Blog

18.11.2022

Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne

W artykule znajdziesz:

Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne

Podstawowym zadaniem zewnętrznych przegród w budynkach jest oddzielenie mikroklimatu wnętrz, o wymaganych dla człowieka określonych i mniej więcej stałych parametrach (np. temperatura, wilgotność, szybkość ruchu powietrza itp.), od zmiennego klimatu zewnętrznego. Przegrody powinny chronić pomieszczenia przed mrozami okresu zimowego, zbytnim nagrzewaniem się podczas letnich upałów, opadami i innymi czynnikami atmosferycznymi oraz przed przenikaniem hałasów (program uprawnienia budowlane na komputer).

Nowatorskie rozwiązania konstrukcyjne, architektoniczne, a w nich przeważnie lekkie ściany osłonowe, duże powierzchnie przeszklone, cienkie, wielowarstwowe przegrody, zastosowanie nowych materiałów budowlanych oraz powstające coraz to nowe technologie w budownictwie stwarzają wiele nowych problemów z zakresu ruchu ciepła i masy przez te przegrody (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Coraz częściej o konstrukcji przegród zewnętrznych, np. w przypadku lekkich ścian osłonowych, decydują wymagania fizyki budowli. Wiąże się to przede wszystkim z zapewnieniem odpowiedniej izolacyjności termicznej i akustycznej przegród budowlanych (uprawnienia budowlane).

Znajomość nie tylko cech fizycznych materiałów budowlanych, ale i procesów fizycznych, które zachodzą w budowlach pozwalają na właściwe zaprojektowanie elementów budowli, a następnie właściwe ich użytkowanie, dlatego zagadnienia fizyki budowli powinny być dobrze znane przede wszystkim konstruktorom i architektom; zapewni to podniesienie jakości i efektywności naszego budownictwa (program egzamin ustny).

Ciepło jest jedną z form energii, podobnie jak energia mechaniczna, chemiczna, świetlna, elektryczna itp. Energia cieplna w materii wywołuje drgania cząstek lub :ch ciągły ruch. Szybkość ruchu cząsteczek ciała nagrzanego, a stąd ilość energii cieplnej zakumulowanej w jednostce masy danego ciała zależy przede wszystkim od temperatury rozpatrywanego ciała.

Teoretycznie przyjmuje się, że ruch cząsteczek materii ustaje całkowicie, jeżeli temperatura ciała osiągnie - 273,16°C (O K) (temperatura zera bezwzględnego). Ze wzrostem temperatury zwiększa się ilość energii cieplnej zakumulowanej w ciele. Rozróżnia się trzy zasadnicze rodzaje wymiany ciepła: przewodzenie, konwekcja, promieniowanie (opinie o programie).

Wymiana ciepła może odbywać się przy bezpośrednim zetknięciu cząstek ciał wymieniających ciepło (przewodzenie, konwekcja) lub na odległość (promieniowanie). W zależności od rodzaju ośrodka, w którym odbywa się wymiana ciepła, jeden z rodzajów wymiany ciepła ma zwykle charakter dominujący.

Konwekcyjny ruch powietrza

W ciałach stałych wymiana ciepła odbywa się głównie przez przewodzenie, w gazach i cieczach przez konwekcję, a między oddalonymi między sobą powierzchniami ciał stałych wymiana ciepła odbywa się przez promieniowanie (segregator aktów prawnych).

Konwekcja albo unoszenie ciepła występuje wówczas, gdy poszczególne makroskopowe cząstki ośrodka, w którym odbywa się ruch ciepła, zmieniają swoje położenie. Zjawisko to jest charakterystyczne dla cieczy i gazów, przy czym przenoszenie energii odbywa się wskutek mieszania się cieczy lub gazu, a także w niewielkim stopniu przez przewodzenie. Rozróżnia się konwekcję: naturalną i wymuszoną.

Jeżeli ruch cząstek powietrza lub płynu wywołany jest przez różnicę gęstości, spowodowanej wzrostem objętości przy ogrzaniu, to taką konwekcję nazywamy naturalną. W przypadku ruchu spowodowanego działaniem wiatru lub wentylatora mamy do czynienia z konwekcją wymuszoną. Konwekcja naturalna jest charakterystyczna dla wnętrza pomieszczenia, konwekcja wymuszona występuje z reguły na zewnętrznych powierzchniach budynku (promocja 3 w 1).

Wymiana ciepła między powierzchniami przegród budowlanych i otaczającym powietrzem odbywa się nie tylko przez samą konwekcję. Przy wymieniającej ciepło powierzchni występuje warstwa przyścienna, w której prędkość cząstek powietrza maleje do zera, a wymiana ciepła odbywa się przez przewodzenie. Warstwa ta stwarza główny opór przepływowi ciepła przy wymianie ciepła między powierzchnią przegrody i powietrzem.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami