Blog

30.05.2018

Rysunek techniczny kiedyś i dziś

W artykule znajdziesz:

Rysunek techniczny kiedyś i dziś


Rysunek techniczny 

 

Rysunek techniczny to graficzne przedstawienie budowy maszyn, urządzeń, detali, a także konstrukcji budowlanych, w tym domów, mostów, dróg i innych. Rysunek techniczny zawiera cały szereg bardzo ważnych informacji, koniecznych do prawidłowego zrealizowania projektu. Oprócz szczegółowych wymiarów poszczególnych elementów, rysunek techniczny składa się z linii o różnej grubości, a także kreskowań i wypełnień elementów. Rysunek techniczny ma zadanie przedstawiać przedmioty i obiekty trójwymiarowe, w przeniesieniu ich na płaszczyznę poziomą, czyli do projektu 2D. Zestawiając ze sobą różne rzuty tego samego budynku lub przedmiotu, możliwe jest wyobrażenie go sobie w rzeczywistości, bez konieczności tworzenia wizualizacji i projektów 3D.

 

Rysunek techniczny kiedyś i dziś

 

Dawniej rysunki techniczne były tworzone odręcznie na papierze lub kalce technicznej, z wykorzystaniem narzędzi kreślarskich – kątomierzy, linijek, ekierek, ołówków, tuszy i desek kreślarskich. Było to zadanie bardzo skomplikowane, czasochłonne i wymagające od projektanta dysponowania wyobraźnią przestrzenną. Zmiana nastąpiła wraz z wynalezieniem komputerów osobistych i rozwojem oprogramowania CAD, służącego do tworzenia rysunków technicznych. Właśnie wtedy nastąpił początek ery komputerowego projektowania obiektów. Linie proste i krzywe były wyznaczane automatycznie przez komputer, na podstawie współrzędnych wprowadzonych prze projektanta. Zupełnie zniknęła konieczność ręcznego kreślenia rysunków i związane z tym problemy – rozmazany tusz, pogięta kalka lub pomyłka w wymiarowaniu, wymagająca zeskrobywania zeschniętego tuszu żyletką.

 

Komputerowy rysunek techniczny może być zapisany i edytowany w dowolnym momencie, bez utraty dotychczasowych efektów pracy. Skalowanie i wymiarowanie następuje automatycznie, znacznie skracając czas wykonania rysunku. Projektanci mają również do dyspozycji nieskończoną bazę wypełnień, kreskowań oraz szkiców wyposażenia budynków, dzięki którym zaaranżowanie i oznaczenie pomieszczeń staje się jeszcze łatwiejsze.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami