Blog

Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 10
30.05.2018

Rysunek techniczny kiedyś i dziś

W artykule znajdziesz:

Rysunek techniczny kiedyś i dziś


Rysunek techniczny 

 

Rysunek techniczny to graficzne przedstawienie budowy maszyn, urządzeń, detali, a także konstrukcji budowlanych, w tym domów, mostów, dróg i innych. Rysunek techniczny zawiera cały szereg bardzo ważnych informacji, koniecznych do prawidłowego zrealizowania projektu. Oprócz szczegółowych wymiarów poszczególnych elementów, rysunek techniczny składa się z linii o różnej grubości, a także kreskowań i wypełnień elementów. Rysunek techniczny ma zadanie przedstawiać przedmioty i obiekty trójwymiarowe, w przeniesieniu ich na płaszczyznę poziomą, czyli do projektu 2D. Zestawiając ze sobą różne rzuty tego samego budynku lub przedmiotu, możliwe jest wyobrażenie go sobie w rzeczywistości, bez konieczności tworzenia wizualizacji i projektów 3D.

 

Rysunek techniczny kiedyś i dziś

 

Dawniej rysunki techniczne były tworzone odręcznie na papierze lub kalce technicznej, z wykorzystaniem narzędzi kreślarskich – kątomierzy, linijek, ekierek, ołówków, tuszy i desek kreślarskich. Było to zadanie bardzo skomplikowane, czasochłonne i wymagające od projektanta dysponowania wyobraźnią przestrzenną. Zmiana nastąpiła wraz z wynalezieniem komputerów osobistych i rozwojem oprogramowania CAD, służącego do tworzenia rysunków technicznych. Właśnie wtedy nastąpił początek ery komputerowego projektowania obiektów. Linie proste i krzywe były wyznaczane automatycznie przez komputer, na podstawie współrzędnych wprowadzonych prze projektanta. Zupełnie zniknęła konieczność ręcznego kreślenia rysunków i związane z tym problemy – rozmazany tusz, pogięta kalka lub pomyłka w wymiarowaniu, wymagająca zeskrobywania zeschniętego tuszu żyletką.

 

Komputerowy rysunek techniczny może być zapisany i edytowany w dowolnym momencie, bez utraty dotychczasowych efektów pracy. Skalowanie i wymiarowanie następuje automatycznie, znacznie skracając czas wykonania rysunku. Projektanci mają również do dyspozycji nieskończoną bazę wypełnień, kreskowań oraz szkiców wyposażenia budynków, dzięki którym zaaranżowanie i oznaczenie pomieszczeń staje się jeszcze łatwiejsze.

Najnowsze wpisy

21.06.2024
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 11
Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów budownictwa

Obowiązkowe ubezpieczenie inżynierów, zwane także obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej), jest wymagane w wielu krajach w…

21.06.2024
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 12
Utrata uprawnień budowlanych

Utrata uprawnień budowlanych w Polsce jest regulowana przez przepisy prawa, a proces ten może mieć miejsce w określonych sytuacjach. Przyczyny…

Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 15 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 16 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 17
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 18
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 19 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 20 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 21
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 31 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 32 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 33
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 34
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 35 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 36 Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 37
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wsporniki oddzielone zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami