Blog
Naturalne materiały kamienne
W artykule znajdziesz:
Naturalne materiały kamienne
Naturalne materiały kamienne stosowane w budownictwie otrzymywane są przez sztuczne rozdzielanie skał i odpowiednią obróbkę lub też są wynikiem naturalnego rozdrobnienia (wietrzenia) skał (np. otoczaki, żwir, piasek, glina) (uprawnienia budowlane).
Skały utworzone są z minerałów bądź w postaci spojonych ze sobą cząstek jednego i tego samego minerału, bądź też połączenia dwóch lub kilku minerałów. Najważniejszymi minerałami składowymi skał są: kwarc (Si02), skalenie w postaci ortoklazu KzO • A1202 • 6SiOz i plagioklazu (o dwóch składnikach, a mianowicie albitu Na203 • A1203 • 6SiOz i anortytu CaO • A1203 • • 2Si02), miki (łyszczyki), kalcyt CaC03, hornblenda (amfibol) itp (program na telefon).
Skały składające się z jednego minerału nazywają się jednorodnymi (np. marmur, gips), z dwóch lub więcej minerałów — różnorodnymi lub złożonymi (granit, porfir, sjenit itp.). Najistotniejszy podział wszystkich skał oparty na pochodzeniu geologicznym obejmuje 3 główne grupy (program na komputer).
Skały magmowe powstają przez zastygnięcie ognistociekłej magmy w głębi skorupy ziemskiej lub na jej powierzchni i mają strukturę krystaliczną bądź szklistą. Występują w postaci żył, kłębów, potoków, nie tworząc nigdy warstw.
Skały osadowe
Skały osadowe powstają jako osady klastyczne, biochemiczne i chemiczne (program egzamin ustny).
Osady biochemiczne (opinie o programie). Powstały przez osadzanie się na dnie naturalnych zbiorników wody lub powierzchni ziemi pozostałości po zwierzętach lub roślinach (wapienie, kredy, margle, krzemienie, ziemia okrzemkowa i inne). Skały osadowe mają strukturę przeważnie bezpostaciową zbitą lub porowatą, rzadziej krystaliczną. Występują w warstwach. Do skał osadowych należą wapienie, dolomity, gips, piaskowce, żwiry, piaski, zlepieńce, gliny.
Skały metamorficzne powstały wskutek przeobrażenia skał magmowych lub osadowych pod wpływem dużego ciśnienia i wysokiej temperatury lub zetknięcia się z płynną magmą (segregator aktów prawnych). W przyrodzie występują one w warstwach. Z punktu widzenia budowlanego od skał wymaga się przede wszystkim trwałości i przydatności do odpowiedniej obróbki.
Przy dokładnej ocenie przydatności kamieni do celów budowlanych muszą być brane pod uwagę w różnym stopniu różne ich właściwości, a więc cechy mineralogiczno-petrograficzne, fizyczne, mechaniczne i niektóre inne. Cechy te podlegają badaniom w zależności od przeznaczenia materiału kamiennego, wymaganej jakości i rozmiarów robót (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32