Blog
Praktyka zawodowa – to trzeba wiedzieć
W artykule znajdziesz:
Praktyka zawodowa – to trzeba wiedzieć
Praktyka zawodowa to temat wzbudzający wiele wątpliwości (program na komputer). Jest to jeden z najważniejszych warunków, jakie stawiane są przed kandydatami na uprawnienia budowlane. Jest to zresztą zupełnie logiczne i zrozumiałe, ponieważ inżynier budowlany to zawód zaufania publicznego (program na telefon).
Osoba, która dzięki uprawnieniom będzie mogła pełnić samodzielne funkcje techniczne w budownictwie, musi doskonale wiedzieć jak posługiwać się posiadaną wiedzą oraz znać teoretyczne i praktyczne kwestie związane z własną specjalnością uprawnień budowlanych (program egzamin ustny). Ponadto ważne jest, aby posiadała doświadczenie zawodowe, stanowiące gwarancję świadomego oraz odpowiedzialnego wykorzystywania uprawnień budowlanych.
Czas trwania praktyki zawodowej zależy od zakresu i rodzaju uprawnień budowlanych (opinie o programie). Dokumentację praktyki zawodowej można rozpocząć dopiero po ukończeniu trzeciego roku studiów bądź po zdobyciu tytułu technika lub mistrza. Praktyka musi być potwierdzona przez osobę, pod której nadzorem była odbywana. Przepisy budowlane wymagają, aby taka osoba posiadała uprawnienia budowlane w specjalności zgodnej ze specjalnością wnioskodawcy oraz bez ograniczeń (segregator aktów prawnych). Ponadto opiekun praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych musi w trakcie odbywanej praktyki zawodowej być członkiem samorządu zawodowego, co oznacza konieczność opłacani składek i jest równoznaczne z prawem do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie.
Zaliczona praktyka
Zakres praktyki zawodowej do uprawnień budowlanych musi tematycznie pokrywać się ze specjalnością uprawnień, którą wybrał kandydat. Do praktyki zawodowej może być zaliczona również praktyka studencka, ale tylko wtedy, gdy odbywała się na mocy specjalnej umowy między uczelnią a samorządem zawodowym. Praktyka będzie zaliczona przez Okręgową Komisję Kwalifikacyjną tylko wtedy, gdy prace kandydata polegały na „bezpośrednim uczestnictwie w pracach projektowych albo na pełnieniu funkcji technicznej na budowie” (promocja 3 w 1). Do praktyk zawodowej należy zaliczyć wyłącznie takie prace, przy których praktykant faktycznie brał udział.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32