Blog

17.08.2021

Płytki posadzkowe

W artykule znajdziesz:

Płytki posadzkowe

Płytki posadzkowe

W tablicach: 10 i 11 przytoczone są dane ułatwiające wybór konstrukcji podłogi: w tablicy 10 uszeregowane są właściwości różnych typów podłóg, tablica 11 wskazuje, jakie posadzki zalecane są do różnego rodzaju pomieszczeń. Tablica 12 zestawia dane dotyczące jakości posadzek. Dane tablicy 12 wskazują, że najlepsza jest podłoga kryta linoleum, ma tylko jeden wskaźnik ujemny dotyczący odporności na kwasy (program uprawnienia budowlane na komputer). Drugie miejsce zajmuje posadzka z płytek terakotowych (metłachskich), trzecie - posadzka klepkowa.

Płytki posadzkowe powinny być układane z zachowaniem następujących warunków:
- powierzchnia posadzki powinna być ściśle pozioma, bez wklęsłości i wypukłości (z wyjątkiem tych miejsc, gdzie projekt przewiduje spadki);
- płytki należy układać według pewnego rysunku na zaprawie cementowej 1 : 3;
- spoiny powinny być jak najcieńsze;
- płytki należy przecinać równo, unikając dostrzegalnych szczerb;
- powierzchnie licowe płytek powinny leżeć w jednej płaszczyźnie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Przed ułożeniem posadzki należy powierzchnię podłoża oczyścić z pyłu, brudu i śmieci oraz obficie zmoczyć wodą. Szczególnie dbać należy o usunięcie gipsu, gdyż obecność jego, nawet w niewielkiej ilości, powoduje pęcznienie posadzki.
Po oczyszczeniu sprawdza się poziomość powierzchni za pomocą łaty i poziomnicy oraz zakłada się znaki kierunkowe. Sprawdzenie powinno być wykonane dwukrotnie, w dwu przeciwnych kierunkach. Stwierdzone przy tym wypukłości zakreśla się kredą lub kolorowym ołówkiem i następnie ściosuje się. Wgłębienia powyżej 3 cm wypełnia się chudym betonem. Wyrównywane miejsce należy uprzednio porysować (uprawnienia budowlane). Mniejsze wgłębienia wyrównuje się zaprawą.

Płytki kierunkowe

Przy wykonywaniu drewnianego podłoża pod posadzki z płytek przestrzegać należy następujących wskazań:
a) konstrukcja w całości i w każdym miejscu powinna być sztywna; nie wolno układać posadzki z płytek na uginającym się podłożu;
b) deski ślepej podłogi należy układać z zachowaniem szczelin 3 - 5 mm; szerokie deski należy rozszczepić w kierunku podłużnym, a w powstałe szczeliny zabić kliniki;
c) pod posadzki z płytek układa się warstwę izolacji przeciw- wodnej (dwie warstwy papy na lepiku albo warstwa asfaltu na pergaminie) (program egzamin ustny).
Najlepsze jest podłoże drewniane utworzone z dwu warstw. Górna warstwa składa się wówczas z wąskich łat o przekroju 20×50 mm ułożonych ukośnie w stosunku do warstwy dolnej.
Na papie układa się warstwę betonu grubości około 6 cm, uzbrojoną siatką medalową oraz Warstwę zaprawy cementowej, na której spoczywają płytki.
Płytki kierunkowe układa się na podłożu za pomocą łaty i poziomicy (opinie o programie).

Poziom przyszłej podłogi nawiązuje się do podłóg sąsiednich pomieszczeń i podestów. Do podłóg układanych ze spadkiem używa się łaty ze ściętą dolną krawędzią. Ścięcie musi ściśle odpowiadać żądanemu spadkowi. Łatę kładzie się ściętą krawędzią na płytki kierunkowe leżące w płaszczyźnie spadku; poziomnicę stawia się na górnej, poziomej krawędzi łaty.
Po ustaleniu poziomu przyszłej posadzki następuje wytyczenie linii według rysunku projektu przez ułożenie na sucho płytek kierunkowych na ustalonym poziomie. Zazwyczaj układa się płytki kierunkowe za pomocą poziomnicy, w ważniejszych zaś wypadkach (w pomieszczeniach o wielkiej powierzchni) - posługując się niwelatorem (segregator aktów prawnych).

Pierwszy narożny znak kierunkowy (wysokościowy) zakłada się według wskazówek kierownictwa technicznego. Do znaku wysokościowego nawiązuje się pozostałe narożne znaki kierunkowe rzędni przyściennego (fryzu) w kolejności pokazanej na rys. 34. Po sprawdzeniu kątów, utworzonych przez sznury, układa się narożne płytki kierunkowe fryzu na zaprawie. Jednocześnie kładzie się na zaprawie sąsiednie płytki, tzn. przylegające z obu stron, do narożnych płytek kierunkowych rzędu przyściennego. Następnie układa się według sznura i poziomnicy środkowe płytki kierunkowe fryzu w odległości od siebie wynoszącej wielokrotność wymiaru płytki ze spoiną (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami