Blog

14.04.2021

Natura technologiczna

W artykule znajdziesz:

Natura technologiczna

Natura technologiczna

Zyski wynikające z przyśpieszenia terminu ukończenia przedsięwzięcia będą niższe od poniesionych nakładów dodatkowych. Oczywiście istnieje pewna możliwość zmniejszenia tych nakładów a jest nią przerzucanie maszyn i ludzi z czynności niekrytycznych posiadających duże zapasy czasu na czynności krytyczne, których skrócenie da pożądane rezultaty (program uprawnienia budowlane na komputer).

Zabieg taki powoduje, oczywiście wydłużenie czasu trwania czynności niekrytycznej ale póki to wydłużenie nie przekracza zapasu całkowitego czasu czynności nie ma ono większego wpływu na sieć. Występować tu będą różne trudności natury technologicznej’ (np. nieprzydatne maszyny, inne specjalności robotników), które mogą uniemożliwić przeprowadzenie takich zabiegów. Oprócz tego przeprowadzenie na szerszą skalę takich zabiegów mogłoby stworzyć wielką ilość ciągów podkrytycznych o współczynnikach zbliżonych do jedności, co z kolei utrudniłoby znacznie prowadzenie robót ze względu na powstawanie coraz to nowych dróg krytycznych na skutek drobnych opóźnień często nieuniknionych w budownictwie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Aby wyczerpać do końca ten problem podajmy jeszcze jedno ograniczenie możliwości skracania czasu trwania czynności. Ograniczenie to wynika z przyczyn technologicznych i organizacyjnych takich jak: wielkość frontu pracy, procesy chemiczne zachodzące w materiałach (np. czas wiązania betonu) oraz warunki atmosferyczne. Przeszkody te możemy pokonać przez zmianę technologii wykonania roboty ale często nie będzie to możliwe.
Po tych wstępnych rozważaniach przejdziemy już do samego problemu kosztów w grafach sieciowych (uprawnienia budowlane).

Na wstępie należy podać definicje niektórych pojęć, którymi będziemy się posługiwać. Pojęcia te są wzięte z metody PERT-KOSZT, która szczególnie nadaje się do prawidłowego rozdziału środków produkcji.
Na początku sprecyzujmy pojęcie kosztu wykonania danej czynności. Każdą czynność można wykonać przy pomocy jednej z metod, a wykonanie tej czynności wymaga pewnego czasu zależnego od przyjętej metody wykonania (program egzamin ustny).
Należy tu zaznaczyć, że wielkości granicznego czasu trwania określają nam, najczęściej, ograniczenia omówione wyżej, a przede wszystkim wielkości zapasów czasu czynności wchodzących w skład pozostałych ciągów.

Rozkład kosztów

Analizując rozkład kosztów przy wykonywaniu danej czynności nasuwa się pytanie: jaki będzie optymalny czas wykonania tej czynności. Aby udzielić odpowiedzi na to pytanie musimy wiedzieć jakie efekty gospodarcze osiągniemy przez wcześniejszą realizację tego przedsięwzięcia (opinie o programie). Przyjmijmy, że wykop ten jest jedną z krytycznych czynności realizacji zakładu przemysłowego, którego tygodniowa produkcja T = 46 g przyniesie zysk w wysokości Z = 61 tys. złotych. W tej sytuacji możemy narysować na naszym wykresie prostą nachyloną do osi czasu pod kątem odpowiadającym przyrostowi zysków na skutek wcześniejszego uruchomienia produkcji.

W naszym przypadku wartość tego kąta wyniesie Z:T. Możemy teraz wykreślić prostą równoległą do prostej przyrostu zysku i styczną do krzywej rozkładu kosztu. Punkt, w którym ta prosta jest styczna do krzywej jest punktem odpowiadającym optymalnemu czasowi trwania czynności (segregator aktów prawnych). W naszym przykładzie punkt optymalny odpowiada optymalnemu czasowi topt = 30 mg, co odpowiada zatrudnieniu przy wykopie 4-ch koparek KM-602A.

W przerobionym wyżej przykładzie mówiąc o wzroście kosztów na skutek zwiększenia ilości koparek uwzględniliśmy tylko koszty bezpośrednie. Przy wykonywaniu analizy kosztów i ich optymalizacji należy jednak pamiętać o kosztach pośrednich, których wpływ może być dość znaczny. Koszty pośrednie należy zatem dodać do kosztów bezpośrednich i dla takiej sumy poszukiwać optymalnego czasu realizacji zadania (promocja 3 w 1).

Powyższy przykład odnosił się tylko do jednej czynności - robót ziemnych, ale skrócenie czasu realizacji przedsięwzięcia można osiągnąć również przez skrócenie innej czynności krytycznej lub ich większej ilości.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami