Blog

Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 2
22.07.2020

Naprężenia dopuszczalne

W artykule znajdziesz:

Naprężenia dopuszczalne

Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 3
Naprężenia dopuszczalne

W przypadku konstrukcji zbrojonych z betonów lekkich szerokość rozwarcia rys sprowadza się tylko dla betonów o strukturze zwartej, kiedy nie wymaga się zabezpieczenia prętów przed korozją specjalnymi powłokami (program uprawnienia budowlane na komputer). Dla płyt z betonów komórkowych i z betonów kruszywowych 100 kG/cm2 zbrojenie poprzeczne wymiaruje się w myśl norm radzieckich wyłącznie z uwagi na nośność.

Naprężenia dopuszczalne na ścinanie dla konstrukcji z betonów lekkich obniżają normy angielskie o 25%, a normy Stanów Zjedn. nawet o 40% w stosunku do wartości dla konstrukcji z betonu zwykłego. Normy angielskie wymagają ponadto aby w przypadku belek, na których spoczywają płyty lub inne drugorzędne elementy konstrukcyjne, pomijać w ogóle w obliczeniach wytrzymałości betonu na naprężenia główne i całą siłę poprzeczną przejmować przez zbrojenie (program uprawnienia budowlane na ANDROID). To ostatnie wymaganie idzie oczywiście zbyt daleko i krytykowane jest nawet w piśmiennictwie angielskim.
Jak można sądzić na podstawie badań elementy z betonów kruszywowych niskich wytrzymałości wykazują stosunkowo (w stosunku do Rr) wyższą nośność na siły poprzeczne niż elementy z betonów wyższych marek (uprawnienia budowlane).

W licznych badaniach ITB płyt i belek z betonu keramzytowego i ze spiekanych łupków węglowych („Knurów”) o wytrzymałości R(łl6 = 110 - 200 kG/cm2, których nośność uwarunkowana była w zasadzie wytrzymałością zbrojenia podłużnego (obciążonych siłą skupioną w odległości ok. 14 do 1/3 od podpory) nie stwierdzono w żadnym z przypadków’ powstawania rys ukośnych, mimo że naprężenia niejednokrotnie bliskie były wytrzymałości betonu na rozciąganie (program egzamin ustny).

Obszerne badania nośności na siłę poprzeczną belek z betonów różnych odmian z kruszyw spiekanych (ekspandowane gliny, łupki przywęglowe, spiekane popioły lotne), bez zbrojenia poprzecznego przeprowadził Ilanson. Stwierdza on ścisłą zależność między nośnością belek na siłę poprzeczną i wytrzymałością betonu na rozciąganie Rr badaną przez ściskanie walca po tworzącej.
Badając związek między wartością Rr i R015/3O Hanson stwierdził duży wpływ warunków twardnienia próbek na Rr betonów lekkich.

Ugięcia elementów konstrukcji z betonów lekkich

Próbki „suche”, przechowywane przez pierwszych 7 dni w warunkach wilgotnych, a przez następne 21 na powietrzu o wilg. 50%, wykazały zdecydowanie niższe Rr niż próbki przechowywane w warunkach wilgotnych przez 28 dni. Różnice wartości Rr próbek „mokrych” i „suchych” rosły z wartością R1r/30 dochodząc do 40% dla R15 30 = 530 kG/cm2. Dla betonu zwykłego zjawiska takiego nie obserwowano, a przeciwnie stwierdzono nawet pewne obniżenie Rr próbek „mokrych” w stosunku do „suchych”.
Obniżenie wartości Rr próbek „suchych” tłumaczy Hanson powstaniem rys skurczowych w wysychającym betonie lekkim, w związku z czym zaleca odpowiednie zwiększenie współczynnika bezpieczeństwa przy wymiarowaniu belek z betonów lekkich na siły poprzeczne (opinie o programie).

Zalecenie jego znalazło swój wyraz w normach amerykańskich. Evans i Dongre badali nośność na siłę poprzeczną belek z kruszywa Aglit z glin spiekanych, RI5/30 = 210 - 330 kG/cm2 a także z betonu zwykłego, bez zbrojenia poprzecznego i ze strzemionami.
Wartość Tbz powinna być mniejsza od 0,3 wartości granicznej zespolenia zaprawy z betonem lekkim (segregator aktów prawnych). Wartość zespolenia można z pewnym przybliżeniem przyjąć równą wytrzymałości betonu lekkiego na ścinanie, jakkolwiek w pewnych warunkach wartość ta może być nieco niższa.

Dla betonu strużkowego „Durisol”, w myśl badań EMPA ‘), naprężenie przyczepności zaprawy do betonu przyjmować należy w wysokości 2,4 kG cm2. Ugięcia płyt z betonów lekkich oblicza się wg tych samych metod, co ugięcia płyt z betonu zwykłego, uwzględniając jedynie odmienne wartości liczbowe parametrów fizycznych, występujących w poszczególnych wzorach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 8 Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 9 Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 10
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 11
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 12 Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 13 Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 14
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obiekty pomocnicze zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami