Blog
Nośność elementów uprawnienia budowlane
W artykule znajdziesz:
Nośność elementów uprawnienia budowlane
Aby uzyskać wysoką nośność elementów i ich połączeń, je celowe uwzględniać przy projektowaniu profilów ich prętów następujące zalecenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na pręty ściskane zaleca się stosować profile skrzynkowe z usztywnionymi pć kami lub prostokątne profile zamknięte. Usztywnienia w postaci odgięć pozwala na lepsze rozwinięcie przekroju i zwiększenie sztywności profilu. Ponadto usztywnienia półek zwiększają wytrzymałość przy utracie stateczności miejscowej.
Na pręty rozciągane zaleca się stosować profile o mniej rozwiniętym przekroji a więc o ściankach grubszych niż ścianki prętów ściskanych. Zwiększenie grubość należy ograniczyć tylko ze względu na wykonanie prawidłowego złącza z prętem ściskanym, tak aby nie łączyć blach o zbyt dużych różnicach grubości (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Profile należy dobierać tak, aby:
- unikać wykonywania spoin bezpośrednio między cienkimi ściankami ksztatowników i grubymi blachami innych elementów konstrukcji,
- stosunek grubości łączonych blach nie przekraczał wartości 3,
- unikać nadmiernego osłabiania przekroju pręta w obrębie połączeń lub nagłych zmiany kształtu,
- unikać przeciążania ścianek w obrębie złącza w przypadku działania dużych s powodujących powstawanie koncentracji naprężeń (np. w węzłach podporowych) (uprawnienia budowlane).
W przypadku wymaganego rozwinięcia przekroju należy projektować profil ąuasi-zamknięte, złożone z kilku profilów otwartych połączonych przewiązkami lul skratowaniem, albo też profile zamknięto-otwarte, co prowadzi do uzyskania duże sztywności skrętnej.
Aby elementy konstrukcji cechowała dobra technologiczność, należ} już przy projektowaniu profilów uwzględniać zalecenia umożliwiające wykonania ich w wytwórni (program egzamin ustny).
Pręty konstrukcji należy z reguły wykonywać z pojedynczego kształtownika co odpowiada zwykle najbardziej racjonalnemu rozłożeniu materiału w przekroju Dzięki temu unika się stosowania przewiązek, skratowań lub długich spoin, koniecznych przy łączeniu elementów. W przypadku gdy stosowanie pojedynczego kształtownika może spowodować utrudnienie dostępu do miejsca łączenia (np. przy układaniu spoin w węźle kratownicy) lub prowadzi do nadmiernie skomplikowanych kształtów profilu, należy projektować pręt z dwóch kształtowników.
Profile należy dobierać tak, aby unikać spawania i zgrzewania przy wykonywaniu robót poza wytwórnią konstrukcji stalowych, jeżeli miałyby być łączone ze sobą kształtowniki o cienkich ściankach.
Należy uwzględniać możliwość wykonania złączy w sposób najprostszy przy danym parku maszynowym wytwórni, która ma wykonywać konstrukcję (opinie o programie).
Własności wytrzymałościowe
Przy produkcji kształtowników za pomocą profilowania blach cienkich na zimno wykorzystuje się jedną z najważniejszych właściwości metali i ich stopów, a mianowicie zdolność przyjmowania trwałych odkształceń plastycznych. Przeróbkę plastyczną na zimno przeprowadza się zwykle w temperaturze niewiele różniącej się od średniej temperatury otoczenia. Temperatura ta może być także nieco wyższa, zawsze jednak pozostaje dla blach cienkich znacznie niższa od temperatury rekrystalizacji.
Odkształcenie trwałe występuje w elemencie także po jego odciążeniu. Odkształcenie to nie powoduje naruszenia spójności materiału, jak np. powstania pęknięć, szczelin lub rozwarstwień. W najprostszym przypadku jednokierunkowego rozciągania zależności między naprężeniami i odkształceniami są przedstawione za pomocą wykresu (segregator aktów prawnych). Ilustruje on trzy fazy rozwoju odkształceń sprężystych i plastycznych. Z punktu widzenia profilowania na zimno interesujące są fazy plastyczności i umocnienia (twardnienia).
Przy profilowaniu na zimno odkształceniu plastycznemu towarzyszą zmiany struktury materiału. Zmiany te, powstające w okresie umocnienia, przyjęto nazywać łącznie zgniotem materiału.
W przypadku jednokierunkowego rozciągania naprężenia w badanej próbce spadną do zera po odciążeniu, lecz trwałe odkształcenie pozostanie. Przy ponownym obciążeniu przebieg odkształceń ilustruje prosta Oy P2 równoległa do prostej OPy. Naprężenie o-2 jest nową granicą plastyczności, a obszar narastania odkształceń plastycznych przesuwa się poza punkt P2.
Profilowanie na zimno odbywa się we wszystkich trzech fazach wzrostu odkształceń. W chwili zakończenia profilowania włókno materiału wyjściowego uzyskuje odkształcenie odpowiadające na ogół naprężeniu powyżej pierwotnej granicy plastyczności. Wskutek tego następuje podwyższenie granicy plastyczności i granicy wytrzymałości materiału oraz obniżenie wydłużalności i przewężenia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32