Blog
Obciążenia od zamknięć i zasuw
W artykule znajdziesz:
Obciążenia od zamknięć i zasuw
We wszystkich jazach z zamknięciami oraz na przelewach zapór zaopatrzonych w zamknięcia, ciężary zamknięć oraz działające na nie siły parcia wody przekazują się na konstrukcje betonowe w postaci bądź sił skupionych, bądź rozłożonych liniowo, działających pionowo, poziomo i ukośnie na korpusy budowli lub na filary i przyczółki (program uprawnienia budowlane na komputer).
Biorąc pod uwagę geometryczne wymiary zamknięć i uwzględniając system zamknięć należy każdorazowo obliczyć siły działające za ich pośrednictwem na stałe części budowli (w najniekorzystniejszym położeniu zamknięć), następnie zsumować z innymi obciążeniami, uwzględniając także c żary mechanizmów - przekładni, mechanizmów wyciągowych i silników - obsługujących zamknięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Dla niskich jazów o stosunkowo dużych światłach obciążenia od zamknięć, zasuw i mechanizmów są stosunkowo duże.
Im większe piętrzenie i im większa część piętrzenia przypada na konstrukcję masywną, tym udział obciążeń na zamknięcia i zasuwy staje się relatywnie mniejszy. Okoliczność ta sprawia, że przy wysokich zaporach, gdzie przelewy zajmują tylko nieznaczną część wysokości, ciężary zamknięć można w obliczeniach w ogóle pomijać, jako stanowiące znikomy ułamek ciężaru własnego konstrukcji (uprawnienia budowlane). Siły sejsmiczne. W okolicach nawiedzanych przez trzęsienia ziemi bezpieczeństwo budowli wymaga uwzględnienia w obliczeniach sił pochodzących od wstrząsów. Miarą natężenia zjawisk sejsmicznych jest przyspieszenie wywołane wstrząsem, które w zależności od położenia epicentrum wstrząsowego może mieć różne wartości i różny kierunek działania. Dla budowli piętrzących z uwagi na wartość poziomych sił parcia wody szczególnie niebezpieczna jest pozioma składowa owego przyśpieszenia (program egzamin ustny).
Punkt zaczepienia siły S należy przyjąć w środku ciężkości budowli, zaś kie runek siły poziomy zgodny z kierunkiem parcia wody.
Siły termiczne
Prócz bezpośredniego działania wstrząsu na masę budowli można obawiać się także znacznego powiększenia poziomej siły parcia wody na skutek jej uderzenia w odwodną ścianę budowli. Wpływ ten można oszacować bądź w formie zwiększenia siły parcia wody o określony procent (np. 10-20%), bądź też prze: przyjęcie założenia, że poziom wody podniesie się aż do krawędzi korony budowli (opinie o programie).
Ze względu na niepewność założeń i wyjątkowy charakter tego rodzaju obciążeń, współczynniki pewności można w takich przypadkach obniżyć, nie schodzą jednak oczywiście poniżej wartości 1,0.
W warunkach polskich obciążenia typu sejsmicznego można pominąć.
Siły termiczne i wpływ skurczu betonu. Każda budowla wodne wystawiona jest swymi powierzchniami zewnętrznymi na wpływ zmienność temperatur. W okresie budowy temperatury zewnętrzne na stronie odwodne i odpowietrznej są jednakowe, natomiast w okresie eksploatacji budowli bywają różne, odpowiadające po stronie odpowietrznej aktualnej temperaturze powietrza, zaś po stronie odwodnej - aktualnej temperaturze wody, której zmienność jest znacznie mniejsza (segregator aktów prawnych).
Do powyższych zmian temperatury zewnętrznej dołączają się zmiany temperatury wewnątrz betonu, uwarunkowane egzotermicznym charakterem reakcji cementu z wodą. Temperatury te w okresie budowy są znacznie wyższe od temperatury otoczenia, potem maleją i po pewnym czasie ustalają się na poziomie średniej temperatury rocznej dla danej okolicy (w Polsce zazwyczaj 7-8°C).
Obliczeniowe ujęcia owych zjawisk w elementach masywnych, mających w zasadzie swobodę odkształceń, nie jest niestety możliwe, wobec czego zabiegi konstrukcyjne ograniczają się do takiego kształtowania procesów technologicznych, aby podwyżka temperatury betonu była możliwie jak najmniejsza.
Odmiennie przedstawia się sytuacja w konstrukcjach lekkich, do których zalicza się zapory łukowe, łupinowe, wielołukowe i konstrukcje o charakterze ramowym (promocja 3 w 1). Ze względu na określone warunki utwierdzenia konstrukcje te nie mają zdolności do swobodnych odkształceń, wobec czego zmiany temperatur wywołują w nich dodatkowe naprężenia termiczne, związane ze zmianą temperatury.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32