Blog

15.05.2021

Nasiąkliwość badanych kamieni

W artykule znajdziesz:

Nasiąkliwość badanych kamieni

Nasiąkliwość badanych kamieni

Nasiąkliwość badanych kamieni bez uszczelnienia wynosiła 10-35%. Metoda ta może znaleźć szerokie zastosowanie, jeżeli uszczelnianie będzie się prowadziło w ten sposób, aby nie nastąpiło całkowite zatkanie porów kamienia.
Woski są to estry kwasów tłuszczowych (wosk pszczelny) (program uprawnienia budowlane na komputer).

W znaczeniu fizycznym natomiast za woski uważamy ciała o własnościach zbliżonych do wosku pszczelnego, np. parafinę. Woski
chemiczne całkowicie lub częściowo zmydlają się i dają się przeprowadzać w tzw. mydła woskowe, gdy natomiast woski, które z punktu widzenia chemicznego do wosków nie należą, nie ulegają zmydlaniu. Te ostatnie stosowane bywają w postaci emulsji w wodzie.
Woski znajdują szerokie zastosowanie do uszczelniania powierzchniowego kamienia (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Ponieważ przenikanie wosków nie jest głębokie, znajdują one zastosowanie przy powlekaniu gładkich i zeszlifowanych powierzchni. Używane są najczęściej w rozpuszczalnikach organicznych.

Znacznie lepsze własności mają woski z dodatkiem szybko schnących olejów i żywic.
Pokrywanie woskiem może być wykonane tylko w ciepłej porze roku, gdyż kamienie muszą być suche i ciepłe. Pokrywanie woskiem nie jest trwałe i chroni kamienie przed niszczącymi wpływami tylko na okres dwóch do trzech lat.
Można również przeprowadzać uszczelnianie kamieni za pomocą żywic (uprawnienia budowlane).

Stosowane są żywice mocznikowe, formalinowe, melaminowe i żywice fenolowe w mieszaninie z alkoholem. Kamienie przed nasyceniem muszą być oczyszczone, wysuszone i w momencie wprowadzenia roztworu impregnującego - odgazowane.
Roztwór żywic wprowadza się pod próżnią. Następnie, jeżeli żywice twardnieją na zimno, kamień suszy się na powietrzu, jeżeli zaś polimeryzacja wymaga wyższej temperatury, kamień poddaje się działaniu termicznemu.

Zagadnienie konserwacji i renowacji

Przy zastosowaniu żywic otrzymuje się dobre wyniki, lecz żywice są drogie i wymagają kosztownych instalacji, tak że w naszych warunkach nie mogą być zalecane.
Bardzo cennymi dla ochrony kamienia okazały się również żywice akrylowe (program egzamin ustny). Rozcieńczony roztwór poniżej 1% metakrylanu metylu w tri (trójchloroetylenie) jest bezbarwny i może być stosowany do powierzchniowego zabezpieczania porowatych wapieni i piaskowców.

Sposób powlekania jest bardzo prosty, gdyż roztwór metakrylanu metylu nanosi się pędzlem na zimno. Po wyparowaniu rozpuszczalnika po kilku godzinach zabieg powtarza się.
Wykonane próby z kilku gatunkami kamieni przy zostosowaniu tego środka pozwoliły stwierdzić, że kamień zachowuje swoją pierwotną barwę. Uzyskana powłoka nie zatyka porów kamienia, a jednocześnie nadaje powierzchni kamienia własności hydrofobowe i kwasoodporne (opinie o programie). Krople wody puszczone na polerowaną powierzchnię wapienia nie wsiąkają nawet po dłuższym czasie, a kropla rozcieńczonego kwasu solnego dość długo nie reaguje z węglanem wapnia kamienia.

Dobre wyniki otrzymuje się również przy zastosowaniu do powlekania roztworu kauczuku z dodatkiem parafiny w trójchloroetylenie. Jak widać z dokładnego przeglądu, istnieje wiele środków zabezpieczających kamienie. Nie wszystkie jednak mogą być stosowane w naszych warunkach. Nasze budownictwo wymaga środków tanich, łatwo dostępnych, które przy prostym sposobie wykonania dają dobre wyniki. Warunkom takim zdają się odpowiadać najbardziej fluaty. Ich cena, łatwość wykonania, doskonałe efekty przemawiają za jak najszerszym stosowaniem ich w budownictwie, tam, gdzie zachodzi tego konieczna potrzeba (segregator aktów prawnych).

Zagadnienie konserwacji i renowacji użytkowych kamieni budowlanych staje się zagadnieniem o coraz poważniejszym znaczeniu technicznym i ekonomicznym. Wkracza ono w szybko rozwijającą się dziedzinę chemicznej ochrony materiałów budowlanych przed korozją.

Kamień, podstawowe tworzywo w budownictwie, w znacznej mierze decydował o wyglądzie i ukształtowaniu architektonicznym miast i wsi. Dzięki trwałości kamienia przetrwały aż do czasów dzisiejszych rzeźby i budowle z zapomnianych okresów historycznych (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami