Blog

Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 2
28.09.2022

Nowe metody kształtowania przestrzeni

W artykule znajdziesz:

Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 3
Nowe metody kształtowania przestrzeni

 „Nauka, ujawniając tajemnice przyrody, pozostawia człowiekowi ogromne możliwości twórcze, które wykorzystać powinna architektura” - pisał Le Corbusier w 1925 r. Dzisiaj, po u- pływie pół wieku, nauka wyjawiła jeszcze jedną nadzwyczajną tajemnicę przyrody, poznawszy chemiczne i fizyczne procesy, które zachodzą w materiałach na poziomie molekularnym, i odkrywszy tym samym możliwość stworzenia sztucznych materiałów z wyznaczonymi z góry optymalnymi właściwościami (program uprawnienia budowlane na komputer).

Na przestrzeni wielu stuleci budowniczowie dla zrealizowania swych zamierzeń wykorzystywali szczodrze dostarczane przez przyrodę materiały - drewno, kamień, glinę. Stopniowo paleta materiałowa architekta wzbogacała się niektóre sztuczne materiały - ceramikę, stopy żelaza, szkło, beton - stosowane początkowo w stopniu dość ograniczonym (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kunszt architekta polegał na tym, żeby „nieobrobiony materiał dawał zarażenie wzajemnej zależności form” (Le Corbusier). Żelbet był pierwszym materiałem o szeroko stosowanych właściwościach. Właśnie od wprowadzenie żelbetu praca architekta zaczynała się od określenia, jaki materiał chce on otrzymać sam, a nie od stosowania materiałów, jakich dostarcza mu przyroda. Możliwość regulowania w szerokim zakresie właściwości materiałów budowlanych odkryła przed architekturą zupełnie nowe metody kształtowania przestrzeni, zrodziła nowe zasady artystyczno-estetyczne (uprawnienia budowlane).

Gałęzie produkcji materiałowej

„W przeszłości tworzenie nowych materiałów stanowiło proces czysto doświadczalny i można tylko dziwić się, że na tej drodze osiągnięto liczne sukcesy” - pisał znany fizyk R. A. Smith. Tworzenie nowych materiałów „metodą prób pomyłek” wymagało masy czasu, a w obecnej epoce rozwiniętego przemysłu podobne nakłady czasu i sił nie zawsze są możliwe. Okres tworzenia materiałów według zasady „przymierz odetnij” dobiega końca, na- -ka o materiałach wznosi się na wyższy stored. Człowiek będzie mógł tworzyć materiały takich właściwościach, które są dla niego nie- zbędne; a w następnym dwudziestoleciu będziemy świadkami znacznego postępu w tej dziedzinie”. Jednakże życie często koryguje . przybliża prognozy naukowców (program egzamin ustny).

Pomyślny rozwój nauki o materiałach, gwałtowny postęp naukowo-techniczny we wszystkich dziedzinach produkcji materiałowej i zwłaszcza osiągnięcia w zakresie tworzenia materiałów polimerowych i kompozycyjnych dają podstawę dla pewnych prognoz przesądzających rozwiązanie w ciągu najbliższego dziesięciolecia masowej przemysłowej produkcji nowych materiałów konstrukcyjnych i wykończeniowych z wytyczonymi optymalnymi parametrami jakości. Przemysł rakietowy czy lotniczy i inne najbardziej rozwinięte gałęzie produkcji materiałowej praktycznie już przestały posługiwać się gotowymi (znanymi) materiałami (opinie o programie). Zamawiają one u technologów i otrzymują od nich właśnie takie materiały i wyroby, które są dla nich nieodzowne i które swoimi parametrami jakości całkowicie odpowiadają ich wymaganiom.

Na taką samą drogę powinny wkroczyć architektura i przemysł budowlany. Jednak również dzisiaj architekci wskutek tradycyjnego „konsumpcyjnego” podejścia do swojej bazy materiałowej pomijają naukowe i doświadczalne prace, wykonywane w instytutach i w przedsiębiorstwach przemysłu materiałów budowlanych, które na dziesięciolecia z góry określają bazę materiałową architektury (segregator aktów prawnych). Tylko w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci wykaz nowoczesnych konstrukcyjnych i wykończeniowych materiałów wzrósł więcej niż dwukrotnie, a tak jak dawniej odczuwa się „ubóstwo” palety materiałowej. Szczególnie dużo słusznych pretensji dotyczy jakości materiałów* i wyrobów budowlanych, która w warunkach prefabrykowanego uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego odbija się bezpośrednio na jakości obiektów masowego budownictwa (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 8 Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 9 Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 10
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 11
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 12 Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 13 Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 14
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Szlifowanie diamentów zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami