Blog

10.01.2023

Natura organiczna

W artykule znajdziesz:

Natura organiczna

Rozróżnia się dwa rodzaje spiekania: 1) bez zmiany składu fazowego, stosowane w metalurgii proszków, 2) ze zmianą układu fazowego, czyli jako spiekanie reakcyjne przebiegające podczas tworzenia się czerepu ceramicznego. Spiekanie jako proces zmienny nieodwracalny (w warunkach izobaryczno-izotermicznych), polegający na zagęszczaniu układu dyspersyjnego przy ogrzewaniu pod wpływem dyfuzyjno-dyslokacyjnego przenoszenia substancji wskutek działania sił kapilarnych, może być rozpatrywane (wg Onzagiera) w ogólnej postaci jako iloczyn strumienia substancji I i różnicy wartości A wybranego parametru. / = xA, gdzie x - pewna stała charakteryzująca szybkość strumienia (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zależność tę zastosował Ogorodnikow w równaniu kinetyki deformowania spiekającego się ciała podczas zagęszczania. Nie oddaje to jednak rzeczywistego sensu spiekania w tych licznych w ceramice przypadkach, kiedy odbywa się wzajemne reakcyjne oddziaływanie lub kiedy obserwuje się rozszerzanie układu, a nie ściskanie jak podczas zagęszczania (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W związku z tą krytyczną uwagą bardzo znamienny jest przykład tzw. aktywowanego spiekania, kiedy wprowadzenie substancji powierzchniowo czynnej natury organicznej, np. roztworu pozostałości podestylacyjnych wyższych alkoholi tłuszczowych, prowadzi do wzmożenia intensywności spiekania. Bardzo możliwe, jak przypuszczają autorzy, że substancje powierzchniowo czynne zdolne są wywołać zmniejszenie aktywności wiązania wodorowego w kaolinicie (uprawnienia budowlane). Prawdopodobnie zmiana ta wywiera wpływ na intensywność spiekania stwarzając dodatkowe sprzyjające warunki również dla powstawania mulitu.

Liczne są również przykłady stosowania dodatków (mineralizatorów) ułatwiających spiekanie i tworzenie się minerałów. Podobne procesy dotychczas nie zostały objęte teorią termodynamiczną. Wprowadzenie rozpylonej wody do płomienia gorącego gazu ziemnego (do palników pieca tunelowego) sprzyja spiekaniu i wpływa na wyrównanie temperatury (program egzamin ustny).

Spiekanie porcelany

Spiekanie porcelany i fajansu rozpoczyna się w temperaturach działania reakcji w fazach stałych (600-700°C). Wyniki wielokrotnego badania reakcji w fazach stałych zostały opisane przez Budnikowa i Ginstlinga. U podstawy tych reakcji leży mechanizm dyfuzji jonów (opinie o programie).

Swoje właściwości eksploatacyjne porcelana i fajans zyskują przy zastosowaniu bardziej wysokotemperaturowego spiekania z udziałem fazy ciekłej szkła, a także przy zastosowaniu spiekania opartego na mechanizmie dyfuzji jonów. Spiekanie to przebiega w warunkach wzajemnego reakcyjnego oddziaływania stopu z mineralnymi składnikami tworzącego się czerepu i z fazą gazową (segregator aktów prawnych).

Liczne próby wyjaśnienia procesu spiekania z udziałem fazy ciekłej szkła i ujęcie • go w postaci równania przydatnego do obliczeń inżynierskich na razie nie zakończyły się pomyślnie. Obserwacjo tworzenia się fazy mulitu od środka kropli stopu skaleniowego pozwalają przypuszczać, że Al3+ przesuwa się ku środkowi kropli stopu pod wpływem różnicy stężeń (w metakaolinie A1203: Si02 = 0,5, podczas gdy w roztworze skalenia 0,17). Dyfuzja wzmaga się ze wzrostem różnicy stężeń i z podwyższeniem temperatury. Dzięki dyfuzji powitają w stopie połączenia jonów, zbliżone pod względem składu do tej możliwej fazy, która powinna by wydzielić się w postaci zarodków, charakteryzujących się minimum izobaryczno-izotermicznego potencjału Az przy powstającym stężeniu jonów’.

Wielkość r według tego obliczenia dla p-grup w stopie kwarcu przy 1473 K równa się 17 nm (170 A), a przy temperaturze 1873 K - 10 nm (100 A). P-grupy zachowują nadmiar swej energii i mogą ją oddać w odpowiednich warunkach, np. na powierzchni podziału faz, na ściankach naczynia; wtedy p-grupy stają się zarodkiem nowej fazy, następuje zrzucenie nadmiaru energii i rozwój nowej fazy. Według danych Popowa i autora współczynnik dyfuzji Al3+ z monokryształu korundu do stopu szkła w temperaturze 1000°C jest rzędu 10“13 cm2/s (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami