Blog

06.02.2020

Projektowanie betonów uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Projektowanie betonów uprawnienia budowlane

Projektowanie betonów uprawnienia budowlane

W ramach projektowania betonów dotychczas opisane zostały metody dobierania ilości składników. Dalej omówione będzie zagadnienie dobierania ich jakości.
Cement jest produkowany w kilku gatunkach i markach (program uprawnienia budowlane na komputer).

Cechy cementów są przez normy z góry ustalone; pozostaje więc jedynie podjęcie decyzji dotyczącej odpowiedniego wyboru cementu, kierując się przede wszystkim względami ekonomicznymi.
Natomiast kruszywo jest tym składnikiem, który możemy sami dobierać w szerokich granicach. W zależności od właściwego doboru poszczególnych frakcji można podnosić jakość, wytrzymałość, szczelność i inne cechy betonu. Przez odpowiedni dobór kruszywa można obniżyć ilość cementu bez uszczerbku dla wytrzymałości betonu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

O wytrzymałości betonu decyduje nie tylko ilość cementu, ale i ilość porów, jak to wynika ze wzoru Alfa i wzoru Fereta,
Cement portlandzki wiąże w ciągu 28 dni około 12-14% wody, gdy tymczasem dla nadania mieszance betonowej właściwej konsystencji musimy jej dać około 30 do 70% w stosunku do cementu w zależności od żądanego stopnia ciekłości mieszanki oraz jakości kruszywa. Ten nadmiar wody z czasem wyparowuje, pozostawiając w stwardniałym betonie pory. Im więcej dodamy do betonu wody ponad tę ilość, która wiąże cement, tym beton będzie bardziej porowaty a więc tym słabszy (uprawnienia budowlane).

Na tej zasadzie zbudowany jest wzór Bolomeya i inne, w których wytrzymałość betonu uzależniona jest od wskaźnika cementowo-wodnego.
Im więcej cementu zawiera beton, tym będzie on mocniejszy. Natomiast im więcej dodawane będzie wody, tym więcej w stwardniałym betonie będzie porów po jej wyparowaniu i tym beton będzie słabszy.
Widzimy jak dużą rolę odgrywa w betonie woda i jak ujemny może być jej wpływ na wytrzymałość. Z drugiej strony woda działa jak smar, ułatwiając wzajemne przesuwanie się ziarenek kruszywa, umożliwiając uzyskanie największego stanu zagęszczenia świeżej mieszanki betonowej i usunięcia z niej porów powietrznych.
Wpływ jakości kruszywa został we wzorze Bolomeya uwzględniony przez wprowadzenie wskaźnika wodożądności kruszywa vok (program egzamin ustny). Im drobniejsze będzie kruszywo, tym większa będzie jego wodożądność i w konsekwencji tym więcej trzeba będzie dodać do betonu wody dla uzyskania wymaganej konsystencji.

Grube ziarna

Wiemy już, że same duże ziarna, aczkolwiek odznaczają się małą wodożądnością, to jednak nie mogą być dostatecznie zagęszczone i że dla polepszenia tej właściwości konieczne jest dodanie pewnej ilości drobnych frakcji, które ułatwiają przesuwanie się grubych ziaren i wypełniają wolne przestrzenie (jamy) między nimi.
Można więc, w następujący sposób zdefiniować, jakim warunkom powinno odpowiadać kruszywo: frakcje kruszywa dla betonów szczelnych powinny być w takim stosunku, aby wraz z cementem dały szczelną mieszankę przy użyciu najmniejszej ilości wody, a więc przy możliwie jak najmniejszej wodożądności kruszywa wk (opinie o programie).

Dobieranie optymalnego stosu okruchowego, kierując się jedynie jego największym ciężarem, a więc zawierającego minimum wolnych przestrzeni (jam) w stanie suchym, jest błędne, nie uwzględnia się bowiem przy tym istotnej jego cechy, jaką jest wodożądność kruszywa. Rozwiązanie problemu, jak dobierać frakcje kruszywa. Widzimy tu, że wytrzymałość betonu R jest zależna od
stosunku .
Im większa będzie wartość mianownika (W + p). tym mniejsza będzie wytrzymałość betonu. Należy więc tak dobierać frakcje kruszywa, aby suma W + p była możliwie najmniejsza, czyli aby suma z wodożądnoścl kruszywa (wk) i wolnych przestrzeni w kruszywie, to jest aby wk + j, była możliwie najmniejsza (segregator aktów prawnych).

Obojętne bowiem jest, czy w stwardniałym betonie pory powstaną wskutek niedostatecznego wypełnienia wolnych przestrzeni między ziarnami kruszywa, czy też wskutek dodatku do betonu nadmiernej ilości wody, która następnie wyparuje.
Ilość wolnych przestrzeni w kruszywie w litrach na 1 kg oraz wodożądność kruszywa wyrażana również w litrach na kg są wartościami równoważnymi z punktu widzenia przyszłych porów w stwardniałym betonie.
Tak zwane przepełnienie jam kruszywa przez zaczyn cementowy powinno wynosić około 1,1 do 1,3 objętości zaczynu w stosunku do objętości jam.

Graniczne krzywe uziarnienia dla kruszyw o maksymalnych ziarnach 0 20, 0 40 i 0 80 mm podane są w PN-63/B-06250. Krzywe uziarnienia mieszczące się między tymi granicznymi krzywymi dają szczelne i ekonomiczne mieszanki betonowe. Stosowane uziarnienia nie muszą jednak mieścić się w tych granicach (promocja 3 w 1).
Jeżeli krzywa uziarnienia wychodzi powyżej górnej granicy, kruszywo takie jest zbyt miałkie, posiada zbyt dużą wodożądność i wobec tego wymaga nadmiernej ilości cementu. Jeżeli krzywa uziarnienia przebiega poniżej dolnej granicznej, mieszankę betonową będzie zwykle trudno zagęścić i może być źle urabialna.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami