Blog

16.11.2022

Narzędzia pneumatyczne

W artykule znajdziesz:

Narzędzia pneumatyczne

Ponieważ stosowanie rękawic (jak i innych ochron, m.in. butów) antywibracyjnych powoduje nie tylko zmniejszenie intensywności wibracji, ale w pewnych zakresach częstotliwości nawet ich wzmocnienie, dlatego też nie udało się dotychczas opracować wzorów, które chroniłyby człowieka przed szkodliwym oddziaływaniem wibracji w całym zakresie występujących częstotliwości.

Dlatego też stosowanie ochron tego typu sprowadza się przede wszystkim do ochrony rąk przed zimnem (ocieplanie) i wilgocią, co w sposób potwierdzony badaniami osłabia szkodliwe skutki oddziaływania wibracji oraz opóźnia rozwój choroby wibracyjnej, jak też do stosowania ochron przystosowanych do tłumienia w precyzyjnie określonym zakresie częstotliwości (program uprawnienia budowlane na komputer).

Podczas obsługiwania narzędzi pneumatycznych robotnicy niejednokrotnie muszą trzymać narzędzie w ten sposób, że jego drgania przenoszą się bezpośrednio nie tylko na rękę, ale i na inne części ciała. Zdarza się np. często, że robotnik w celu zwiększenia nacisku na narzędzie opiera jego rękojeść na piersi. W tym przypadku dla zmniejszenia zasięgu oddziaływania drgań stosuje się poduszki amortyzujące (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Podczas obrabiania narzędziem pneumatycznym dużych powierzchni, np. śrub okrętowych, robotnik pracując w pozycji nieco przegiętej do przodu opiera się o powierzchnię śruby łokciem. W celu zmniejszenia oddziaływania drgań na łokieć i rękę robotnika stosuje się rękawy skórzane z poduszką amortyzującą (uprawnienia budowlane).

Podczas obrabiania dużych powierzchni narzędziami pneumatycznymi najwygodniejszą pozycją roboczą jest czasami pozycja klęcząca. Korzystne jest wtedy stosowanie ochrony antywibracyjnej w postaci klęcznika.

Typowym elementem amortyzującym drgania w pojazdach mechanicznych, przede wszystkim w ciągnikach, maszynach rolniczych, wózkach elektrycznych itp., są siedziska zaopatrzone w poduszki elastyczne. Rola takich poduszek polega na tłumieniu drgań o stosunkowo większej częstotliwości i o niewielkich amplitudach. W przypadku ciągników sprowadza się zatem głównie do tłumienia drgań silnika przenoszonych na siedzisko i pomost (program egzamin ustny). Zwiększenie skuteczności zastosowanej amortyzacji można tu osiągnąć przez równomierne podtrzymywania ciała na możliwie największej powierzchni, przy obciążeniu jedynie tych jego okolic, w których istnieje możliwość wykorzystania sztywności układu kostnego. W związku z tym zewnętrzny kształt poduszki oraz profil umieszczonej pod nią miski siedziska powinny być zaprojektowane z uwzględnieniem wskazań pomiarów antropometrycznych.

Dywany izolujące

W warunkach przemysłowych dość często spotyka się przypadki, kiedy intensywne drgania przenoszą się na robotnika stojącego podczas pracy na tym podłożu. Dotyczy to np. wielu robót w przemyśle kotlarskim i stoczniowym. Podczas tych robót robotnik stoi na obiekcie poddawanym zabiegowi technologicznemu, wykonywanemu najczęściej przez niego samego, a wywołującemu drgania (np. nitowanie i inne prace wykonywane narzędziami udarowymi). Podobna sytuacja występuje również w wytwórniach elementów betonowych, gdzie bardzo często robotnicy obsługujący wibratory do zagęszczania wsypywanej masy betonowej stoją na wibrowanych formach (opinie o programie).

W opisanych warunkach jednym ze sposobów zabezpieczających robotnika przed ujemnym wpływem drgań podłoża jest izolacja jego stóp za pomocą odpowiednio wykonanego obuwia lub przekładek, w postaci np. dywaników wibroizolujących. Oczywiście stosowanie specjalnego obuwia należy uznać za spogób bardziej godny polecenia, gdyż łatwo dopilnować korzystania z tego środka ochronnego i jest on wygodniejszy w użyciu.

Badania prowadzone w tej dziedzinie wykazały, że kształt zelówki normalnie używanego obuwia wyłącza działanie (dotyczy to przede wszystkim częstotliwości małych) amortyzującego układu kości stopy. Z tych też względów buty antywibracyjne powinny mieć wewnątrz zelówkę (spody) płaską (segregator aktów prawnych). Pogrubianie zelówki obuwia nie zapewnia wyraźnej poprawy własności wibroizolacyjnych, natomiast ulegają one poprawie w wyniku stosowania pomiędzy stopą a zelówką miękkich, elastycznych wkładek, a więc w wyniku częściowego usunięcia usztywniającego działania zelówki.

Nieznaczną poprawę można też uzyskać przez stosowanie zelówek składających się na przemian z warstwy materiału o dużej podatności na drgania i warstwy sztywnej (skóra, wibram).

W przypadku występowania drgań ultraakustycznych powietrznych należy chronić przed ich szkodliwym oddziaływaniem przede wszystkim uszy, stosując indywidualne ochrony słuchu typu nauszników lub w przypadku dużych mocy typu hełmów. Zaleca się również stosowanie przyłbic zaopatrzonych w ekran pleksiglasowy osłaniający twarz (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami