Blog
Nasiąkliwość i chłonność
W artykule znajdziesz:
Nasiąkliwość i chłonność
W wypadku cegieł z wgłębieniami wypełnia się je zaprawą gliniano- cementową o wytrzymałości zbliżonej do przewidzianej wytrzymałości samej cegły przed sklejeniem połówek. W ten sposób przygotowana próbka powinna tężeć co najmniej przez 7 dni. Po stężeniu próbkę poddaje się próbie na ściskanie w kierunku prostopadłym do spoiny (program uprawnienia budowlane na komputer).
Do obliczania wytrzymałości przyjmuje się zmierzone wymiary badanej próbki. Ze średniej arytmetycznej uzyskanej w wyniku badań 5 cegieł, podanej z dokładnością do 1 kG^m2, otrzymuje się wynik miarodajny dla danej partii, przy czym nie więcej niż 40% badanych cegieł może wykazać wytrzymałość w granicach 0,75 Rc min. do Rc min.. Wykonanie próbnej serii cegieł w zakładzie odbywa się w sposób następujący. Stosunek objętościowy masy cementowo-glinianej dobiera się tak, ażeby jej wytrzymałość na ściskanie po 28 dniach była równa odpowiedniej wytrzymałości dla projektowanej klasy cegły (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Sposób przygotowania masy cementowo-glinianej powinien być zgodny z instrukcją ITB. Ilość sztuk próbnej serii nie powinna być mniejsza od 1000. W czasie produkcji należy pobrać próbki walcowe 0 8 cm po 5 sztuk dla każdej serii w celu określenia wytrzymałości walcowej na ściskanie po 7, 28 i 90 dniach. Dla określenia zaś wytrzymałości na rozciąganie przy zginaniu po 7 i 28 dniach należy pobrać 5 sztuk beleczek o wymiarach 4x4x16 cm (uprawnienia budowlane).
W czasie produkcji należy dokładnie sprawdzić sposób dozowania zaprawy i wyznaczyć ilość poszczególnych składników na 1 m3 gotowego wyrobu.
Badanie doraźne cegieł na uderzenie. W pewnych wypadkach można sprawdzić orientacyjnie wytrzymałość cegieł na uderzenie opuszczając ją na płask z wysokości 1,5 m na ułożoną warstwę cegieł. Jeżeli badana cegła nie rozpadnie się, a jedynie wyszczerbi się lub pęknie, tzn., że cegły nadają się na ściany zewnętrzne.
Przyrząd naciskowy
Badanie na zginanie (Rg) Badanie to wykonuje się głównie wtedy, gdy chodzi o szybkie (doraźne) zorientowanie się we własnościach wytrzymałościowych cegieł. Cegłę z wydrążeniami należy przed próbką wypełnić zaprawą gliniano- cementową o wytrzymałości zbliżonej do wytrzymałości samej cegły. Badaną cegłę układa się wydrążeniami do góry na dwóch pozie mych podporach w postaci wałków o średnicy 30 mm rozstawionych w odległości 20 cm między osiami (program egzamin ustny).
Siła łamiąca (P kG) w środku rozpiętości i jest przenoszona na cegłę za pomocą przyrządu naciskowego. Na podpory i pod przyrząd naciskowy kładzie się podkładki, np. z dykty, w celu wywołania możliwie najbardziej równomiernego rozkładu obciążenia wzdłuż podpór
i przyrządu naciskowego. Wskaźnik wytrzymałości na zginanie przekroju poprzecznego cegły (opinie o programie). Średnia arytmetyczna z wyniku badań 5 cegieł daje wynik miarodajny dla całej partii.
Nasiąkliwość wagowa cegły powinna wg norm wynosić najwyżej 15%. W celu zbadania nasiąkliwości należy co najmniej 3 próbne cegły wysuszyć do stałego ciężaru w temperaturze 105-:110°C i zanurzyć pionowo w wodzie na 1/4 ich wysokości. Po upływie pierwszej godziny dolewa się wody do połowy wysokości, a po upływie drugiej - do 3/4 wysokości (segregator aktów prawnych).
Po upływie 24 godzin licząc od początku zanurzenia cegieł zalewa się je całkowicie wodą, przy czym zwierciadło wody powinno być utrzymane o 5 cm ponad górnym brzegiem cegieł przez cały czas trwania próby. Cegły moczy, się w temperaturze pokojowej aż do osiągnięcia stałego ciężaru, po czym wyjmuje się je szybko, wyciera szmatką i waży (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Zabytek to nieruchomość lub rzecz ruchoma, ich części lub zespoły, które stanowią świadectwo minionej epoki lub wydarzenia, mają znaczenie dla…
Strefa pożaru do ograniczenia przestrzeni budynku, obiektu budowlanego lub terenu, która jest wyodrębniona w celu ograniczenia się, i umożliwiania skutecznej…
53 465
98%
32