Blog

Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 2
03.11.2022

Napisy orientacyjne

W artykule znajdziesz:

Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 3
Napisy orientacyjne

Po każdej inwentaryzacji lub kontroli stanu zapasów w magazynie należy podkreślić ostatni zapis w „karcie ewidencyjnej materiału” i wyprowadzić różnicę pomiędzy stanem wg ewidencji a stanem faktycznym stwierdzonym w magazynie. Należy przy tym wpisać w nowej pozycji stan faktyczny stwierdzony w czasie inwentaryzacji lub kontroli (program uprawnienia budowlane na komputer).

W każdym magazynie powinien być wywieszony w widocznym i dostępnym miejscu regulamin magazynowy, opracowany przez służbę zaopatrzenia przedsiębiorstwa i zatwierdzony przez dyrektora. Magazyn powinien być zaopatrzony w odpowiednie napisy orientacyjne i ostrzegawcze lub porządkowe, jak np. „wejście”, „przejścia nie ma”, „ekspedycja” „palenie wzbronione”, „wstęp wzbroniony”, „ostrożnie szkło”, „nie palić” itp. Na widocznym miejscu w magazynie powinny być wywieszono numery telefonów: pogotowia ratunkowego, straży pożarnej, milicji obywatelskiej oraz jednostki organizacyjnej nadzorującej magazyn (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Miejsca przechowywania poszczególnych materiałów powinny być zaopatrzone w tabliczki metalowe, drewniane lub tekturowe, zawierające nazwę materiału, wymiar, jednostkę miary, gatunek, symbol wg indeksu materiałowego i oznaczenie miejsca składowania, analogicznie jak w kartotece materiałowej. Ilość wpisuje się w zasadzie tylko w tym przypadku, gdy wywieszka dotyczy oddzielnej partii materiału, przyjętej za odrębnym dowodem lub służy do oznaczenia zawartości poszczególnych skrzyń lub beczek, częściowo opróżnionych (uprawnienia budowlane).

Materiały i narzędzia, co do których prawo dysponowania zostało zastrzeżone, powinny być oznaczone na kartotekach, szyldzikach i tabliczkach słowem „zastrzeżone”, zaś materiały zgłoszone do upłynnienia - słowami „do upłynnienia”. Materiały mające ograniczoną wartość użytkową należy oznaczać słowami „niepełnowartościowy”, „niekompletny”, „uszkodzony”, „nietypowy” itp.

Za wykonywanie całokształtu czynności związanych z przyjmowaniem przechowywaniem, konserwowaniem i wydawaniem materiałów oraz za powierzone materiały i wewnętrzne urządzenia magazynowe odpowiedzialny jest magazynier (program egzamin ustny). Pracownik obejmujący funkcję magazyniera powinien złożyć na piśmie oświadczenie o przyjęciu odpowiedzialności materialnej za powierzone jego pieczy materiały.

Spis materiałów z natury

Przy zmianie na stanowisku magazyniera lub w przypadku jego urlopu, choroby albo innej nieprzewidzianej przerwy w pracy, trwającej dłużej niż jeden miesiąc, należy sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy i dołączyć do niego spis materiałów z natury. Z ustępującym magazynierem należy przeprowadzić rozliczenie i ustalić stan jego ewentualnych zobowiązań z tytułu odpowiedzialności za powierzone jego pieczy składniki majątkowe przedsiębiorstwa (opinie o programie).

Protokół zdawczo-odbiorczy magazynu sporządza się w 4 egzemplarzach, z których jeden przeznacza się dla rachuby materiałowej, drugi dla magazyniera zdającego, trzeci dla głównego księgowego, a czwarty pozostaje w magazynie.

Przy przerwach w pracy magazyniera, trwających od 10 dni do jednego miesiąca, protokół zdawczo-odbiorczy może być sporządzony bez dołączenia spisu materiałów z natury jedynie w tym przypadku, gdy przyjmujący magazyn podpisze w protokole, ze przyjmuje magazyn według stanu kartotekowego, uzgodnionego przez niego ze stanem faktycznym. Protokół spisuje się przy udziale przedstawicieli komórki zaopatrzenia i czynnika społecznego. Protokół podpisuje również kierownik budowy, której magazyn podlega (segregator aktów prawnych).

Ze względu na to, że magazynier ma pod swoją opieką materiały mające wysoką wartość pieniężną, odwołanie magazyniera z jego stanowiska może nastąpić wyłącznie za wiedzą i zgodą głównego księgowego i kierownika komórki zaopatrzenia nadzorującego magazyn.

Sprzedawca wysyłając towar ma obowiązek najpóźniej w dniu następnym po oddaniu przesyłki do przewozu zawiadomić o tym kupującego listem wysłanym pod adres, pod którym towar został skierowany. Dostarczone na budowę materiały i prefabrykaty powinny być złożone w miejscach z góry przygotowanych, zgodnie z projektem zagospodarowania placu budowy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 8 Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 9 Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 10
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 11
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 12 Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 13 Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 14
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Produkcja tlenku glinowego zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami