Blog

30.05.2018

Niechciane mostki w budownictwie

W artykule znajdziesz:

Niechciane mostki w budownictwie


Niechciane mostki w budownictwie

 

W budownictwie zaobserwować można nieustający postęp i wzmożone tempo pracy. Jak grzyby po deszczu powstają wciąż nowe domy mieszkalne, ale i budynki użyteczności publicznej oraz wiele innych obiektów budowlanych. Dodatkowo w tej dziedzinie wprowadza się nowoczesne rozwiązania techniczne, które znacznie ułatwiają i przyspieszają prace.


Nowoczesne budownictwo kładzie szczególny nacisk na przemyślane rozwiązania funkcjonalne, ale także maksymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej.
Współczesne budownictwo to jednak nie tylko nowoczesny charakter i atrakcyjność domów. To również dokładność i precyzja oraz wykorzystanie najlepszych, często innowacyjnych materiałów.

 

Mostki cieplne - skutkiem błędów budowlanych.

Bardzo ważne dla przeciętnego właściciela domu jest to, by budynek był nie tylko ładny i solidny, ale również niedrogi w utrzymaniu. Obecne bowiem koszty, na przykład ogrzewania są bardzo wysokie. W związku z tym każdy życzyłby sobie ich obniżenia.


Niestety w wielu domach wykonanych niestarannie lub wadliwie występuje zjawisko tzw. mostków cieplnych. Te mostki to nic innego jak miejsca, przez które ucieka ciepło z domu. Takie miejsca to często parapety w ścianach zewnętrznych, boczne ościeża otworów okiennych i drzwiowych, połączenia balkonów ze stropem czy wieńce i nadproża. Mostki cieplne w budynkach prowadzą nie tylko do nadmiernych strat ciepła, ale również bywają przyczyną zawilgocenia ścian, a w konsekwencji powstawania pleśni.


Całkowite wyeliminowanie takich mostków cieplnych nie jest niestety możliwe. Aby jednak je ograniczyć warto pamiętać między innymi o tym, by:
- stolarka okienna i drzwiowa była zamontowana w warstwie izolacji w odpowiedni sposób;
- izolacja cieplna piwnicy łączyła się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu;
- warstwa ocieplająca ściany połączona była z izolacją stropu;
- zlikwidować spękania i duże rysy na elewacji.


Warto dodać, że najnowsze rozporządzenie dotyczące warunków technicznych dla budynków obejmuje również ich ocenę pod względem wilgotności. Podana jest temperatura powierzchni konieczna do uniknięcia krytycznej wilgotności.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami