Blog
Niewielkie ilości złota
W artykule znajdziesz:
Niewielkie ilości złota
iewielkie ilości złota wydobywane były na Dolnym Śląsku ze złoża kruszców arsenowych w Złotym Stoku. Wskutek wyczerpania bogatszej części złoża oraz braku popytu na arszenik przed kilku laty zamknięto kopalnię i hutę w Złotym Stoku (program uprawnienia budowlane na komputer).
Światowa produkcja złota bardzo wzrosła w połowie XIX w., przekraczając 1000 t rocznie. Największymi producentami złota są: Republika Południowej Afryki, Kanada i USA. Kraje te dostarczają około 80% światowej produkcji złota.
Złoto jest metalem barwy złocistożółtej, o silnym połysku.
Gęstość jego wynosi 19,3 g/cm3, temperatura topnienia 1063°C, temperatura wrzenia 2970°C. Złoto jest najbardziej plastycznym metalem, dającym się łatwo obrabiać zarówno na zimno, jak i na gorąco.
Czyste złoto jest zbyt miękkie i wykonane z niego wyroby łatwo ulegają zniszczeniu. Dlatego stosuje się stopy z innymi metalami, zwłaszcza ze srebrem i miedzią, mające znacznie większą wytrzymałość.
Stopy złota ze srebrem tworzą ciągły szereg o temperaturze topnienia niższej od temperatury topnienia obu składników (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Stopy te są miękkie i plastyczne. Niewielki dodatek srebra powoduje, że złocistożółta barwa ulega zmianie na bardziej bladą, a dalszy dodatek srebra, np. 25%, wywołuje wyraźną barwę zielonawą; złoto takie jest nazywane przez złotników „zielonym” złotem.
Stopy złota z miedzią, podobnie jak stopy złota ze srebrem, są kryształami mieszanymi, tworzącymi ciągły szereg. Temperatura topnienia tych stopów jest niższa od temperatury topnienia obu składników. Najniższy punkt topnienia (884°C) ma stop Au - 82%, Cu - 18%. Stopy złota z miedzią mają odcień czerwonawy (uprawnienia budowlane).
Stopy złota
Stopy złota z miedzią i srebrem są najważniejszymi jego stopami, powszechnie używanymi w jubilerstwie. Przy większej domieszce miedzi otrzymuje się złoto „czerwone”, o barwie zbliżonej do barwy miedzi, przy większej domieszce srebra - złoto „zielone”. Stopy zawierające mniej więcej równe ilości srebra i miedzi mają barwę złocistożółtą (złoto „żółte” i złoto „różowe”) stopy takie są obecnie najczęściej używane, gdy np. przed 50 laty do wyrobu biżuterii częściej używano złota „czerwonego” (program egzamin ustny).
Z dawien dawna oznaczano zawartość czystego złota w stopach w karatach. Szczere złoto, nie zawierające żadnych domieszek, oznaczono jako 24-karatowe. Stop złota, w którym złoto znajduje się w ilości 50%, a reszta przypada na domieszki, oznaczono jako złoto 12-karatowe, stop o zawartości lU, czyli 25% czystego złota - jako złoto 6-karatowe itd. W ubiegłym wieku w większości krajów wprowadzono podział na części tysięczne, podział jednak na karaty utrzymuje się w dalszym ciągu i dzisiaj jeszcze mówi się o złocie 14-karatowym czy 18-karatowym (opinie o programie).
Z danych przedstawionych w tabeli łatwo można się zorientować o wzajemnym stosunku oznaczania zawartości złota w karatach do oznaczania go w częściach tysięcznych.
Dawniej używano najczęściej złota 18-karatowego, które ze względu na swe własności doskonale nadaje się do wyrobu przedmiotów zdobniczych. Później, a także i obecnie, najczęściej używane jest złoto 14-karatowe (segregator aktów prawnych). Mimo ustalenia takich norm zdarzało się nieraz, że złotnicy używali stopów o niższej zawartości złota. Niejeden z mistrzów złotniczych podawał na wyrobionych przez siebie przedmiotach zawartość złota, wybijając cyfrę oznaczającą liczbę karatów. Złotnicy wybijali często również swe znaki imienne, tj. początkowe litery swego imienia i nazwiska. W ten sposób każdy mistrz gwarantował niejako, że w wyrobie przez niego wykonanym zawartość metalu szlachetnego odpowiada zwyczajom lub przepisom.
W celu ochrony kupujących zaczęto myśleć o prawnym uregulowaniu zawartości złota w wyrobach złotniczych, czyli o tzw. próbie złota (promocja 3 w 1). Próba złota (próba stopu) jest to ilość czystego złota znajdująca się w jednostce masiy stopu wyrażona w tysięcznych częściach tej jednostki.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32