Blog
Nowy etap kształtowania śródmieścia
W artykule znajdziesz:
Nowy etap kształtowania śródmieścia stolicy przypadający na drugą połowę planu sześcioletniego był okresem dalszego rozwoju architektury stołecznej, odbywającego się w ostrej nieraz walce sprzeczności. Z jednej strony notujemy poważny wzrost zadań i duży wysiłek twórczy włożony przez autorów zabudowy centrum (program uprawnienia budowlane na komputer). Z drugiej strony daje się zauważyć zaskorupienie środowiska, korzystającego z pewnej wyłączności w kształtowaniu wielkich założeń śródmiejskich. Twórcza linia poszukiwań wszechstronnie humanistycznej architektury zostaje często zagubiona przez dążność do pokazowych, doraźnych efektów reprezentacyjnych. W części tylko zostało wyzyskane to, co stanowiło najcenniejszą wartość Pałacu Kultury i Nauki - zawarte w nim przesłanki urbanistyczne uformowania obszernego układu stołecznych założeń pełnych przestrzenności, zieleni i światła (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Korytarzowa, nieprzerwana zabudowa święci tryumfy w układzie terenów osi stanisławowskiej, a w niektórych koncepcjach ukształtowania całości śródmieścia doprowadza do wskrzeszenia obrazów miasta dziewiętnastowiecznego. W imię wypowiedzi elewacyjnej, kształtowanej często w duchu eklektycznej łatwizny - zaniedbana zostaje troska o pełnowartościowe rozwiązania użytkowe o wygody i Warunki bytu mieszkańców miasta. Chorobliwość tych zjawisk uwypukla się zwłaszcza na tle poważnego wzrostu programów inwestycji mieszkaniowych i dalszego wzrostu ciężaru gatunkowego budownictwa masowego w ogólnej puli budownictwa (uprawnienia budowlane).
W tych warunkach rozpowszechniające się za przykładem stołecznego budownictwa śródmiejskiego zjawiska fasadowości, zaniedbań użytkowych i przerostów zdobnictwa wchodzą w ostrą kolizję z osiągnięciem najbardziej pełnego efektu życiowego i ekonomicznego w budownictwie masowym, jego uprzemysłowienia oraz potanienia. Wobec tych zadań ujawnia się wiele błędów i jednostronności dotychczasowej walki z konstruktywizmem i funkcjonalizmem, błędów prowadzących do zaniedbań na odcinku postępu technicznego i rozwiązań użytkowych (program egzamin ustny).
Zjawiska fasadowości
Krytyka tych chorobliwych zjawisk nawiązuje częstokroć do oceny kierunku rozwojowego architektury polskiej w okresie planu 6-letniego. Spotykamy się niekiedy z twierdzeniem, że właśnie podwaliny tego kierunku, a szczególnie hasło nawiązania do dziedzictwa - doprowadziły do karygodnego zaniedbania walorów użytkowo-technicznych niektórych dzisiejszych rozwiązań (opinie o programie). Nie potwierdza tego jednak ani treść programowych wypowiedzi nowego kierunku (patrz zbiór 0 Polską architekturę socjalistycznej, ani jego praktyczny dorobek. Istotnie - zjawiska fasadowości i eklektyzmu będące odstępstwem od zasad realizmu socjalistycznego nic mogą przekreślić zdobyczy tego nurtu, m. in. również w zakresie urealnienia koncepcji architektonicznych i wydoskonalenia ich użytkowej strony (segregator aktów prawnych).
Właśnie w architekturze okresu planu 6-lctnicgo nastąpiło dojrzewanie form zabudowy miasta, opartych na realnych wskaźnikach wyzyskania terenów, rozmieszczenia usług oraz postulatach czytelnego układu kompozycyjnego - w odróżnieniu od „rozchełstanych“ konfiguracji poprzedniego okresu, krótkowzrocznie zagarniających pod ekstensywną zabudowę znaczne zainwestowane terytoria, tworzących wiele niezrozumiałych dziwactw i utrudniających orientację i życic mieszkańców (promocja 3 w 1). W tym okresie zerwano z szeregiem doktrynerskich konwenansów konstruktywizmu jak np. powszechnie stosowane poprzednio nadmierne przeszklenie wielkich ścian zabudowy, powodujące w naszym klimacie wielkie straty ciepła zimą, przegrzanie pomieszczeń latem a przy tym, jakże krępujące użytkowników, wystawionych nieprzerwanie na widok publiczny lub zmuszonych wewnątrz budynku stale patrzeć „pod światło” (antyfunkcjonalny efekt oświetlenia Centralnego Domu Towarowego ukształtowanego zgodnie z ultra-funkcjonalistyczną modą).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32