Blog
Niezbędne próbki
W artykule znajdziesz:
Niezbędne próbki
Przy takim podejściu, partia betonu, której wadliwość nie przekracza pewnej ustalonej wadliwości dopuszczalnej, uważana jest za zgodną z wymaganiami technicznymi, w przeciwnym przypadku - za niezgodną z wymaganiami technicznymi. Wadliwością partii jest procent prawdopodobieństwa zaistnienia wytrzymałości niższej od przyjętej za dopuszczalną w partii betonu wartość. Określenie wartości dopuszczalnej jest możliwe, o ile znany jest rozkład tej wytrzymałości w partii betonu (program uprawnienia budowlane na komputer).
Liczba 3 próbek w serii wymagana w PN-63/B-06250, która służyć ma do porównawczego określenia średniej wytrzymałości, nie zawsze może być uznana za reprezentatywną zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i przy kontroli technicznej.
Liczbą próbek, pozwalającą w sposób naukowo uzasadniony oszacować wytrzymałość betonu, można wyznaczyć za pomocą rozkładu t-Studenta.
Określenie liczby niezbędnych próbek, wymaga przyjęcia tolerancji (dokładności) wyznaczanej charakterystyki oraz ustalenia poziomu istotności. Obliczone za pomocą tablicy wartości t a rozkładu Studenta minimalne liczby próbek, przy 10% tolerancji średniej wytrzymałości, dla różnych przedziałów ufności.
Z wylosowanych sztuk opakowań pobiera się próbki pierwotne. Próbka pierwotna jest to próbka pobrana jednorazowo z jednego miejsca opakowania jednostkowego lub z jednego miejsca cementu nieopakowanego (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Do pobierania próbek z cementu workowego służy szufelka metalowa. Z każdego wylosowanego- worka należy pobrać jedną próbkę pierwotną o ciężarze ok. 1,5 kG przez trzykrotne wyjęcie cementu szufelką z jednego miejsca worka. Próbki pobiera się przez otwór w worku do nasypania cementu.
Z wylosowanych pojemników pobiera się po jednej próbce pierwotnej o ciężarze 0,75 kG za pomocą zagłębnika.
Zagłębnik wbija się w cement uderzając drewnianym młotkiem w głowicę, po czym wyciąga się i zawartość wysypuje lekko uderzając w boki rury lub wypychając cement prętem po zdjęciu głowicy (uprawnienia budowlane).
Wszystkie próbki pierwotne pobrane z jednej partii zsypuje się w suchym i czystym miejscu na twardym podłożu. Należy pamiętać o zabezpieczeniu cementu przed zanieczyszczeniami. Hałdę cementu należy zmieszać trzykrotnie.
W ten sposób otrzymuje się próbkę ogólną.
Ciężar próbki ogólnej
Ciężar próbki ogólnej powinien wynosić ok. 30 kG, niezależnie od tego czy cement był opakowany, czy przysłany luzem (program egzamin ustny).
Próbkę ogólną dzieli się na 3 średnie próbki laboratoryjne o ciężarze ok. 6 kG każda. Wsypuje się je do puszek blaszanych lub worków papierowych małymi porcjami. Worki papierowe należy obwiązać sznurkiem i opieczętować, puszki również opatrzyć pieczęciami lakowymi.
Jedną próbkę przeznacza się dla dostawcy, drugą dla odbiorcy, a trzecią zostawia się do badania kontrolnego u dostawcy lub odbiorcy (opinie o programie).
Każda próbka powinna mieć na opakowaniu następujące dane:
a. nazwę cementowni,
b. oznaczenie cementu wg PN, a w braku PN wg obowiązującego cennika,
c. jednoznaczne określenie partii (data wyprodukowania i workowania, nr wagonu itp.),
d. datę i miejsce pobrania próbki,
e. inne dane przewidziane w umowie.
Następnie należy sporządzić protokół pobrania próbek w 3 egzemplarzach (segregator aktów prawnych). Protokół powinien zawierać dane umieszczone na opakowaniu, spis osób obecnych przy pobieraniu próbki, opis opakowania i opieczętowania próbki.
Badanie cech fizycznych cementów obejmuje: badanie stopnia zmielenia, czasu wiązania, zmian objętości, stopnia zwietrzenia.
Wpływ miałkości na pozostałe cechy cementów, a zwłaszcza na ich wytrzymałość, podał Bukowski w pracy.
Miałkość wg norm polskich można określić podając procentową pozostałość cementu na sitach 200 i 80. W większości innych państw miałkość cementów określa się również przez nieprzekraczalny procent pozostałości na sitach. Stosuje się przy tym różne rodzaje i numery sit (promocja 3 w 1).
W pracy zamieszczona jest tabela sit normowych do badania cementów, stosowanych w różnych krajach. Zalecenia normy proponowanej dla krajów członkowskich RWPG PC 138 - 65 podają do analizy sitowej cementu tylko jedno sito 80.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32