Blog
Naturalne zaplecze
W artykule znajdziesz:
Chłopi żuławscy hodowali znaczną liczbę bydła i przede wszystkim koni ((5 na włókę), zatrudniając ponadto stałych i sezonowych pracowników. Podobni w tym byli do Żuławian prawobrzeżnych, jak również do gburów z pozostałych terenów Prus Królewskich. Jednakże podobieństwo to było tylko zewnętrzne. Gburzy hodowali więcej bydła i koni oraz zatrudniali najemników, aby podołać obowiązkom wynikającym z pańszczyzny, jak również potrzebom prowadzenia własnego gospodarstwa. Chłopom żuławskim natomiast większa liczba koni i najemników służyła jedynie do obsługiwania ich dużego gospodarstwa o ciężkiej w uprawie, ale za to nadzwyczaj urodzajnej glebie (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wsie podmiejskie Gdańska, podobnie jak wsie Elbląga, Torunia czy Poznania, stanowiły ich naturalne zaplecze zaopatrzeniowe i produkcyjne, zasilały też owe miasta nowymi mieszkańcami. Związane więc były z miastem wszystkimi więzami rynku lokalnego. W Gdańsku jednak rynek lokalny był silniejszy, bo ludniejsze i bogatsze było miasto w XVII w., a gdy chodzi o produkty żywnościowe i zboże, to lokalny rynek gdański był jednocześnie centrum rynku ogólnokrajowego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Wieś zorganizowana na zasadach ustroju folwarczno-pańszczyźnianego przeżywała w XVII w. kryzys pogłębiony i przedłużony różnorodnymi niepokojami wojennymi. Na Pomorzu Zachodnim była to wojna trzydziestoletnia, na innych terenach - wojny szwedzkie. Wojny te nie ominęły i Gdańska. Można nawet powiedzieć, że wojska szwedzkie dłużej tu przebywały, a Żuławy Gdańskie uległy znacznym zniszczeniom. W połowie XVII w., po przerwaniu wałów przez wojska szwedzkie, znalazły się prawie całe pod wodą. Nie widać tu jednak kryzysu pogłębionego zniszczeniami wojennymi. Skutki zniszczeń były szybko usuwane, a gospodarstwa nie stały długo opustoszałe. Ziemia była uprawiana i po kilku latach, w czasie których miasto zmuszone było obniżyć zaległości czynszowe o połowę, wszystko wróciło do normy. Wzrost wymiaru czynszu dyktowany był raczej przemianami pieniężnymi (dewaluacją), a nie zwiększeniem obciążeń (uprawnienia budowlane).
Kasy ogniowe
W przeciwieństwie do stałego pogarszania się praw do ziemi wśród chłopów pańszczyźnianych, co w Meklemburgii i na Pomorzu Zachodnim przybrało nawet formę rugowania z ziemi i przenoszenia chłopów na gorsze grunta, na Żuławach prawo do ziemi nie było kwestionowane i w praktyce ziemia stanowiła własność chłopów. Bezsprzecznie własne były zabudowania gospodarcze i cała zagroda (program egzamin ustny).
Dostateczny w stosunku do potrzeb i stale taniejący w XVII w. kredyt pozwalał na inwestycje, jak również na szybkie rozwiązywanie trudności gospodarczych czy spłat rodzinnych. Gospodarstwa źle gospodarujące i podupadające przejmowane były przez tych gospodarzy, którzy rokowali poprawę efektywności gospodarowania (opinie o programie). Przyczyniało się do tego funkcjonujące w Gdańsku prawo wiechy, prowadzące w skrajnych przypadkach do przejęcia gospodarstwa przez wierzyciela lub do licytacji. Szkody wynikłe z pożarów pojedynczych gospodarstw nie prowadziły do ruiny gospodarczej ich właścicieli. Funkcjonujące tu kasy ogniowe pozwalały szybko odbudować gospodarstwo. Powszechność oświaty na poziomie podstawowym pozwalała jednostkom kontynuować dalszą naukę w Gdańsku. Bogactwo i wysoki poziom życia stanowiły siłę przyciągającą dla przybyszów z zewnątrz (segregator aktów prawnych).
Żuławy Gdańskie nie przeszły przez regres, który w XVII w. wywoływał funkcjonujący folwark pańszczyźniany, niosący ze sobą zwiększenie chłopskich obciążeń pańszczyźnianych. Zaszczepione tu w połowie XVI w. czynszowe osadnictwo typu olęderskiego oddziałało pozytywnie na stosunki w pozostałych żuławskich wsiach pańszczyźnianych. Znikły tu bowiem nawet szczątkowe postacie pańszczyzny zamienione na czynsz. Osadnictwo olęderskie oddziałało też na inne ziemie, rozprzestrzeniając się w dół Wisły aż na Kujawy i Wielkopolskę (promocja 3 w 1). Głęboki kryzys gospodarki folwarczno-pańszczyźnianej, prowadzący w początkach XVIII w. do likwidacji i parcelacji wielu folwarków, jak również do rozwoju w ich miejsce różnych form gospodarki czynszowej, był jedynie zjawiskiem rozprzestrzeniającym na dalsze tereny te elementy gospodarki pieniężnej, które stale funkcjonowały na Żuławach Gdańskich w XVII w.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32