Blog

05.04.2023

Niedopuszczalność kontaminacji wody

W artykule znajdziesz:

Niedopuszczalność kontaminacji wody

Badania prowadzone przez Politechnikę Warszawską doprowadziły do wniosku, że do najczęściej występujących przypadków kontaminacji wody u odbiorców należą:

  1. przedostawanie się wody z kotłów centralnego ogrzewania wodnego do sieci wodociągowej w czasie zmniejszenia się ciśnienia w tej sieci; przyczyną tego może być bezpośrednie połączenie kotłów z siecią wodociągową i nieszczelne zawory na tych połączeniach (program uprawnienia budowlane na komputer),
  2. przedostawanie się wody ciepłej do wody w sieci wodociągowej z powodu powstawania dziur w wymiennikach cieplnych w wyniku korozji; przyczyną jest zastosowanie nieodpowiedniego materiału do konstrukcji wymienników,
  3. przedostawanie się wody z bojlerów do sieci wodociągowej w czasie zmniejszonego ciśnienia w sieci wodociągowej z powodu nieszczelnych zaworów zwrotnych (program uprawnienia budowlane na ANDROID),
  4. przedostawanie się wody z sieci przemysłowej do sieci wodociągowej na skutek nieprawidłowego bezpośredniego połączenia tych dwóch sieci i zastosowania jako jedynego ich rozgraniczenia zaworów zwrotnych, z reguły nieszczelnych (uprawnienia budowlane),
  5. pogorszenie jakości wody w końcówkach przewodów, z których woda była rzadko czerpana; może to być ponadto przyczyną kontaminacji wody i w innych odcinkach sieci, kiedy woda cofa się do nich w wyniku spadku ciśnienia w sieci wodociągowej.

Niedopuszczalność kontaminacji wody do picia w urządzeniach wodociągowych znalazła odzwierciedlenie w odpowiednich przepisach prawnych. Analiza przepisów prawnych pod kątem zagadnienia kontaminacji wody pozwala na podanie następujących stwierdzeń zaczerpniętych z tych przepisów:

  1. urządzenia do zaopatrywania ludności w wodę powinny być zabezpieczone przed wszelkim zanieczyszczeniem i przed przedostawaniem się do nich wody z innych urządzeń,
  2. woda do picia i potrzeb gospodarczych powinna w miejscach jej czerpania odpowiadać określonym warunkom pod względem cech fizycznych, chemicznych i bakteriologicznych,
  3. za zanieczyszczenia wody w urządzeniach należy pobierać kary w określonej wysokości, przy czym nad kontrolą jakości wody czuwa Państwowa Inspekcja Sanitarna, która jest organem upoważnionym do żądania od użytkowników urządzeń wodociągowych stosowania odpowiednich środków zabezpieczających odpowiednią jakość wody (program egzamin ustny).

Szczegółowe wymagania dotyczące urządzeń wodociągowych na terenie nieruchomości są przedmiotem innych przepisów prawnych. Spośród przepisów zawartych w tym zarządzeniu, jako wiążące się z zabezpieczeniem wody przed jej kontaminacją.

Zawory czerpalne

Przewodów dostarczających wodę z wodociągu komunalnego nie wolno łączyć z przewodami dostarczającymi wodę z innych źródeł. Zabrania się bezpośredniego łączenia przewodów wodociągowych z przyborami kanalizacyjnymi nie posiadającymi urządzeń, umożliwiających połączenia wodne odpływu z dopływem wody (opinie o programie).

Nowo projektowane zbiorniki do magazynowania wody nie wchodzą w skład instalacji i sieci wodociągowej. Kotły parowe i wodne oraz urządzenia technologiczne nie mogą mieć bezpośredniego połączenia z wodociągiem. Ograniczenie to nie dotyczy podgrzewaczy do przygotowywania wody ciepłej użytkowej.

Instalowane zawory czerpalne i przelotowe powinny mieć konstrukcję nie powodującą uderzeń wodnych w przewodach. Zabrania się używania kurków półobrotowych, stożkowych lub klinowych nagle zamykających przepływ (segregator aktów prawnych).

Każda instalacja wodociągowa i kanalizacyjna po jej wykonaniu, a przed oddaniem do użytkowania, powinna być sprawdzona przez wykonawcę w sposób określony Polskimi Normami lub normami branżowymi, przepłukana oraz w razie potrzeby zdezynfekowana.

Dla całkowitego zabezpieczenia przed kontaminacją wody u odbiorców warunki podane w cytowanych przepisach należałoby uzupełnić następującymi zakazami zakaz zanurzania w zawartości zbiorników węży gumowych i innych przewodów doprowadzających do tych zbiorników wodę z sieci wodociągowej, nakaz utrzymywania tych węży w należytej czystości i konieczność odłączenia ich od sieci na okres bezpośredniego nieużytkowania, zakaz podłączania do sieci wodociągowych iniektorów służących do wypompowywania cieczy brudnych i nakaz stosowania odpowiednich zabezpieczeń przed wsysaniem cieczy i gazów do sieci wodociągowej za pośrednictwem iniektorowych pomp próżniowych stosowanych w laboratoriach (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami