Blog

Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 2
17.10.2022

Niemodularne grubości ścian

W artykule znajdziesz:

Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 3
Niemodularne grubości ścian

Te niemodularne grubości ścian przedstawione w dolnym pasie można traktować jako zastępcze, zamiast grubości modularnych. Jest to propozycja rozwiązania kompromisowego, nadającego się z pewnym trudem do stosowania w praktyce (program uprawnienia budowlane na komputer).

Pomiędzy obydwoma pasami rysunku (środkowym i dolnym) zaznaczono różnice poszczególnych grubości modularnych i zastępczych i zwymiarowano je w centymetrach. Widać, że dla ścian o grubości 4M i 5M (39 i 49 cm) mieścić się one mogą w granicach powszechnie stosowanej tolerancji; przy innych natomiast grubościach są one dość duże i mogą nastręczać trudności projektowo-wykonawcze (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Powyższe zasady zastępczego wymiarowania zgodne są z zasadami E. M. C. (jedinaja modulnaja sistiema), obowiązującymi w ZSRR, gdzie również sprawa stosowania modułu nie została należycie rozwiązana na skutek braku pełnej koordynacji z wymiarami cegły i elementów pochodnych pod względem wymiarowym od cegły (uprawnienia budowlane).

Problem koordynacji małych wymiarów, wynikających z konstrukcji ceglanych opartych na niemodularnej cegle, osiąga swój krańcowy przypadek przy rozpatrywaniu kanałów dymowych i wentylacyjnych, wykonywanych w murowanej z cegły ścianie. Częściowe, praktyczne jego rozwiązanie polegać musi również na kompromisie, na którym zaproponowano zastępcze wymiarowanie takich kanałów (program egzamin ustny).

Każdemu rzeczywistemu wymiarowi długości, określającemu położenie poszczególnego kanału, odpowiada zastępczy wymiar modularny, stanowiący podstawę koordynacji wymiarowej ceglanej ściany z przewodami z innymi, z wymiarowanymi modularnie częściami budynku. Rysunek przedstawia naniesiony na podkład modularny przekrój poziomy rozpatrywanej ściany; najbliższe przekroju szeregi wymiarów, wyrażone w centymetrach, są rzeczywistymi wymiarami określającymi położenie kanałów. Skośne odcinki linii łączą je z dwoma szeregami wymiarów modularnych, stanowiących ich kompromisowe odpowiedniki wyrażone w modułach podstawowych M. (Zaznaczono dwa szeregi zarówno jednych, jak i drugich wymiarów; górne szeregi odnoszą się do wymiarów określających początki kanałów, dolne zaś określają ich zakończenia) (segregator aktów prawnych).

Propozycja wymiarowania

Niniejsza propozycja wymiarowania na podkładzie modularnym pozwala na wystarczająco przybliżone dla celów wykonawczych określanie długości odcinków ściany, zawierających potrzebne ilości otworów wentylacyjnych lub dymowych. (Np. komin 4-kanałowy, 116-centymetrowy odpowiada modularnemu wymiarowi 12M, co wynika z połączenia skośną linią obydwu odpowiadających sobie wymiarów).

Dla celów pomocniczych przy projektowaniu podano zestawienie centymetrowych wymiarów filarów, uskoków i otworów, jakie osiąga się przy prawidłowym wiązaniu ścian wykonywanych z cegły lub z elementów pochodnych pod względem wymiarowym od cegły.

Omówiliśmy dotąd szereg zagadnień, jakie wiążą się z wymiarowaniem poszczególnych elementów i części budowli; obecnie dokonamy pierwszej próby zbiorczego potraktowania tych zagadnień, przez zestawienie ich na jednym rysunku przekroju poziomym fragmentu budynku, podanym w dużej skali. (Podany układ ścian jest fikcyjny; celem jego jest jedynie przedstawić możliwie dużo problemów na jak najmniejszej powierzchni rysunku) (promocja 3 w 1).

Na rysunku 64a przedstawiono siatki podkładowe: M X M, gdzie- M = 10 cm (oznaczone wskaźnikami a), oraz siatkę MO X MO, gdzie MO = = 60 cm( wskaźniki b), przy czym układy M i MO przyjęto jako pokrywające się, a nie przesunięte o Vs M. Wybór ten uzasadniamy okolicznością, że przykład operuje konstrukcją ceglaną z cegły normalnej 25 X 12, przy której podstawową minimalną grubością ściany konstrukcyjnej jest grubość wynosząca 4M, osiągana zastępczo przez ścianę na IV2 cegły, czyli  38-centymetrową; wówczas modularna oś ściany, leżąca na linii siatki MO X MO, pokrywa się z linią siatki M X M, jako że grubość podstawowej ściany konstrukcyjnej jest parzysto modularną. Otrzymane stąd pasy przekroju ściany, leżące po obydwu stronach osi modularnej, mają szerokość równą 2M, czyli stwarzającą prawidłowe podparcie dla tradycyjnie używanych stropów, o wymiarach podporządkowanych siatce MO X MO, pozostawiając w środku miejsce dla przepuszczenia przewodów lub dla wieńca żelbetowego.

Najnowsze wpisy

22.10.2024
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 4
Co należy rozumieć przez obiekt budowlany?

Zgodnie z polskim prawem budowlanym, obiekt budowlany to podstawowa jednostka konstrukcyjna. Definicja ta obejmuje trzy główne kategorie. Obiekty budowlane mają…

21.10.2024
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 5
Prawo do kierowania budową

Prawo do kierowania budową w Polsce oznacza możliwość wykonania funkcji kierownika budowy na placu zabaw. Aby uzyskać prawo, należy podłączyć…

Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 8 Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 9 Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 10
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 11
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 12 Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 13 Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 14
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Deskowania z płyt modułowych krzywoliniowych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami