Blog

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 2
10.05.2022

Nawierzchnie z kostki drobnej

W artykule znajdziesz:

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 3
Nawierzchnie z kostki drobnej

Do najważniejszych odmian kostki brukowej dla dróg pozamiejskich należy kostka nieregularna średnia oraz kostka rzędowa. Kostka zwyczajna jest rzadziej stosowana, a najwyższy gatunek (najdroższy) - kostka regularna używana jest w bardzo rzadkich przypadkach. Dla ulic miejskich największe znaczenie mają nawierzchnie z kostki regularnej, kostki zwykłej, kostki rzędowej lub nieregularnej dużej. Ten rodzaj nawierzchni jest przeznaczony do ciężkiego ruchu drogowego, zwłaszcza mieszanego. Kostkę nieregularną dużą można układać albo wprost na piasku, albo na podłożu trwałym (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nawierzchnie z kostki średniej (regularnej lub nieregularnej) układane są wyłącznie na podłożu trwałym i stosowane na ulicach o średnim lub ciężkim ruchu samochodowym. Nawierzchnie z kostki mozaikowej stosuje się do budowy ulic o lekkim ruchu, do nawierzchni w miejscach postoju pojazdów, wjazdów do bram, do opasek przy chodnikach, a nawet do budowy dróżek i alei dla pieszych. Nawierzchnie z kostki drobnej, narażone na ruch pojazdów, powinny być układane na podbudowie, a przy ruchu pieszym mogą być układane bezpośrednio na żwirze lub piasku (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Szczególne znaczenie mają nawierzchnie z kostki kamiennej układane na spadkach zarówno na ulicach, jak i drogach pozamiejskich. Mają one na celu zwiększenie szorstkości, a więc i bezpieczeństwa ruchu, zwłaszcza zimą. Jak wspomniano poprzednio, jedną z zasadniczych dodatnich cech nawierzchni brukowych jest ich szorstkość, która zależy w dużej mierze od rodzaju i własności użytecznego materiału kamiennego. Im bardziej materiał kamienny jest drobnoziarnisty, tym łatwiej wygładza się pod wpływem ruchu drogowego. Największą skłonność dc wygładzania pod wpływem ruchu wykazuje bazalt (uprawnienia budowlane).

Materiały kamienne

W. Klein (1932) na podstawie badań mikroskopowych dzieli bazalty na 4 grupy.

  • Bazalty o cieście skalnym bardzo drobnoziarnistym (wymiary poszczególnych ziarn wynoszą 0,01 -4- 0,02 mm) nie nadają się na materiał brukowy ze względu na szybkie wygładzanie się. Gdy ciasto skalne zawiera ponadto znaczne ilości szkliwa, materiał wykazuje przełam muszlowy, jest kruchy i łatwo odpryskuje.
  • Bazalty o cieście skalnym drobnoziarnistym (wymiary ziarn wynoszą 0,02 - 0,04 mm) również szybko wygładzają się, lecz są bardzo odporne na działanie ruchu.
  • Bazalty średnioziarniste, o wymiarach ziarn ciasta skalnego 0,05 do 0,25 mm, są najlepszym materiałem na bruk. Pozostają szorstkie i nie zużywają się. Materiały brukowe z tego bazaltu są bardzo trwałe.
  • Bazalty gruboziarniste c wymiarach ziarn 0,2 - 0,8 mm są również dobłym materiałem, na bruki. Nadają się do układania na większych spadkach, zużywają się jednak szybciej niż bazalty’- grup poprzednich. Gdy zawarte w bazaltach tej grupy skalenie są skrystalizowane w formie tabliczek lub igiełek, kamienie brukowe łatwo zużywają się na narożach i krawędziach (program egzamin ustny).

Według Stinego bazalt może być stosowany na spadkach wynoszących zaledwie 3-4-4 %; przy spadkach większych 4- 8 % należy stosować granit średnioziarnisty lub jeszcze bardziej szorstkie materiały kamienne. Według Scheuermanna bazally mogą być stosowane tylko na spadkach poniżej 4,5%; przy spadkach 4,5 i 6% należy stosować granity, powyżej 6% - porfiry kwarcowe, piaskowce (szarogłaz) i gruboziarniste melafiry (opinie o programie).

Materiały kamienne przeznaczone do produkcji kostki powinny być;

  • świeże (niezwietrzałe),
  • mieć dobrą oddzielność, tj. powinny być podatne do obróbki,
  • zwarte,
  • drobno- i równoziarniste,
  • odporne na wietrzenie,
  • wytrzymałe na ścieranie, nacisk itd. (segregator aktów prawnych).

Materiały kamienne bogate w kwarc i skalenie wykazują większą kruchość niż materiały o podobnej strukturze obfitujące w składniki ciemne (hornblende i augit). Materiały kamienne gruboziarniste lub różnoziarniste zużywają się i wietrzeją łatwiej niż drobnoziarniste (promocja 3 w 1). Materiały drobnoziarniste jednak wygładzają się, co ogranicza ich stosowanie na spadkach. W Polsce do wyrobu materiałów brukowych stosuje się kamień narzutowy, skały wybuchowe i osadowe.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 8 Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 9 Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 10
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 11
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 12 Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 13 Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 14
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami