Blog

02.09.2021

Narzuty kamienne

W artykule znajdziesz:

Narzuty kamienne

Narzuty kamienne

Narzuty kamienne, które muszą zachować w ciągu swego trwania projektowany profil, należy sypać z uwzględnieniem przyszłego możliwego ich osiadania. Osiadanie to może być skutkiem zagęszczenia się samego narzutu, ściśliwości gruntu stanowiącego podłoże budowli, a także zapadania się kamienia w grunt (program uprawnienia budowlane na komputer).
Nadwyżkę, o którą należy podwyższyć narzut, należy wyznaczyć na podstawie obserwacji sąsiednich budowli lub budowli wykonanych w analogicznych warunkach. W braku takich danych można przyjąć, że osiadanie równa się 10-20% grubości warstwy narzutu.

Narzuty, które stanowią dolną część budowli typu mieszanego lub mają być uwieńczone nad wodą budowlą stawianą, powinny osiąść przed przystąpieniem do budowy górnej części konstrukcji. W tym celu należy zapewnić im czas, który pozwoli na to osiadanie i budować konstrukcję górną dopiero w rok lub dwa po usypaniu części dolnej. Im grubsza jest warstwa narzutu i im bliżej sięga powierzchni wody, tym dłuższy okres czasu powinno się odczekać przed przystąpieniem do nadbudowy. Nadbudowa budowli stawianej na podsypkach o grubości nie przekraczającej 2 m, może następować już po roku od chwili ustawienia konstrukcji podwodnej.
Osobnym zadaniem wykonawczym jest wyrównywanie powierzchni i skarp narzutów pod wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
O ile na tych powierzchniach ma wznieść się w przyszłości masywna nadbudowa, to wskazane będzie ręczne sypanie górnej warstwy narzutu, grubości do 1 m, z równoczesnym wyrównywaniem wszelkich spostrzeżonych nierówności w niżej leżących warstwach narzutu, sypanych masowo. Zmniejsza się w ten sposób zakres i czas trwania podwodnych prac nurkowych przy wyrównywaniu powierzchni narzutów (uprawnienia budowlane).

Rozróżnia się trzy rodzaje wyrównywania:
- grube: w granicach odchyłek od projektowanego poziomu (z uwzględnieniem zapasu na osiadanie) od ± 0,15 do 0,20 m,
- dokładne: w granicach od 5 do 6 cm,
- bardzo dokładne: w granicach od 2 do 3 cm (program egzamin ustny).

Drobny kamień

Wyrównywanie narzutów, które nie mają być przykryte okładziną z bloków ani budowlą stawianą, może być grube. Powierzchnie pod narzuty ochronne z bloków oraz pod kaszyce powinny być wyrównywane dokładnie (do ±6 cm), pod budowle stawiane zaś bardzo dokładnie (do ± 3 cm).
Wyrównywanie narzutów może być w zasadzie dokonywane jedynie przy użyciu kamienia o wielkości zastosowanej przy budowie narzutu. Wyrównywanie przez równomierne przysypywanie całej powierzchni narzutu kamieniem drobnym jest niedozwolone. Drobny kamień może być użyty jedynie do wypełnienia nierówności pomiędzy kamieniami uprzednio wyrównanej podsypki i to wtedy, gdy chodzi o bardzo już dokładne wyrównanie, np. pod skrzynie czy bloki konstrukcji stawianych (opinie o programie).

Wyrównanie dokładne i bardzo dokładne należy przeprowadzać już po okresie wstępnego osiadania podsypki czy narzutu, gdyż osiadanie narzutu zniweczyłoby jego skutki.
Grube wyrównywanie prowadzi się za pomocą laty niwelacyjnej, dokładne za pomocą łat wyrównawczych lub specjalnych ram. Jako laty wyrównawcze służą zwykle szyny kolejowe lub podobne dźwigary. Nurek na wstępie wyrównuje powierzchnię z grubsza za pomocą łaty niwelacyjnej, po czym układa poziomo na krawędziach tak wyrównanej powierzchni, równolegle do osi budowli, dwie łaty wyrównawcze (segregator aktów prawnych). Na latach tych układa poprzeczną łatę kontrolną, którą przesuwa po całej powierzchni narzutu.

Kamienie, o które lata zaczepia w czasie tego ruchu, usuwa; równocześnie dba o to, aby pomiędzy łatą kontrolną a powierzchnią narzutu nie było większych prześwitów.
Czasem, gdy powierzchnia podsypki ma być nachylona przy nabrzeżach, laty podłużne układa się na różnych poziomach, stosownie do spadku. W ten sposób łata kontrolna wyrównuje powierzchnię w przewidzianym spadku.

Do wyrównywania podsypek używa się również specjalnych urządzeń kierowanych z powierzchni wody, które pozwalają na zmniejszenie wkładu kosztownej i uciążliwej pracy nurków. Urządzenia te nazywane pługami wyrównującymi oraz sposób ich działania (promocja 3 w 1). Nadają się one przede wszystkim do grubego lub dokładnego wyrównywania (według klasyfikacji podanej wyżej). Wyrównanie bardzo dokładne wymaga interwencji nurków. Wyrównywanie powierzchni wychodzących nad wodę nie przedstawia niczego szczególnego.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami