Blog

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 2
20.07.2022

Przygotowanie betonowych powierzchni

W artykule znajdziesz:

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 3
Przygotowanie betonowych powierzchni

Przygotowanie murowych i betonowych powierzchni do licowania płytkami odbywa się w sposób następujący:

  1. Ściany z cegły i kamienia, murowane na puste spoiny i nie wykazujące nierówności przekraczających 0,5 cm, oraz odchylenia od płaszczyzny pionowej większego niż 0,5% oczyszcza się z zacieków zaprawy, brudu i kurzu, a następnie obmywa się. Ściany na pełne spoiny należy uprzednio porysować.
  2. Na ścianach z cegły, kamienia i betonu, mających odchylenia od pionu lub nierówności większe od dopuszczalnych, należy wypukłości ściosać. Jeżeli ściosywanie jest trudne (ściany z twardych kamieni) lub niedopuszczalne (np. w konstrukcjach żelbetowych), należy obrzucić ścianę warstwą wyrównawczą zaprawy cementowej (jedną część cementu na cztery części piasku) (program uprawnienia budowlane na komputer).

Przed wykonaniem narzutu należy: 1. przygotować powierzchnię za pomocą porysowania lub nadziobania; 2. sprawdzić ofaszczyzny ścienne za pomocą pionu i łaty; 3. wyznaczyć płaszczyzny pionowe za pomocą znaków umieszczonych w punk- :ach odległych od siebie o około 1,5 n\. Następnie nanosi się cienką warstwę zaprawy cementowej o stosunku objętościowym 1 : 3 z użyciem piasku gruboziarnistego. Wreszcie wykonuje się narzut zaprawy tworzącej warstwę o średniej grubości 1,5 cm i wyrównuje się powierzchnie według znaków kierunkowych (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ściany z betonu

Ściany z betonu, mające powierzchnię chropowatą i odchylenie od pionu nie większe niż 0,5%, przygotowuje się jedynie za pomocą obmycia z brudu, kurzu i tłustych plam. Beton nie stwardniały obrabia się deską ze sztyftami lub rylcem, a powierzchnie kamienne i ceglane oraz stwardniałe betony rysuje się zębakiem. Rysy i nasieki powinny być gęsto rozłożone, we wzajemnej odległości najwyżej 5 cm (uprawnienia budowlane).

Do oczyszczania powierzchni z brudu używa się oprócz narzędzi (skrobaczy, stalowych szczotek, miotełek, szmat) również 2 5-procentowego roztworu kwasu solnego lub wody z dodatkiem sody lub nadwęglanu potasowego (50- 100 g na wiadro wody). Po zwilżeniu powierzchni kwasem solnym zmywa się ją starannie czystą wodą (program egzamin ustny).

Podłoże należy dokładnie opukać młotkiem, aby sprawdzić jego trwałość, ustalić możliwość odpryśnięć i zbadać inne słabe miejsca powierzchni. Miejsca nietrwałe i odparzone powinny być odbite i ponownie zaprawione.

Przygotowanie drewnianych powierzchni do licowania płytkami jest hardziej skomplikowane niż przygotowanie powierzchni kamiennych i betonowych. Drewno zmienia swą objętość pod wpływem wilgoci. Wysychając zmniejsza swe rozmiary - kurczy się, nasiąkając zaś wilgocią zwiększa swą objętość - pęcznieje. Wskutek pęcznienia i kurczenia się drewno ulega wypaczeniu i pęknięciom (opinie o programie).

Ponieważ bezpośrednie ohlicowanie drewnianych powierzchni jest niemożliwe (zaprawa nie trzyma się na nich), przeto licowanie wykonuje się na siatce metalowej. Między drewnianą powierzchnią a warstwą okładziny należy pozostawić warstwę powietrza, która, chroni okładziny przed skutkami objętościowych zmian drewna. Osiąga się to różnymi sposobami (segregator aktów prawnych). Najprostszy z nich polega na umocowaniu na ścianach listew drewnianych poziomych i pionowych o grubości 2 - 2,5 cm i szerokości 3 - 3,5 cm; listwy przybija się w odległości 40 cm od osi do osi. Na powstałej w ten sposób kracie naciąga się siatkę metalową. Spośród rozmaitych typów siatek najbardziej rozpowszechniona jest siatka Rabitza spleciona z miękkiego drutu o grubości 9,7 - 1 mim, o oczkach 10 - 15 mm. Możliwe jest również naciąganie zwykłej siatki na wbite gwoździe (rys. 10). Gwoździe powinny być przy tym wbite z pewnym odchyleniem ku górze w celu uniknięcia ściekania na okładzinę kropli kondensującej się pary. Rzeczą najważniejszą przy mocowaniu metalowej siatki jest dokładne sprawdzenie jej płaszczyzny w pionie i w poziomie (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

31.03.2025
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 4
Co to jest deskowanie i jakie są jego rodzaje?

Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…

21.03.2025
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 5
Co to jest instalacja wodociągowa?

Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…

Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 8 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 9 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 10
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 11
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 12 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 13 Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 14
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Technika sporządzania harmonogramów zatrudnienia zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami