Blog

Nawozy azotowe
W artykule znajdziesz:

nawozy azotowe - nawozy sztuczne zawierające przyswajalny przez rośliny azot; dzielą się na 4 kategorie zależnie od tego, w jakiej postaci azot w nich występuje: n.a. amonowe, amonowo-azotwe, amidowe i azotanowe nawozy bakteryjne - preparaty zawierające zdolne do rozmnażania się bakterie, które biorą czynny udział w obiegu zarówno azotu, jak i węgla, a także fosforu; wprowadza się je do gleby w celu zwiększenia zdolności do pobierania tych pierwiastków z gleby przez rośliny nawozy fosforowe - nawozy sztuczne zawierające przyswajalny przez rośliny fosfor, do najważniejszych n.f. należą; superfosfat, precypitat, supertomasyna i tomasyna (program uprawnienia budowlane na komputer).
nawozy humusowe - nawozy organiczne i organiczno-mineralne poprawiające fizyczne i fizyko-chemiczne właściwości gleby nawozy katalityczne - nawozy zawierające substancje stymulujące wzrost roślin, nie będące jednak niezbędnymi składnikami pokarmowymi; do n.k. zalicza się preparaty zawierające fitohormony oraz różne pochodne indolu, fenolu i naftalenu nie będące hormonami nawozy manganowe - mikronawozy mineralne zawierające mangan - niezbędny mikroelement dla rozwoju roślin; do n.m. należy siarczan, chlorek i azotan manganowy oraz odpadki przemysłowe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
nawozy miedziowe - mikronawozy mineralne zawierające miedź, np. siarczan miedzi i odpadki przemysłowe (wypałki pirytowe) nawozy mieszane - nawozy sztuczne zawierające równocześnie kilka ważnych dla roślin pierwiastków w postaci przyswajalnej; do n.m. należy np. tzw. nitrofoska zawierająca azotan potasowy, chlorek amonowy i fosforan dwuamonowy nawozy mineralne, nawozy sztuczne - sole mineralne lub inne związki chemiczne dodawane do gleby w celu wyrównania ubytku pewnych pierwiastków, pobieranych przez uprawiane na niej rośliny; n.m. dzieli się na następujące grupy: nawozy azotowe, fosforowe, potasowe i mieszane (uprawnienia budowlane).
Nawozy naturalne
Nawozy naturalne - substancje pochodzenia naturalnego, jak obornik, odchody zwierzęce i ludzkie, kompost itp.; n.n. zawierają duże ilości związków azotu, fosforu oraz potasu i stanowią pełnowartościowy pokarm dla roślin nawozy organiczne nawozy naturalne nawozy pełne - nawozy zawierające wszystkie składniki pokarmowe potrzebne roślinom; pełnym nawozem jest np. obornik, który zawiera azot, fosfor, potas i wapń, a także szereg innych składników, jak bor, kobalt, mangan, potrzebnych roślinie w niezmiernie małych ilościach; pełnym nawozem sztucznym nazywamy tylko taki, który zawiera azot, fosfor i potas oraz ewentualnie wapń (program egzamin ustny).
nawozy potasowe - nawozy sztuczne zawierające przyswajalny przez rośliny potas, otrzymywane z minerałów zawierających sole potasowe; niektóre minerały można stosować jako n.p. bezpośrednio po mieleniu, np. kainit, inne wzbogaca się przez dodanie soli potasowych do zawartości 20, 40 lub 50% K20 (opinie o programie).
nawozy saletrzane - nawozy sztuczne azotowe zawierające jako główny składnik aktywny anion azotanowy; są to azotan amonowy sodowy, wapniowy i potasowy oraz saletrzak nawozy sztuczne - nawozy mineralne nawozy zielone - świeża masa roślinna wprowadzana do gleby jako nawóz organiczny (np. zaorany łubin, seradela) (segregator aktów prawnych).
nawożenie - stosowanie nawozów w celu dostarczenia roślinom uprawnym składników pokarmowych, zwiększenia żywności i polepszenia innych rolniczych właściwości gleb nawożenie dogłębne - głębsze umieszczanie nawozów naturalnych lub mineralnych, nie tuż pod powierzchnią gleby, lecz na poziomie korzeni pobierających pokarmy
nawożenie dolistne - sposób nawożenia polegający na opryskiwaniu roślin wodnym roztworem nawozów mineralnych nawożenie gniazdowe - umieszczanie nawozów w tzw. gniazdach przed samym siewem lub podczas wzrostu roślin; stosowane jest przede wszystkim przy uprawie kukurydzy i ziemniaków nawożenie jednostronne - stosowanie nawozu zawierającego jeden tylko składnik pokarmowy (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32