Blog

16.09.2022

Zasady suchego montażu

W artykule znajdziesz:

Zasady suchego montażu

Analiza i badanie obecnie stosowanych systemów wykazały, że w większości przypadków jest niedoceniony problem przystosowania konstrukcji budynków do różnych, a w szczególności jesienno-zimowych, warunków atmosferycznych wznoszenia obiektów budowlanych. Dotychczasowe rozwiązania z reguły nie są dostatecznie przystosowane do robót zimowych, co powoduje wydłużenie cykli wznoszenia budynków, długotrwałe przestoje maszyn i brygad roboczych, zwiększenie zapasów elementów w wytwórniach oraz niepełne wykorzystanie kosztownych środków transportu zewnętrznego (program uprawnienia budowlane na komputer).

Od przyszłych rozwiązań konstrukcyjnych, przeznaczonych do stosowania w realizacjach masowych, wymaga się uwzględnienia w budynkach z elementów prefabrykowanych zasady suchego montażu lub chociaż warunków do tego zbliżonych (program uprawnienia budowlane na ANDROID). W systemach obecnie wdrażanych lub już wdrożonych, według których będzie się realizować zadania przez najbliższe lata, konieczne są przynajmniej dodatkowe opracowania umożliwiające stosowanie wariantowych rozwiązań przystosowanych do realizacji w okresie jesienno-zimowym (np. spawanie montażowe elementów).

Podane przyczyny wypadków odnoszą się głównie do masowo realizowanego budownictwa mieszkaniowego. Wystarcza to jednak do zorientowania się w ogólnych wymaganiach technologiczności konstrukcji z zakresu bezpieczeństwa pracy (uprawnienia budowlane).

Przy omawianiu problemu bezpieczeństwa pracy należy również zwrócić uwagę na ogólne warunki ergonomiczne wykonywania procesów produkcyjnych w budownictwie (program egzamin ustny). Praca w budownictwie należy do prac ciężkich, pomimo stosowanej szeroko mechanizacji procesów techno logicznych. Nie wszystkie jednak operacje i procesy robocze mogą być zmechanizowane, szczególnie w procesie wznoszenia budynków. Dlatego też przy konstruowaniu elementów i ustrojów budowlanych należy brać pod uwagę wymagania dotyczące w możliwie maksymalnym stopniu lepszych i łatwiejszych warunków pracy. Nie zmęczony robotnik budowlany jest bardziej uważny i mniej podatny na wypadki przy pracy (opinie o programie).

Rozwiązania dogodne

Wiele uprzednio omówionych wymagań odnosiło się do obszaru zagadnień dotyczących ilości wyrobów i robót. Z punktu widzenia technologiczności niezbędne jest również branie pod uwagę wymagań dotyczących zapewnienia wysokiego poziomu jakości robót. Jakość technologiczna ma ścisły związek z poziomem jakości robót i wyrobów, co dotychczas w większości przypadków nie było brane pod uwagę w rozwiązaniach projektowych. Rozwiązania dogodne i łatwe w realizacji procesów technologicznych stwarzają podstawy do wymagań i do dotrzymywania warunków dobrej jakości efektów końcowych. Można by przytoczyć wiele przykładów z zakresu produkcji prefabrykatów, ich transportu i montażu, świadczących o dogodności lub niedogodności zapewnienia wysokiego poziomu jakości robót (segregator aktów prawnych).

Dogodność zapewnienia dobrego poziomu robót wiąże się przede wszystkim z:

  1. zaprojektowaniem takiego kształtu elementów, który umożliwi ich prawidłowe uformowanie i rozformowanie,
  2. właściwym doborem materiałów i konstrukcji elementów, co umożliwi ich trwałość i odporność w trakcie transportu i montażu,
  3. prawidłowym rozwiązaniem połączeń elementów, uwzględniającym możliwość ich łatwego zapełnienia i uszczelnienia,
  4. przyjęciem takiej koncepcji osadzenia elementów w budynku, która zapewni dotrzymanie minimalnych odchyłek montażowych (promocja 3 w 1).

Rozwój metod budowania i ich częste zmiany spowodowały, że przez wiele lat nacisk kładziono jedynie na postęp w rozwiązaniach technicznych, nie zajęto się natomiast w sposób dostateczny problematyką jakości technologicznej. Nie stosowano żadnych reguł ani zasad w tym zakresie, a wnioski dotyczące jakości technologicznej, które przekazywano twórcom konstrukcji, najczęściej wynikały z większych lub mniejszych doświadczeń praktycznych uzyskanych w kierowaniu procesami roboczymi w wytwórniach elementów budowlanych lub na budowach. Dopiero końcowe efekty realizacji podobnych obiektów zaprojektowanych przez różne zespoły autorskie na podstawie różnych systemów (przy zastosowaniu tej samej metody budowania) pozwalały na ogólne stwierdzenie, że niektóre rozwiązania są bardziej technologiczne od innych.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami