Blog

09.08.2018

O jakim natężeniu powinien być hałas?

W artykule znajdziesz:

O jakim natężeniu powinien być hałas?


Uprawnienia budowlane.Halas przeszkadza wszystkim, hałas jest znacznie szkodliwy dla zdrowia i nie pozwala normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Dlatego istnieją specjalne normy a w naszym kraju Polskie Normy, dopuszczające i regulujące natężenie hałasu.
JAKIE SĄ POLSKIE NORMY HAŁASU?
Wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia czy jest to pomieszczenie mieszkalne, biurowe czy przemysłowe. Normy budowlane dyktują dopuszczalne wartości poziomu dźwięku, który mierzy się w decybelach.
Poziom hałasu nie jest łatwy do zmierzenia, ale stworzenie i wybudowanie pomieszczeń, które ten hałas będą zatrzymywać jest możliwe.
Hałas równoważny od wszystkich źródeł hałasu w pomieszczeniach mieszkalnych, internatach, domach dziecka czy hotelach w dzień powinien wynosić około 40 decybeli a nocą 30. Natomiast hałas zależny od technicznego wyposażenia budynku i innych urządzeń w budynku i po nim, może wynosić w powyższych miejscach, w dzień 35 a w nocy 25.
Jeśli chodzi o sale chorych w szpitalach to hałas może być o natężeniu 35 decybeli w dzień i 30 w nocy. W pomieszczeniach do pracy umysłowej, która wymaga dużego skupienia, może to być 35 decybeli.
W sklepach, kawiarniach czy restauracjach, natężenie hałasu może być nieco większe i wynosić 50 decybeli.
SKĄD BIERZE SIĘ HAŁAS?
Hałas to dźwięki o różnym natężeniu, otaczające nas z każdej strony. Urządzenia biurowe, sprzęt AGD, telefony, komputery, samochody, samoloty, pociągi, place budów, place zabaw to tylko niektóre przykłady hałasu.
JAK WALCZY SIĘ Z HAŁASEM?
Mierzy się te dźwięki specjalnymi urządzeniami, walczy się z nimi różnymi sposobami. Do budynków wstawia się okna dźwiękoszczelne, zabezpiecza się w ten sposób okna po stronie ulicy, dworca. Buduje się domy z materiałów dźwiękoszczelnych w przypadku gdy domy stawiane są blisko lotnisk, dworców czy ruchliwych autostrad. Stawia się ekrany dźwiękoszczelne i walczy się z sąsiadami, gdy naruszają ciszę nocną.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami