Blog

31.05.2022

Nieprzepuszczalność powietrza

W artykule znajdziesz:

Nieprzepuszczalność powietrza

Trzeba uwzględnić przechodzenie dźwięku dookoła „przeszkody dźwiękowej”, lecz co do samej przegrody, istnieje poza jej ciężarem kilka czynników, które wpływają dodatkowo na przechodzenie dźwięku (program uprawnienia budowlane na komputer). Są to mianowicie jej szczelność (nieprzepuszczalność powietrza), sztywność na zginanie oraz obecność zagłębień. Sztywność przegrody ma istotne znaczenie, ponieważ jeśli długość fali wymuszającej zginanie płyty równa jest długości swobodnych fal giętnych w płycie, powstają warunki pełnego przenoszenia dźwięku przez przegrodę. Taka zbieżność długości fal może nastąpić jedynie powyżej częstotliwości krytycznej, przy której prędkość swobodnych fal giętnych w ścianie jest taka sama, jak w falach powietrznych równoległych do ścian (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Powyżej tej częstotliwości możliwa jest taka kombinacja sposobu padania oraz wartości częstotliwości fal powietrznych, przy której następuje zgodność i nakładanie się fali powietrznej na granicy przegrody z falą giętną w konstrukcji. Efekt ten ogranicza się zazwyczaj do przegród cienkich (uprawnienia budowlane).

Wpływ, jaki ma efekt nakładania się fal na zależność między stratami przenikania a ciężarem jednostkowym przegrody. Na zależność tę wpływa również obecność wgłębień lub wydrążeń, ponieważ powiększają one straty przenikania, tak że korzystne jest użycie danej łącznej grubości betonu w postaci dwóch warstw. Ilościowo na zależność tę wpływa głębokość wydrążeń, stopień wzajemnego odizolowania obu warstw, a także jeśli materiał ściany jest porowaty obecność lub nieobecność szczelnej warstwy pokrywającej wgłębienia (program egzamin ustny).

Badania wytrzymałościowe

Z rozważań tych wynika, że wymagania dobrego tłumienia dźwięku i znacznych strat przenikania są w dużej mierze sprzeczne. Na przykład porowate rodzaje betonu lekkiego mają dobre właściwości tłumiące, lecz jednocześnie dźwięk przenika przez nie bardzo łatwo. Jednak z chwilą gdy jedna z powierzchni betonu zostaje uszczelniona, straty przenikania dźwięku rosną i mogą osiągnąć wartości odpowiadające innym przegrodom, o takim samym ciężarze na jednostkę powierzchni (opinie o programie). Wskazane jest uszczelnienie powierzchni położonych dalej od źródła dźwięku, ponieważ w przeciwnym razie pochłanianie dźwięku może być osłabione. Brakuje jednak podstaw do stwierdzenia, że beton lekki jest zdecydowanie lepszy z uwagi na swoje właściwości przenoszenia dźwięku od innych betonów.

Jak wynika z poprzednich rozdziałów, właściwości betonu zależą od czasu oraz od wilgotności otoczenia. Aby badania betonu były więc pełnowartościowe, należy przeprowadzać je w ściśle określonych warunkach lub przynajmniej w warunkach znanych. Najbardziej rozpowszechnionym badaniem stwardniałego betonu jest badanie jego wytrzymałości na ściskanie. Dzieje się tak dlatego, że jest to badanie łatwe do przeprowadzenia, a również dlatego, że liczne, chociaż nie wszystkie pożądane właściwości betonu są jakościowo związane z jego wytrzymałością. Wytrzymałość betonu na ściskanie ma przy projektowaniu konstrukcji najważniejsze znaczenie (segregator aktów prawnych).

Badania wytrzymałościowe można ogólnie podzielić na badania zniszczeniowe oraz badania nieniszczące, które można wielokrotnie powtarzać na tej samej próbce, obserwując zmiany właściwości w czasie. Badania zniszczeniowe stosowane są od bardzo wielu lat, nie istnieje jednak jakieś powszechnie przyjęte badanie normowe. W różnych krajach, a czasem nawet w tym samym kraju, stosowane są różne metody i techniki doświadczalne. Ponieważ wiele z tych badań spotyka się w praktyce laboratoryjnej, a zwłaszcza w badaniach naukowych, pożądana jest znajomość wpływu metod badawczych na mierzoną wytrzymałość (promocja 3 w 1). Badania można przeprowadzać dla różnych celów, jednak dwoma głównymi celami badań są kontrola jakości oraz sprawdzanie zgodności wykonania z wymaganiami normowymi. Do celów specjalnych można wykonywać badania dodatkowe, np. określanie wytrzymałości na ściskanie w momencie przyłożenia sprężenia lub w chwili usunięcia deskowania. Należy pamiętać, że badania te nie są celem samym w sobie.

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami