Blog
Narzędzia pneumatyczne
W artykule znajdziesz:
Ponieważ stosowanie rękawic (jak i innych ochron, m.in. butów) antywibracyjnych powoduje nie tylko zmniejszenie intensywności wibracji, ale w pewnych zakresach częstotliwości nawet ich wzmocnienie, dlatego też nie udało się dotychczas opracować wzorów, które chroniłyby człowieka przed szkodliwym oddziaływaniem wibracji w całym zakresie występujących częstotliwości.
Dlatego też stosowanie ochron tego typu sprowadza się przede wszystkim do ochrony rąk przed zimnem (ocieplanie) i wilgocią, co w sposób potwierdzony badaniami osłabia szkodliwe skutki oddziaływania wibracji oraz opóźnia rozwój choroby wibracyjnej, jak też do stosowania ochron przystosowanych do tłumienia w precyzyjnie określonym zakresie częstotliwości (program uprawnienia budowlane na komputer).
Podczas obsługiwania narzędzi pneumatycznych robotnicy niejednokrotnie muszą trzymać narzędzie w ten sposób, że jego drgania przenoszą się bezpośrednio nie tylko na rękę, ale i na inne części ciała. Zdarza się np. często, że robotnik w celu zwiększenia nacisku na narzędzie opiera jego rękojeść na piersi. W tym przypadku dla zmniejszenia zasięgu oddziaływania drgań stosuje się poduszki amortyzujące (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Podczas obrabiania narzędziem pneumatycznym dużych powierzchni, np. śrub okrętowych, robotnik pracując w pozycji nieco przegiętej do przodu opiera się o powierzchnię śruby łokciem. W celu zmniejszenia oddziaływania drgań na łokieć i rękę robotnika stosuje się rękawy skórzane z poduszką amortyzującą (uprawnienia budowlane).
Podczas obrabiania dużych powierzchni narzędziami pneumatycznymi najwygodniejszą pozycją roboczą jest czasami pozycja klęcząca. Korzystne jest wtedy stosowanie ochrony antywibracyjnej w postaci klęcznika.
Typowym elementem amortyzującym drgania w pojazdach mechanicznych, przede wszystkim w ciągnikach, maszynach rolniczych, wózkach elektrycznych itp., są siedziska zaopatrzone w poduszki elastyczne. Rola takich poduszek polega na tłumieniu drgań o stosunkowo większej częstotliwości i o niewielkich amplitudach. W przypadku ciągników sprowadza się zatem głównie do tłumienia drgań silnika przenoszonych na siedzisko i pomost (program egzamin ustny). Zwiększenie skuteczności zastosowanej amortyzacji można tu osiągnąć przez równomierne podtrzymywania ciała na możliwie największej powierzchni, przy obciążeniu jedynie tych jego okolic, w których istnieje możliwość wykorzystania sztywności układu kostnego. W związku z tym zewnętrzny kształt poduszki oraz profil umieszczonej pod nią miski siedziska powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem wskazań pomiarów antropometrycznych.
Dywany izolujące
W warunkach przemysłowych dość często spotyka się przypadki, kiedy intensywne drgania przenoszą się na robotnika stojącego podczas pracy na tym podłożu. Dotyczy to np. wielu robót w przemyśle kotlarskim i stoczniowym. Podczas tych robót robotnik stoi na obiekcie poddawanym zabiegowi technologicznemu, wykonywanemu najczęściej przez niego samego, a wywołującemu drgania (np. nitowanie i inne prace wykonywane narzędziami udarowymi). Podobna sytuacja występuje również w wytwórniach elementów betonowych, gdzie bardzo często robotnicy obsługujący wibratory do zagęszczania wsypywanej masy betonowej stoją na wibrowanych formach (opinie o programie).
W opisanych warunkach jednym ze sposobów zabezpieczających robotnika przed ujemnym wpływem drgań podłoża jest izolacja jego stóp za pomocą odpowiednio wykonanego obuwia lub przekładek, w postaci np. dywaników wibroizolujących. Oczywiście stosowanie specjalnego obuwia należy uznać za spogób bardziej godny polecenia, gdyż łatwo dopilnować korzystania z tego środka ochronnego i jest on wygodniejszy w użyciu.
Badania prowadzone w tej dziedzinie wykazały, że kształt zelówki normalnie używanego obuwia wyłącza działanie (dotyczy to przede wszystkim częstotliwości małych) amortyzującego układu kości stopy. Z tych też względów buty antywibracyjne powinny mieć wewnątrz zelówkę (spody) płaską (segregator aktów prawnych). Pogrubianie zelówki obuwia nie zapewnia wyraźnej poprawy własności wibroizolacyjnych, natomiast ulegają one poprawie w wyniku stosowania pomiędzy stopą a zelówką miękkich, elastycznych wkładek, a więc w wyniku częściowego usunięcia usztywniającego działania zelówki.
Nieznaczną poprawę można też uzyskać przez stosowanie zelówek składających się na przemian z warstwy materiału o dużej podatności na drgania i warstwy sztywnej (skóra, wibram).
W przypadku występowania drgań ultraakustycznych powietrznych należy chronić przed ich szkodliwym oddziaływaniem przede wszystkim uszy, stosując indywidualne ochrony słuchu typu nauszników lub w przypadku dużych mocy typu hełmów. Zaleca się również stosowanie przyłbic zaopatrzonych w ekran pleksiglasowy osłaniający twarz (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32