Blog

14.02.2020

Nośność konstrukcji stalowej uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Nośność konstrukcji stalowej uprawnienia budowlane

Nośność konstrukcji stalowej uprawnienia budowlane

Często projektant ma za zadanie zwiększyć nośność konstrukcji stalowej lub przedłużyć okres jej eksploatacji (program uprawnienia budowlane na komputer). Wymaga to wzmocnienia albo też dodatkowego zabezpieczenia tej konstrukcji od działania korozji lub ognia. Konieczność wzmocnienia konstrukcji stalowej powstanie również, gdy z jakichkolwiek przyczyn przestała ona odpowiadać warunkom wytrzymałości, stateczności i sztywności. Badając te trzy warunki sprawdzamy, czy:
a) naprężenia rzeczywiste nie przekraczają dopuszczalnych;
b) konstrukcja jako całość oraz jej elementy są dostatecznie zabezpieczone przed utratą stateczności;
c) odkształcenia konstrukcji nie przekraczają dopuszczalnych.

Pomimo że każdemu z tych trzech warunków konstrukcja musi odpowiadać, to najprawdopodobniej najwięcej katastrof konstrukcji stalowych zostało spowodowanych wskutek utraty stateczności. Utrata stateczności może przy tym grozić zarówno całości konstrukcji, jak i poszczególnym jej częściom. W płaskich układach prętowych utrata stateczności może wystąpić jako wyboczenie poszczególnych prętów lub ich układu pod wpływem siły ściskającej, jako zwichrzenie prętów zginanych i wreszcie jako miejscowa utrata stateczności, tj. zniekształcenie przekroju poprzecznego elementów ściskanych lub zginanych.

Ponad 90% katastrof konstrukcji stalowych zachodzi w czasie montażu, a główną ich przyczyną jest niewystarczająca stateczność. Przed przystąpieniem do wzmocnienia albo przebudowy konstrukcji stalowej, szczególnie gdy mamy do czynienia z dużymi obiektami, należy przeprowadzić staranne badania uszkodzeń przez korozję, własności stali itp.; zaleca się opracowanie projektu wzmocnień w kilku wariantach i wybranie najbardziej ekonomicznego i dającego najlepsze rozwiązanie (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Opracowanie projektu wzmocnienia z zasady jest znacznie trudniejsze od opracowywania nowego projektu, szczególnie gdy wzmocnieniu ma podlegać całość konstrukcji. Przy opracowywaniu organizacji robót należy szczegółowo przeanalizować kolejność wykonywania poszczególnych prac. Należy również! przewidzieć maksymalne obciążenie wzmacnianych elementów w czasie wykonywania robót, tymczasowe przekazanie obciążenia z tych elementów na drugie, wprowadzenie tymczasowych usztywnień i podparć. Szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłową kolejność łączenia poszczególnych elementów, kolejność wykonywania poszczególnych spoin itd.

Określenie wielkości robót

Głównym celem technicznego badania konstrukcji na miejscu jest określenie wielkości robót związanych z jej wzmocnieniem lub odbudową (uprawnienia budowlane).

Należy przy tym zwrócić uwagę na potrzebny sprzęt i liczbę wykwalifikowanych robotników. Dalszymi czynnościami, jakie trzeba będzie wykonać, jest inwentaryzacja budowli wg stanu istniejącego oraz opracowanie projektu wzmocnień i sposób przeprowadzenia prac montażowych (program egzamin ustny). Przy wykonywaniu poszczególnych elementów budowli może być przyjęta jedna z dwu zasadniczych metod:
d) z demontażem konstrukcji,
e) bez demontażu konstrukcji.

Demontaż konstrukcji wykonuje się w przypadku silnych uszkodzeń, np. przy zawaleniu się znacznych części obiektu. Wzmacnianie i odbudowę konstrukcji bez demontażu przeprowadza się w ten sposób, że oddzielne elementy i szczegóły konstrukcji wykonuje się w warsztatach (opinie o programie).

Niezależnie od rodzaju i stopnia zniszczenia przy odbudowie konstrukcji stalowych obiektów przemysłowych rozróżnia się następujące rodzaje robót:
a) rozebranie części zawalonych,
b) demontaż konstrukcji,
c) wykonanie konstrukcji,
d) montaż konstrukcji.

Przy sporządzaniu wykazu uszkodzeń należy osobno oznaczyć uszkodzenia, które:
a) zgodnie z normami technicznymi nie nadają się do naprawy,
b) dające się naprawić na miejscu bez wykonywania specjalnych rysunków,
c) naprawia się na podstawie rysunków.

Prostowanie. Prostować należy na zimno (segregator aktów prawnych). W przypadku konieczności prostowania na gorąco temperatura powinna wynosić ok. + 800°C (wiśniowoczerwony żar), a najniższa temperatura nie powinna być niższa od + 700cC (ciemnoczerwony żar). Podgrzewa się obszar 1,5 do 2 razy większy od odkształconego. Przy usuwaniu łukowatości blach uniwersalnych zezwala się na jednostronne podgrzewanie pod warunkiem zapewnienia powolnego stygnięcia. Należy jeszcze dodać, że przy dobrze wykonanym prostowaniu na zimno, zgięte lub skrzywione elementy zachowują wytrzymałość na obciążenia statyczne, zmniejsza się jednak wytrzymałość na udarność (na uderzenia).

Dlatego prostowanie na zimno powszechnie stosuje się do wzmocnień konstrukcji pracujących na obciążenia statyczne (promocja 3 w 1). Ponieważ element podlegający prostowaniu przeważnie sprężynuje, dlatego aby pozostał prosty, po wyprostowaniu trzeba mu dać lekkie wygięcie odwrotne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami