Blog

10.07.2021

Napięcie powierzchniowe

W artykule znajdziesz:

Napięcie powierzchniowe

Napięcie powierzchniowe

Dla uzyskania trwałych emulsji konieczny jest dodatek pewnych substancji, które ułatwiają rozbicie fazy rozproszonej na drobne cząsteczki, z drugiej zaś strony uniemożliwiają zlewanie się i łączenie tych drobnych cząsteczek ze sobą. Tego rodzaju substancje nazywane są emulgatorami (program uprawnienia budowlane na komputer).
Najprostszym typem emulgatorów są mydła metali alkalicznych i kwasów tłuszczowych lub im podobnych kwasów organicznych o długich łańcuchach węgla.

Mydło takie, dzięki obecności w cząsteczce hydrofobowego anionu (reszty kwasu tłuszczowego) i hydrofitowego kationu, po rozpuszczeniu w wodzie zmniejsza jej napięcie powierzchniowe, tworząc na powierzchni wody warstwę molekularnej grubości o budowie jak gdyby szczoteczki, której włoski tworzą hydrofobowe reszty kwasu tłuszczowego, odstające od wody (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W stosunku do asfaltu, który jest hydrofobowy, a w którym kwasy tłuszczowe rozpuszczają się łatwo, sytuacja przedstawiać się będzie odwrotnie. Do powierzchni asfaltu łatwo będą przylegać aniony kwasu tłuszczowego, a odstawać od asfaltu będą kationy mydła, dzięki czemu woda z emulgatorem będzie dobrze zwilżać powierzchnię asfaltu (uprawnienia budowlane).

Zjawisko takie będzie zachodzić na powierzchni każdej kuleczki, na której powstawać będą otoczki złożone z cząsteczek mydła odpowiednio zorientowanych kierunkowo, przy czym na zewnątrz tych otoczek znajdować się będą kationy wchodzące w skład cząsteczki mydła. Ponieważ kationy te posiadają równoimienne ładunki elektryczne, będą się one od siebie odpychać, co będzie utrudniać łączenie się i ziewanie poszczególnych cząsteczek rozproszonego asfaltu, nadając w ten sposób emulsji pewną trwałość.

Tego typu emulsje asfaltu w wodzie (rys. 12-2) posiadają dość ograniczoną trwałość i rozkładają się przy zetknięciu np. z materiałem mineralnym, przy czym kuleczki asfaltu zlewają się w jedną masę, a woda zawarta w emulsji wsiąka wraz z emulgatorem w pory nawierzchni, na której emulsja się rozkłada lub też paruje. Dla zwiększenia trwałości dodaje się podczas produkcji emulsji tzw. stabilizatorów, których zadaniem jest zwiększenie trwałości fazy rozproszonej i przedłużenie czasu rozkładu emulsji (program egzamin ustny).

Emulsje asfaltowe

Obok emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie istnieją emulgatory nierozpuszczalne w wodzie, które z asfaltami dają emulsje trwałe. Emulgatorami takimi są niektóre rodzaje glinek silnie pęczniejących w wodzie, typu montmorylonitu. Najsilniejsze własności emulgujące posiadają glinki zwane bentonitami, które powstają przy wietrzeniu tufów wulkanicznych pod działaniem wód alkalicznych. Glinkami posiadającymi dobre zdolności emulgujące są glinokrzemiany, wykazujące dzięki specjalnej budowie siatki przestrzennej zdolność silnego pęcznienia w wodzie, z którą tworzy zawiesiny o silnie zaakcentowanej tiksotropii.

Zawiesiny takich glinek w wodzie są zdolne tworzyć trwałe emulsje przy mieszaniu ich z asfaltami lub smołami w odpowiedniej temperaturze. Rolę emulgatora i stabilizatora spełniają cząsteczki glinki, które układają się naokoło cząsteczek asfaltu (opinie o programie).
Emulsje asfaltowe dla celów technicznych dzieli się na:
- emulsje szybkowiążące, otrzymywane wyłącznie przy użyciu emulgatorów rozpuszczalnych w wodzie (mydeł),
- emulsje o zwolnionym czasie wiązania, zawierające emulgatory rozpuszczalne w wodzie z dodatkami niewielkich ilości stabilizatorów,
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami i stabilizatorami rozpuszczalnymi w wodzie,
- emulsje wolnowiążące z emulgatorami nierozpuszczalnymi w wodzie.

Dla robót izolacyjnych zastosowanie mają tylko dwa ostatnie podane typy emulsji wolnowiążących (segregator aktów prawnych).
Ostatnio propagowane są w literaturze, szczególnie francuskiej m, emulsje asfaltowe „kationowe".

Są to emulsje otrzymywane za pomocą emulgatorów, w których grupa aktywna jest kationem.
Zemulgowane cząsteczki bitumu posiadają dzięki temu odwrotny (ujemny) ładunek elektryczny.
Emulsje te powinny się odznaczać znacznie większą przyczepnością wytrąconego z nich asfaltu do materiałów kamiennych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami