drobnego kruszywa, bądź też przez zastosowanie ograniczonej ilości zaczynu cementowego.
Dużą objętość porów uzyskuje się, gdy stos okruchowy składa się z kul o jednakowej średnicy. W praktyce ziarna żwirów rzecznych i morenowych są zaokrąglone, natomiast kształt ziarn tłucznia różni się znacznie od kształtu kul. Zasada stosowania kruszyw jednofrakcjowych jest celowa jednak nawet przy wykonywaniu lekkich betonów tłuczniowych. Za jedną frakcję uważa się taką grupę ziarn, których wielkość odpowiada dwom sąsiednim sitom normowym, a średnice są sąsiadującymi wyrazami postępu geometrycznego o ilorazie 2 (opinie o programie). Jednofrakcjowe są więc grupy ziarn 1-2, 2-4, 4-10, 10-20 itp. Wolne przestrzenie między ziarnami w betonach jednofrakcjowych stanowią 30-^38% całkowitej objętości betonu.
Są one w przybliżeniu jednakowe, zależą bowiem od układu przestrzennego ziarn, a nie od ich wielkości (segregator aktów prawnych). Przy jednakowej objętości porów wraz ze wzrostem wielkości ziarn wzrasta objętość pojedynczych porów, a jednocześnie maleje ich ilość. Należy jednak pamiętać, że mniejsze pory są korzystniejsze ze względu na przewodność cieplną materiału, gdyż w nich nie odbywa się ruch powietrza, co opóźnia przewodzenie ciepła w porównaniu z materiałem o porach dużych. Materiały o bardzo drobnych porach mają jednakże tę wadę, że odznaczają się dużą zdolnością włoskowatego podciągania wody, co powiększa przewodność cieplną (promocja 3 w 1).
Na podstawie badań stwierdzono, że optymalna wielkość kruszywa betonów jednofrakcj owych odpowiada frakcji 1-2 lub 2-4, u przy użyciu bowiem ziarn drobniejszych występuje silne podciąganie włoskowate wody, a przy użyciu ziarn grubszych współczynnik przewodzenia ciepła osiąga duże wartości.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32