Blog
Kształtki ceglane
W artykule znajdziesz:
Kształtki ceglane
Mur powinien być tak ostrożnie wykonany, aby nie została uszkodzona lekka izolacja bez wkładek. Jako szczególne środki ochronne mogą być stosowane kształtki betonowe, płytki prasowane betonowe lub kształtki ceglane, które przed ułożeniem zanurza się powierzchnią wsporną do stopionego asfaltu. Układanie następuje po ostygnięciu lepiku. Najskuteczniejszym, lecz najkosztowniejszym sposobem zastosowania warstwy ochronnej jest pełne wymurowanie z kształtek na zaprawie cementowej lub asfaltowej (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przed nałożeniem gorącego asfaltu lub zaprawy asfaltowej należy odpowiednie powierzchnie kształtek powlec roztworem gruntującym. Zamiast izolacji lekkich bez wkładek i kształtek zabezpieczających można przykleić zwoje cienkiej papy o szerokości 50 cm z powłoką i jednostronną posypką z grubego piasku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Papę przykleja się do izolowanej powierzchni w sposób następujący. Lepiku nie rozsmarowuje się na sklejanych powierzchniach, lecz wylewa się go między stopniowo rozwijaną papę i powierzchnię, na której ma być papa naklejona.
Jednocześnie dociska się papę, tak aby lepik został równomiernie rozprowadzony. Powierzchnię, która ma być zaizolowana, powleka się najpierw roztworem gruntującym. Powłoka ochronna z papy powinna sięgać pod dolny brzeg zakończenia izolacji z wkładkami (uprawnienia budowlane).
W przeciwieństwie do powłok izolacyjnych, gdzie sama budowla utrzymuje materiał izolacyjny, izolacje ciężkie z wkładkami składają się z masy bitumicznej izolacyjnej i specjalnych wkładek, utrzymujących tę masę, lub też z mas plastycznych względnie z blachy (miedzianej).
Przy izolacjach ciężkich z wkładkami najważniejszą rolę odgrywają masy izolacyjne, tj. masy asfaltowe lub smołowe. Nazywamy je lepikami bitumicznymi. Głównym zadaniem wkładek (z papy, tkaniny jutowej, lnianej, konopnej lub szklanej albo też cienkiej blachy aluminiowej) jest zwiększenie wytrzymałości lepików na uszkodzenia mechaniczne. Papy i tkaniny, pomimo że są impregnowane, nie są wodoszczelne (program egzamin ustny).
Ciężkie izolacje
Ciężkie izolacje z wkładkami stosuje się w celu ochrony budowli przed przenikaniem wody pod ciśnieniem (np. części budowli znajdujących się poniżej poziomu wody gruntowej lub stanowiących konstrukcję zbiorników cieczy) bądź wody wolno płynącej lub zatrzymującej się na powierzchni budowli (np. na płaskich tarasach i pomostach mostów). Jak z tego wynika, izolacje ciężkie z wkładkami służą do izolowania konstrukcji murowych z cegły, betonu lub żelbetu (opinie o programie). Przez zastosowanie odpowiednich cegieł lub klinkieru i zapraw wodoszczelnych, albo też betonu wodoszczelnego, a następnie wypraw wodoszczelnych moglibyśmy otrzymać teoretycznie wystarczającą szczelność obiektów. Należy jednak pamiętać, że zaprawy i betony mają zawsze pewną liczbę porów, przez które wchłaniają wodę, nie może być tu zatem mowy o absolutnej szczelności. Jeżeli woda przesiąka w tak małych ilościach, że natychmiast paruje, to beton lub wyprawa robi wrażenie wodoszczelnej (segregator aktów prawnych).
Gdy się jednak zważy, że konstrukcja tego typu może wykazywać drobne rysy skurczowe termiczne lub wywołane naprężeniami wskutek nierównomiernego osiadania fundamentu itp., że w wielu przypadkach nieuniknione są w tego rodzaju konstrukcjach styki robocze, które zwykle są miejscem nieszczelności, i wreszcie, że niektóre obiekty, zwłaszcza o większych wymiarach, wymagają zastosowania szczelin dylatacyjnych, to jest rzeczą zrozumiałą, że większość obiektów należy izolować szczelnymi powłokami izolacyjnymi. Wykonanie obiektów wodoszczelnych z muru, betonu lub żelbetu ogranicza się wobec tego do małych obiektów (np. zbiorników wieżowych na wodę), gdzie bez trudności można uzyskać beton nie wykazujący rys lub obiektów, w których przesiąkanie nieznacznych ilości wilgoci nie ma praktycznego znaczenia (np. jazów, zapór wodnych) (promocja 3 w 1). Są też takie konstrukcje, gdzie specjalne powłoki wodoszczelne nie mogą znaleźć zastosowania, jak np. izolacja pozioma słupów żelbetowych konstrukcji szkieletowych.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32