Blog

04.03.2020

Niezbyt duże ilości kruszywa

W artykule znajdziesz:

Niezbyt duże ilości kruszywa

Niezbyt duże ilości kruszywa

Niezbyt duże ilości kruszywa można przechowywać w przenośnych szopach drewnianych, odeskowanych od strony nawietrznej. W braku szop wskazane jest układanie kruszywa w naturalnych zagłębieniach terenu, a nawet w specjalnie do tego celu wykonanych wykopach (program uprawnienia budowlane na komputer). Często jednak kruszywo jest magazynowane w kojcach (ogrodzeniach z desek) lub w pryzmach.

Cegły bardzo rzadko magazynuje się w krytych pomieszczeniach ze względu na znaczny koszt przeważnie układa się je ściśle w prawidłowych stosach (kozłach), które powinny przylegać do siebie, aby powierzchnia podlegająca działaniu czynników atmosferycznych była jak najmniejsza. Cement i wapno palone przechowywane są w magazynach zabezpieczonych od wilgoci.

Doły z wapnem gaszonym powinny być przykryte deskami i ocieplone, np. 3 warstwami mat słomianych oraz osłonięte papą, aby wapno nie uległo przemarznięciu. Zabezpieczenie od śniegu i nasiąkania wodą zgromadzonych na placu materiałów budowlanych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Szczególną uwagę należy zwrócić, aby piasek i cegła były jak najbardziej suche, albowiem na od tajanie 1 kg śniegu lub lodu zawartego w tych materiałach potrzebna jest b. znaczna ilość ciepła - 80 kcal (utajone ciepło topnienia lodu), co jest równoznaczne z podgrzaniem 1 kg wody o 80° C (uprawnienia budowlane).

Piasek w kojcach i pryzmach zabezpiecza się od przemarzania matami słomianymi, a od śniegu’ i wody prowizorycznymi daszkami lub papą położoną ze spadkiem, bądź deskami czy też brezentem.
Kozły z cegłami zasłania się w podobny sposób z góry i od strony przeważających opadów atmosferycznych (program egzamin ustny).

Roboty instalacyjne, ogrzewcze i izolacyjne, a mianowicie: ułożenie i ocieplenie sieci wodociągowej i parowej potrzebnej do robót zimowych; przełożenie potrzebnych przewodów elektrycznych i urządzenie niezbędnego oświetlenia; urządzenie ogrzewania materiałów (piece i instalacje ogrzewcze do kruszywa i wody, a przy mrozach poniżej - 7° C również i do cegły); ocieplenie środków transportowych (pokrywy i izolacja ciepłochronna nosiłek, taczek oraz skrzyń do zaprawy itp.) przygotowanie pomieszczeń izolowanych od wpływów atmosferycznych do mieszania zaprawy oraz do podgrzewania wody jak również do podgrzewania innych materiałów przed ich bezpośrednim użyciem, o ile to jest przewidziane w projekcie organizacji robót; przygotowanie cieplaków i ich ogrzewania, jeśli mają być zastosowane.

Przygotowanie maszyn

Maszyny przed użyciem do robót zimowych powinny być poddane dokładnemu przeglądowi (opinie o programie).

Należy dokonać napraw bieżących i w miarę możności napraw średnich ze zwróceniem uwagi na potrzebę wymiany najbardziej zużywających się części maszyn nawet wtedy, jeśli stan ich zużycia pozwoliłby jeszcze na pracę w sezonie niezimowym. Zaprawiarki i betoniarki powinny być umieszczone w pomieszczeniach zamkniętych. Maszyny, których nie można umieścić w zamkniętych pomieszczeniach, powinny być w każdym razie zabezpieczone przed wpływami atmosferycznymi przez okrycie ich brezentami itp. Zapoznanie mistrzów, grupowych i robotników z techniką wykonywania robót.Urządzenie laboratorium kontrolnego i zaopatrzenie go w potrzebne przyrządy (termometry, kalorymetry itp.). Metoda zachowania ciepła (metoda termosu) w zastosowaniu do zimowych robót murowych (segregator aktów prawnych).

Metoda niniejsza polega na tym, że dzięki podgrzaniu wody lub wody i piasku, a przy mrozach poniżej - 7° C również i cegły, oraz dzięki zastosowaniu środków opóźniających stygnięcie muru uzyskuje się przed zamarznięciem wytrzymałość na ściskanie zaprawy Rzz nie mniejszą niż 20% jej wytrzymałości miarodajnej Rz (uzyskanej po 28 dniach w sposób. To wymaganie motywuje się następującymi okolicznościami.

Doświadczenia wykazują, że jeśli przed zamarznięciem zaprawy uzyska się jej wytrzymałość równą 0,20 Rz, to dalszy proces jej twardnienia zachodzi aczkolwiek z opóźnieniem nawet po zamarznięciu, przy czym w pewnym czasie po odtajaniu wytrzymałość zaprawy osiągnie praktycznie wartość Rz, a więc końcowa wytrzymałość muru nie ulegnie obniżeniu. Natomiast w zaprawie, która przed zamarznięciem nie osiągnęła wytrzymałości 0,20 Rz, nie można liczyć na dalsze jej twardnienie w stanie zamrożonym ani też na osiągnięcie w przyszłości pełnej wytrzymałości Rz (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami