Blog
Nawierzchnie pomieszczeń mokrych
W artykule znajdziesz:
Nawierzchnie pomieszczeń mokrych
Nawierzchnie pomieszczeń mokrych powinny być wykonane ze spadkami, ażeby woda swobodnie spływała do kratek ściekowych. Podłoże pod przeponę powinno być ukształtowane równolegle do spadków posadzki. Przy wejściu do kratek ściekowych powinien być również zastosowany taki sam spadek, jak i na powierzchni posadzki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Łazienki w domach mieszkalnych, a nawet zbiorowe, jak np. w zakładach pracy, nie wymagają w zasadzie takich adaptacji jak mokre pomieszczenie przemysłowe.
Jednakże i w tym przypadku projektant izolacji powinien zastosować zabezpieczenie zgodnie z wynikami obliczeń oporu przegród na przenikanie pary wodnej. Jeżeli łazienki są zlokalizowane w środku budynku i otoczone ścianami wewnętrznymi, za którymi znajdują się ciepłe pomieszczenia, to przy normalnej wentylacji nie występują w tych budynkach powikłania cieplno-wilgotnościowe. Jeżeli natomiast łazienki przylegają do ścian zewnętrznych, może zachodzić potrzeba zastosowania ochrony przeciw przenikaniu pary wodnej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W domowych łazienkach normalne przegrody budowlane, otynkowane od wewnątrz dobrą zaprawą wodoszczelną, stawiają na ogół wystarczający opór. Posadzki i ściany łazienek domowych, po których spływa woda, wymagają bardzo starannej izolacji wodoszczelnej, w przeciwnym bowiem przypadku są powodem przykrego zawilgacania stropów i ścian mieszkań, powodując plamy, wykwity, odpadanie tynków i wytwarzanie się zapachu stęchlizny, którego można się wyzbyć jedynie w drodze kapitalnego remontu (uprawnienia budowlane).
Układanie przepon wodoszczelnych stosuje się w ten sam sposób, jak w pomieszczeniach mokrych. Izolacja na ścianie może być ułożona pod tynkiem lub pod ścianką ceglaną. Zależy to oczywiście głównie od grubości ścianki działowej, którą pokrywa się przeponą wodoszczelną. Jeżeli nie zachodzi przypadek spływania wody po ścianie, stosuje się tylko przeponę poziomą z zakładem na ściany ok. 15-25 cm (program egzamin ustny).
Rury w pomieszczeniach mokrych
Uszczelnieniu podlegają rury przechodzące przez przepony oraz wpusty do rur kanalizacyjnych. Szczególnie te ostatnie są na ogół trudnym do rozwiązania problemem wobec braku kształtek dozwalających na zacisk przepony. Do powyższego celu dają się dostosować płaskie syfony przy użyciu zaciskowego połączenia przepony. Typ wpustu z zastosowaniem zacisku na śruby. Jeżeli wpusty nie są dostosowane do zacisku, należy przeponę dokleić na styk do syfonu i połączenie dokładnie uszczelnić kitem bitumicznym lub masą zalewową na gorąco (opinie o programie).
Przy użyciu grubszej płyty ochronnej należy syfon obniżyć, a kratkę osadzić w osobnej ramce założonej na powierzchni posadzki. W każdym bądź razie nie można dopuszczać, ażeby przeponę, po której ma spływać woda, kierować do góry.
Rury w pomieszczeniach mokrych nie zawsze wymagają tulei połączonych zaciskami z przeponą wykonanych tak samo jak przy izolacji przeciwko wodzie pod ciśnieniem (segregator aktów prawnych). W miarę możliwości należy prowadzić rury poza zarysem izolacji. Jednakże przy rurze gorącej tuleja jest potrzebna, lecz nie musi być łączona z przeponą. Wystarcza wtedy obsadzenie w stropie odcinka rury o nieco większym przekroju. Zamiast skomplikowanych zacisków na śruby, przeponę można łączyć obręczą z płaskownika, nałożoną na ukształtowany odpowiednio na tuleję kołnierz przepony.
Mokre pomieszczenia przemysłowe w wielu przypadkach wymagają ochrony przed niszczącym działaniem roztworów różnych substancji chemicznych. Wobec szkodliwości takich substancji dla zdrowia ludzkiego stosuje się urządzenia wentylacyjne i inne środki ochronne, ażeby nie dopuścić do zbytniego nasycenia powietrza parami roztworów. Z tego powodu zabezpieczenie przegród sprowadza się głównie do izolacji posadzek i połączenia ich ze ścianami (promocja 3 w 1). Ściany izoluje się tylko wtedy, gdy mogą być one bezpośrednio spryskiwane agresywnie działającymi roztworami.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32