Blog
Płyty ścienne
W artykule znajdziesz:
W niektórych systemach budowlanych skandynawskich stosowane są dyle do ścian nośnych z betonu zwykłego, zbrojone jednym prętem, z jednym uchwytem transportowym. Nie wydaje się jednak, aby było to rozwiązanie dogodne przy montażu elementów (program uprawnienia budowlane na komputer).
Płyty ścienne o większej szerokości wymagają zastosowania przy krawędzi zbrojenia obwodowego. Zbrojenie to stanowią zwykle „drabinki” z prętów podłużnych 2 0 8 bądź 2 0 10 i poprzecznych 0 4,5 co ok. 33 cm. W płytach szerokości b„ >1,5 lvp dodaje się jeszcze drabinkę pośrednią. Przekrój prętów podłużnych dobiera się w ten sposób, żeby przekrój Fa, liczony na m szerokości płyty, był nie mniejszy niż 0,5 cm2, nie mniej jednak niż 2 cm2 dla całej płyty (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Zbrojenie obwodowe można zastąpić siatką z prętów, usytuowaną w płaszczyźnie środkowej płyty. W płytach z otworami konieczne jest zbrojenie konstrukcyjne wokół otworów. Drabinki pionowe przy otworze zaleca się przedłużać na całą wysokość płyty, a drabinki poziome na ok. 50 cm poza krawędź otworu (uprawnienia budowlane).
W obliczeniach statycznych zakłada się, że obciążenie z górnych kondygnacji przenosi się w ścianie pasmem pionowym szerokości określonej rozstawem otworów. Część nadprożowa czy parapetowa ściany pozostaje przy takim założeniu bez naprężeń, jeżeli pominąć efekt zginania pod ciężarem własnym bądź ciężarem przyległego stropu. W istocie rzeczy jednak naprężenia w paśmie pionowym oddziaływają na część parapetową ściany i wywołują dość znaczne naprężenia rozciągające (program egzamin ustny). Wartości tych naprężeń są tym większe, im większa jest sztywność parapetu. W skrajnych przypadkach naprężenia rozciągające w części parapetowej dochodzą do V, wartości naprężeń ściskających w pasmach pionowych. W celu przejęcia tych naprężeń i ograniczenia szerokości rys niezbędne jest odpowiednie zbrojenie.
Nadproże spełnia w ścianie funkcję belki przenoszącej obciążenie pionowe od stropu i jest jednocześnie łącznikiem zapewniającym współpracę pasm ściany przedzielonej rzędem otworów. Zbrojenie potrzebne z uwagi na siły występujące w naprężeniu sprawdzać należy zgodnie z ogólnymi zasadami obliczania konstrukcji żelbetowych (opinie o programie).
Części pionowe płyt
Zgodnie z BN-78/8812-01 minimalne zbrojenie nadproży o wysokości h„ < < 30 cm powinno składać się z 4 prętów podłużnych d = 10 mm, usytuowanych w narożach przekroju poprzecznego, przedłużonych poza lico otworu na długość 50 cm i strzemion 0 6 ułożonych w rozstawie nie większym niż 1/3 hn.
Nadproża o wysokości hn > 30 cm powinny być zbrojone siatkami, z rozstawem prętów podłużnych niż większym niż 30 cm. Norma BN-78/8812-01 zaleca stosować tu siatki z prętów podłużnych średnicy 8 < d < 14 mm oraz prętów pionowych d < 6nr.ni w rozstawie nie większym niż 15 cm (segregator aktów prawnych).
Części pionowe płyt szerokości mniejszej niż 50 cm zaleca się zbroić konstrukcyjnie piętami co najmniej 4 0 10 z zamkniętymi strzemionami (prętami poprzecznymi) co ok. 33 cm, jeżeli z obliczeń statycznych nie wynika konieczność stosowania zbrojenia o większym przekroju. Rozwieraniu się rys w narożach przeciwdziałają skutecznie pręty ukośne. Są one szczególnie potrzebne w ścianach zewnętrznych z kruszywowych betonów lekkich, w których obok odkształceń związanych z przenoszeniem obciążeń występują też duże odkształcenia termiczne i skurczowe.
W celu przeciwdziałania rysom na powierzchni zewnętrznej płyt stosuje się zbrojenie siatką 0 3 o oczkach ok. 15 cm, umieszczoną 3 cm od powierzchni zewnętrznej (promocja 3 w 1). Pręty zbrojenia płyt z kruszywowych betonów lekkich o strukturze zwartej nie wymagają dodatkowej osłony antykorozyjnej, natomiast jest ona konieczna w przypadku betonu o strukturze niezwartej. Skutecznym zabiegiem jest powlekanie prętów zaczynem cementowym z dodatkiem lateksu.
Wytyczne polskie pozwalają na stosowanie bardzo oszczędnego zbrojenia prefabrykatów ściennych. Równie oszczędne zbrojenie dopuszczają tylko wytyczne skandynawskie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32